25 Ağustos 2012, Cumartesi 09:52:56

HAMDİ TOPÇU'DAN JUMBO JET AÇIKLAMASI

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu, küresel kriz sebebiyle B747 ve A380 gibi büyük gövdeli jumbo jetleri uçak alım programından çıkardı.
  • Üstad, 10 yıl önce THY devlete bağlı değilmiydi? 10 yıl öncede vergi cenneti THY ye destek olmuyomuydu ne değişti aslanım? Sen göm kafanı kuma, yürür gider TK.
  • Resim fiyakalı :))
  • thy ye krizi bahane edim vazgectiler türkiyede o ucaklar ucamaz kapasitemiz daha hazir degil A380 ve B747 thy alsa bile ucuramaz
  • Thy bugun tum rakiplerinin kabul ettigi bir dev haline geldi, dost dusman kabul ediyor, ırlandalilar haric zaten onlari da takan yok

Zaman’a uçak alımları ve şirket çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, dünya genelindeki ekonomik daralma sebebiyle büyük gövdeli jumbo jetlerin alınması projesini, kısa vadede gündemlerinden çıkardıklarını söyledi.

Geniş gövdeli uçaklar konusunda uçak üreticilerinden teklif beklediklerine dikkat çeken Topçu, teklifin gelmemesi halinde bu konuyu da askıya alacaklarını ifade etti. Topçu, “Ekonomik daralmanın havacılık sektörüne de yansıyacağı kaydediliyor. Bu yüzden büyük gövdeli uçak alımından vazgeçtik. Geniş gövde uçaklar konusunda hem Boeing hem de Airbus ile görüşüyoruz.” dedi.

Topçu, uçak satın alma gibi öncelikli düşüncelerinin bulunmadığını ve en iyi teklifle ortaya çıkacak ‘fırsat uçakları’ değerlendireceklerini bildirdi. Topçu, Polonya Havayolları LOT’un alınması konusunun kendileri açısından kapandığını açıkladı. AB Mevzuatı’nın THY’nin satın alma hedeflerine cevap vermediğine işaret eden Topçu, AB ülkelerinde 1-2 havayolu şirketi ile görüşmelerinin olduğunu ancak yine bürokratik engellerle karşılaştıklarını ifade etti. Topçu, “Biz şirketin yönetimine talibiz. Türkiye’deki başarılı yönetim modelini yurtdışına çıkarmak istiyoruz. Bu yüzden daha ziyade AB dışında bir havayolu ile ilgileniyoruz.” şeklinde konuştu.

Hamdi Topçu, yeni açacakları hatlarla Afrika’da yıl sonuna kadar 30 şehre sefer gerçekleştirmiş olacaklarını söyledi. Afrika’daki uçuş merkezlerinden memnun olduklarını ve Türkiye açısından yeni ihracat kapılarının açıldığını vurgulayan Topçu, ticari açıdan kârlı olacak Afrika’nın her noktasına uçmak istediklerini ifade etti. Topçu, iç karışıklık yaşanan Libya, Yemen, Bahreyn, Mısır ve Tunus’ta seferlerin durduğunu belirterek, “İç karışıklığın ardından istikrar sağlanan ülkelerdeki uçuşlarımız katlanarak arttı. Şimdi Suriye’de uçuşlarımız durdu. Suriye’de de istikrarın sağlanmasını ve yeniden uçuşların başlatılmasını istiyoruz.” dedi.

Topçu, Atatürk Havalimanı’ndaki DHMİ ve TAV tarafından gerçekleştirilen düzenlemelerle rötarların önüne geçildiğini de sözlerine ekledi. (Zaman/Mustafa Gün)

HAMDİ TOPÇU'DAN JUMBO JET AÇIKLAMASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

başarıya cevap verene cevap ~ 6 yıl önce
Üstad, 10 yıl önce THY devlete bağlı değilmiydi? 10 yıl öncede vergi cenneti THY ye destek olmuyomuydu ne değişti aslanım? Sen göm kafanı kuma, yürür gider TK.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hamdi Bey ~ 6 yıl önce
Resim fiyakalı :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
inanmiyorum ~ 6 yıl önce
thy ye krizi bahane edim vazgectiler türkiyede o ucaklar ucamaz kapasitemiz daha hazir degil A380 ve B747 thy alsa bile ucuramaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dosta selam yola devam ~ 6 yıl önce
Thy bugun tum rakiplerinin kabul ettigi bir dev haline geldi, dost dusman kabul ediyor, ırlandalilar haric zaten onlari da takan yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000