07 Ağustos 2015, Cuma 23:01:34

Hava İş: "11 pilot kural dışı üst tipe atandı"

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava İş), bugün akşam saatlerinde yaptığı açıklama ile THY'deki pilotların atamalarında kişiye özel ve kural dışı uygulamalar yapıldığını belirtti.
  • A330 tip eğitmeni ne kadar maaş alıyor ? Bilen var mı?
  • Bu kadar gürültü kopuyor noluyor birde ben bakayım dedim. Uçak Tipi değiştirme yönetmeliğini açtım. Yönetmelik ilk Önce Tanımlar kısmında dar gövde ve geniş gövdeyi tanımlamış. Tek koridorlu uçaklar dar gövde, çift koridorlu uçaklar geniş gövde imiş. Birde "extrageniş gövdeli" uçaklar varmış "Boeing 747 ve Airbus 380 gibi uçaklar" demiş yönetmelik. Hmm. Tip değiştirme prosedürünü incelemeye devam ediyoruz. Fakat durun bir dakika bu Airbus 310 cular sendikanın yazdığı prosedür ile alt uçak tipine de gönderilemiyor. Neden mi ?; prosedür sadece üst uçak tiplerine değil alt uçak tipine, yada herhangi bir uçak tipine geçmek için de aynı şartları "sendikanın yazdığı şartları" arıyor. Bu durumda eğer bu prosedür (Uçak Tipi değiştirme prosedürü) uygulanacaksa alt tipe de geçemezler. Yani Boeing-737 pilotları Airbus-320 geçirilmek istenirse yada Airbus 320 pilotları Boeing 737 ye geçirilmek istenirse de yine aynı şartlar gerekiyor sadece B777 ve A330 için değil yani.. devamı var..
  • Bu durumda 6.4.9 maddesi olmasaydı şirketten ayırmaları gerekiyordu. Arkadaşlar A310 cuları A320 ye gazlamak istiyorsunuz fakat gördüğünüz gibi "sendikanın yazdığı prosedür" ile olmuyor. Sendika fena faka basmış. Şimdi 310 cular sendikayı Mahkemeye verebilir. O halde uygulanacak doğru prosedür "6.4.9 Uçtuğu uçak tipinin servisten kaldırılması" procedürüdür ve doğru uygulanmıştır. Burada sendikanın art niyeti açıktır. Biraz da Tarihçe : >>>>> Eskiden Airbus 310 filosunun küçültülmesi için yapılan uygulamada Asaf tarafından Airbus 320 ye gönderilen Airbus 310 kaptanlarının bir kısmı 65 yaşına kadar çalışma vaadi ile Airbus 320 uçağında çalışmayı kendisi kabul etti. Airbus 320 ye atanan A310 kaptanlarından 4 kişi de Airbus 320 uçağına geçmeyi istemeyip mahkemeye verdi kazandı ve Airbus 310 uçağına geri döndüler... Devamı var....
  • Bu arada gözlerden kaçan bir diğer husus Airbus 310 da uçan son First Officerler için de şayet bu "Uçak Tipi değiştirme" maddesi uygulansaydı ve içlerinden bu şartları sağlamayanlar Airbus 320 uçağına verilemezlerdi. Bu kısa tarihçeden sonra sanırım herkes aydınlanmıştır. Havanda su dövmeye gerek yok.

Hava İş Sendikası, bugün akşam saatlerinde THY'deki pilot atamalarına yönelik bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, pilotların üst tipe geçiş prosedürünün uygulanmadığı, keyfi ve kişiye özel atamalar gerçekleştirildiği belirtildi. Geçen hafta 11 kişilik A310 pilotunun, kriterlere bakılmaksızın A330/340 tipi uçaklara gizli şekilde atandığı ifade edildi.

Hava İş'ten yapılan açıklama şöyle;

Değerli Üyelerimiz,

Türk Hava Yolları, personel kıdem sıralamasının düzenlendiği “Kıdem Sicil Prosedürü” ne ve “Üst Tipe Yapılan Atamalarla İlgili Atama Prosedürü” ne tamamen aykırı uygulamalar yapmaktadır. T.C. Anayasası, İş Kanunu ve Toplu İş Sözleşmemiz’ de düzenlenen “eşitlik ilkesi” hiçe sayılmakta, keyfi, kural dışı, kişiye özel uygulamalar, gizli saklı şekilde yapılmaktadır.

Bu uygulamaların son örneği geçtiğimiz hafta yaşanmıştır. A310 uçaklarında görev yapmakta olan 11 Kaptan Pilot; A330/340 uçaklarına üst tipe geçiş kriterlerine uyulmaksızın büyük bir gizlilik içerisinde atanmış ve A330/340 eğitimlerine aynı gizlilikle başlanmıştır.

İlgili Prosedürlere göre, Kaptanların üst tipe geçiş kriterleri aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir;

1- THY’ de en az 3 yıl kaptan olarak görev yapmış olmak,
2- Çağrı tarihinden itibaren son 1 yıl içerisinde C-1 Kaptan olarak görev yapmak,
3- 55 yaşından gün almamış olmak,
4- Şirket içi İngilizce sınavından en az Level-4 bilgisine sahip olmak,
5- Geçerli IATA notuna sahip olmak,
6- Son 1 yıl içerisinde yapılan simulator ve kontrol uçuşunda başarılı olmak,

THY, bu kriterleri hiçe sayarak, kendi Prosedürleri ile dahi çelişmiştir.

Son dönemde, THY Yönetimi anlaşılamayan şekilde, kendi kriterlerine uymamakta, kişiye özel ayrıcalıklı uygulamalar yapmakta ve dışarıdan kaptan olarak gelen pilotlara sağladığı imkanları mevcut pilotlara uygulamayarak mevcut pilotlarımızı hak kaybına uğratarak mağdur etmektedir.

Hava-İş Sendikası olarak, THY Yönetimi’nin eşitlik ilkesini çiğneyerek yaptığı bu keyfi uygulamaların takipçisi olacağımızı, mağdur edilen Pilotlarımızın da aynı haklardan faydalanması için gerekli görüşmeleri yapacağımızı aksi takdirde yasal yollara başvuracağımızı üyelerimize saygı ile bildiririz.

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası

Hava İş: "11 pilot kural dışı üst tipe atandı"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (125)

Meraklı ~ 3 yıl önce
A330 tip eğitmeni ne kadar maaş alıyor ? Bilen var mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uzman Geldi (1/3) ~ 3 yıl önce
Bu kadar gürültü kopuyor noluyor birde ben bakayım dedim. Uçak Tipi değiştirme yönetmeliğini açtım. Yönetmelik ilk Önce Tanımlar kısmında dar gövde ve geniş gövdeyi tanımlamış. Tek koridorlu uçaklar dar gövde, çift koridorlu uçaklar geniş gövde imiş. Birde "extrageniş gövdeli" uçaklar varmış "Boeing 747 ve Airbus 380 gibi uçaklar" demiş yönetmelik. Hmm. Tip değiştirme prosedürünü incelemeye devam ediyoruz. Fakat durun bir dakika bu Airbus 310 cular sendikanın yazdığı prosedür ile alt uçak tipine de gönderilemiyor. Neden mi ?; prosedür sadece üst uçak tiplerine değil alt uçak tipine, yada herhangi bir uçak tipine geçmek için de aynı şartları "sendikanın yazdığı şartları" arıyor. Bu durumda eğer bu prosedür (Uçak Tipi değiştirme prosedürü) uygulanacaksa alt tipe de geçemezler. Yani Boeing-737 pilotları Airbus-320 geçirilmek istenirse yada Airbus 320 pilotları Boeing 737 ye geçirilmek istenirse de yine aynı şartlar gerekiyor sadece B777 ve A330 için değil yani.. devamı var..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uzman Geldi (2/3) ~ 3 yıl önce
Bu durumda 6.4.9 maddesi olmasaydı şirketten ayırmaları gerekiyordu. Arkadaşlar A310 cuları A320 ye gazlamak istiyorsunuz fakat gördüğünüz gibi "sendikanın yazdığı prosedür" ile olmuyor. Sendika fena faka basmış. Şimdi 310 cular sendikayı Mahkemeye verebilir. O halde uygulanacak doğru prosedür "6.4.9 Uçtuğu uçak tipinin servisten kaldırılması" procedürüdür ve doğru uygulanmıştır. Burada sendikanın art niyeti açıktır. Biraz da Tarihçe : >>>>> Eskiden Airbus 310 filosunun küçültülmesi için yapılan uygulamada Asaf tarafından Airbus 320 ye gönderilen Airbus 310 kaptanlarının bir kısmı 65 yaşına kadar çalışma vaadi ile Airbus 320 uçağında çalışmayı kendisi kabul etti. Airbus 320 ye atanan A310 kaptanlarından 4 kişi de Airbus 320 uçağına geçmeyi istemeyip mahkemeye verdi kazandı ve Airbus 310 uçağına geri döndüler... Devamı var....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uzman Geldi (3/3) ~ 3 yıl önce
Bu arada gözlerden kaçan bir diğer husus Airbus 310 da uçan son First Officerler için de şayet bu "Uçak Tipi değiştirme" maddesi uygulansaydı ve içlerinden bu şartları sağlamayanlar Airbus 320 uçağına verilemezlerdi. Bu kısa tarihçeden sonra sanırım herkes aydınlanmıştır. Havanda su dövmeye gerek yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000