18 Mart 2013, Pazartesi 17:36:17

HAVA İŞ THY'Yİ ILO'YA ŞİKAYET ETTİ

Hava-İş, üst kuruluşu olan Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) ile birlikte, 4 Mart 2013 tarihli bir mektupla hem Türk hükümeti hem de Türk Hava Yolları hakkında Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO) şikâyet başvurusunda bulundu.
  • Bu yazılanlardan bu şirketten dost olunmayacağını gördünüz böylece...Her zaman böyleydi ama atılınca dahada iyi görmüş olduk...
  • Doru söyluyorsunuz. HANGİ ZİHNEYETİN EŞLERİ TÜRKİYE'İ NERELERE ŞİKAYET ETTİĞİNİ NE CABUK UNUTTUNUZ. Bu zihniyetinizi başkalarına yönlendirmeyin. HERZAMAN TARİKAT ZİHNİYETİNDE LLANLAR ÜLKEYE ZARAR VERİR. Bu zihnietden vazgeçelim lütfen.
  • Senin kabinden olduguna inanmiyorum ;) ayip.
  • Sendika ve işten atılanlar neden thy yöneticileri hakkında dava açmaz şaşıyorum!!! kanuni bir engel mi var?? adamlar kafalarına göre hareket ediyorlar kimse bir şey yapamıyorsa bu ülke hakikaten muz cumhuriyeti olmuş demektir!!!

Hava İş Sendikası'ndan yapılan açıklama şöyle;

Sendikamız Hava-İş, üst kuruluşumuz Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) ile birlikte, 4 Mart 2013 tarihli bir mektupla hem Türk hükümeti hem de Türk Hava Yolları hakkında Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO) şikâyet başvurusunda bulundu. Söz konusu başvuru ekleri ile birlikte 65 sayfadan oluşuyor.

Şikâyet başvurusunda hükümetin havacılık sektörüne getirdiği grev yasağının ve Türk Hava Yolları’nın demokratik haklarını kullanarak bu yasağı protesto eden 305 işçiyi 2012 yılının Mayıs ayında işten çıkarmış olmasının ILO’nun temel ilkelerine aykırı olduğu vurgulanıyor. Başvuruda ITF ve Hava-İş, THY yönetiminin davranışlarının Türk hukukunun işçi haklarını ve sendikal hakları korumadaki yetersizlikleri göz önüne serdiğini belirtiyorlar.

Başvuruda ITF ve Hava-İş yeni Toplu İş İlişkileri Kanunun da ILO’nun temel ilkelerini karşılamak konusunda yetersiz kaldığının altı çiziliyor.

Şikâyet başvurunda ILO Örgütlenme Özgürlüğü Komitesi’den Türk hükümetine işten çıkarılmış işçilerin tüm ücretleri ve tazminatları ödenerek derhal işlerine iadelerini sağlaması yolunda bir çağrı yapması talep ediliyor.

Hava-iş ITF ILO başvurusu orjinal metnine ulaşmak için linke tıklayınız.

HAVA İŞ THY'Yİ ILO'YA ŞİKAYET ETTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Maalesef... ~ 5 yıl önce
Bu yazılanlardan bu şirketten dost olunmayacağını gördünüz böylece...Her zaman böyleydi ama atılınca dahada iyi görmüş olduk...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zihniyet ~ 5 yıl önce
Doru söyluyorsunuz. HANGİ ZİHNEYETİN EŞLERİ TÜRKİYE'İ NERELERE ŞİKAYET ETTİĞİNİ NE CABUK UNUTTUNUZ. Bu zihniyetinizi başkalarına yönlendirmeyin. HERZAMAN TARİKAT ZİHNİYETİNDE LLANLAR ÜLKEYE ZARAR VERİR. Bu zihnietden vazgeçelim lütfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy kabin e ~ 5 yıl önce
Senin kabinden olduguna inanmiyorum ;) ayip.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
muz ~ 5 yıl önce
Sendika ve işten atılanlar neden thy yöneticileri hakkında dava açmaz şaşıyorum!!! kanuni bir engel mi var?? adamlar kafalarına göre hareket ediyorlar kimse bir şey yapamıyorsa bu ülke hakikaten muz cumhuriyeti olmuş demektir!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000