21 Aralık 2014, Pazar 09:15:15

HAMDİ TOPÇU'DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

Geniş gövdede agresif büyüme planladıklarını söyleyen Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, bu planlarını 3. havalimanıyla birlikte devreye sokmak istediklerini anlattı.
  • Şefler suze acil sendika gerekli yoksa duumununuz daha kötüye gidicek.....yerde ucmayan insanlarda sizi daha cok ezicek...kabinde de ikinci sinif vatandas muamelesi hep surecek..... sizin icin iki yol var ya thy ye gecmeniz yada sendika...
  • SİZ ŞİRKETİ BÜYÜTECEĞİNİZE ŞİRKETİNİZDE ÇALIŞANLARIN HAKKINI VERİN...FAZLA AÇILMAYIN BOĞULUCAKSINIZ ,SİZLERİ ÖZEL SEKTÖR ŞİRKET BAŞINDA BİR DAKKA TUTMAZ DEVLETİ ARKAMA ALIP ŞİRKETİ NİNEMDE YÖNETİR , ŞİRKET BUGUN SATILSA BORCUNUN 3 TE 1 Nİ KAPATIR...
  • Siyasi erk inlerine girdik diyor, kuruma FG referansları ile girip, zaman gaztesini elerinde düşürmeyen, İkmal persönelinden (OH,FO,MD,) başda olmak kaydıyla kemik olarak bilinen kişilerin inlerine girilmediği gözüküyor. Yakında alımların hangi siyasi erk yakınlarına verildiği ortaya çıkar.
  • Arkadaşlar rahat olun THY miz Airbus dan A350 A380 Boieng den ise B777-9X ve B787-9 Siparişleri verecektir ayriyetten A330 Neo uçaklarıda Filo Planlamasında bu Uçakların çoğu 3 üncü Havalimanının açılışına denk gelecektir .
  • var mi saat aciklamasi? cebinden mi almis basbakanlik danismanina saati? az degil 220.000 dolar..
  • -8 isteruk...
  • HABOM PERSONELİNİ TEKNİĞE GEÇİRDİN AMA EK PROTOKOLLE MADEM BİZDE AİLEYİZ GEÇİŞTE BİZİ DE O AİLEYE EK PROTOKOLSÜZ AL SONRA BİZDE AİLEN GİBİ OLALIM....!
  • Arkadaşlar bu sitelerden kimse sizin sesinizi DUYMUYOR.eğer bir haksızlik olduğunu düşunuyorsaniz ve de bu diğer çalışma arkadaşlarınızla ortak haksızlık noktası ise SENDİKALASİN,GREV HAKKİNİZ VAR kullanın yani
  • 1) Avustralya ya uçuş için ya 777-200LR veya 777-8X gerekir (17.400 vs 17.200 km). Dolayısıyla 777-200LR karsız olacağından dolayı 777-8X siparişi verileceğini düşünüyorum. 2) 747 artık devrini bitirdi, Lufthansa bile 777-9X lerle erken emekliliğe ayıracak onları. Dolayısıyla A380 siparişi verilir diye düşünüyorum. Ancak 777-9X çift motorlu ve 3 sınıfta toplam 407 yolcu kapasiteli. Dolayısıyla THY A380 siparişi verir ama az sayıda (4-6 adet civarında) kalanları için 777-9X alır diye düşünüyorum. Benim yorumum bu şekilde. Başka arkadaşlar da fikrini yazarsa sevinirim.
  • Pilotu orkestra sefi olarak orkestrayi yoneten kisi olarak cevirmek pilotlugu bilmemekle ayni.pilot da ucakta diger calisanlar gibi orkestranin bir uyesidir.pilot her calisan gibi kendisine verilen gorevi yapar.ucagi belirlenen destinasyonaguvenli bir sekilde ulastirmakla sorumludur.tipki diger calisanlarin verilen gorevi gorev tanimlari icerisinde yaptigi gibi.orkestranin sefi hangi parcanin calinacagina ve nasil calinacagina karar werir.ancak pilot karar verme merci degildir.suraya uculacak tebligini alir ve ucar.ucusta kendi ekibinin orkestra sefi olabilir sadece.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, geniş gövdede agresif büyüme planladıklarını söyleyerek, “Wide body denilen iki katlı geniş gövdeli uçak da almak istiyoruz. Tüm bunlar uzun menzil destinasyon sayımızın artacağı anlamına geliyor” dedi.

Bu uçakları 3. havalimanı ile birlikte bu uçakları devreye sokmak istediklerini belirten Topçu, “Ulaşım sektörü ekonominin ana dinamiklerinden biri.  Türk Hava Yolları da faaliyet gösterdiği bölgeleri birbirine bağlayarak, ticari ilişkileri ve turizmi destekleyerek, bu bölgelerde ekonomik gelişimin önünü açıyor” diye konuştu.

Uçak siparişleri

2015 ve ileriki yıllar için ciddi planları olduğunu kaydeden Topçu, “Airbus firmasından 2020 yılına kadar teslim alınmak üzere 117 adet dar gövde ve  20 adet geniş gövde siparişi verdik. Boeing firmasından da 20 geniş, 95 dar gövde olmak üzere toplam 115 uçak siparişimiz var” dedi. THY’nin 2014 yılını değerlendiren Topçu, 2015 hedeflerini Milliyet’e anlattı...

2014; petrol fiyatlarında beklenmedik düşüşlerle, FED’in faizi ne zaman artıracağı tartışmalarıyla yani risk potansiyeli yüksek geçti. Bu ortamda THY nasıl bir yıl geçirdi?

2014 bütçemize uyumlu bir başarı gösterdik. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışındaki rekabet alanımız genişledi. Buna istinaden yenilikleri kovalayan havayolu şirketi olduk. Artan yeni rekabet alanında, Yeni Türkiye’nin istikrarlı ekonomik yapısı sektörel olarak bizlere de yansıdı. Bu durum, ekonomi alanında büyüme kapasitemizin üzerine çıkmamıza vesile oldu. Yönetimde hızlı karar alarak 2014’ü yara almadan tamamlamış olacağız.

Büyük havayolu olmak çok noktaya uçmakla tarif ediliyor. Şu an kaç ülke, kaç noktaya ulaştınız?

Bugün Amerika, Uzak Doğu, Avrupa, Afrika ve Orta Doğu bölgelerinde yer alan 108 ülkede toplam 264 noktaya uçuyoruz. 262 uçağımızla yılda 56 milyon yolcu taşıyarak 11 milyar doları aşkın gelir üreten bir büyüklüğe ulaştık. Söz konusu operasyonlarla Türk Hava Yolları, dünyanın en fazla ülkesine uçan, Avrupa’nın yolcu sayısı bakımından en büyük ikinci havayolu olmasının yanında dört yıldır Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi olma unvanını elinde bulunduruyor.

2015 dünya ekonomisi açısından kolay bir yıl olmayacak. Yatırımlarınız devam edecek mi?

2015 yılında marka yatırımlarımıza devam edeceğiz. Türk Hava Yolları’nın marka bilinirliğini arttırmak için çalışmalarımızı tüm uçuş yaptığımız noktalarda sürdüreceğiz. Filomuza katılacak yeni uçaklarımızla uçuş ağımızı daha da büyüteceğiz.

Önümüzdeki süreçte personel politikanızı nasıl planlıyorsunuz?

Filo büyüklüğü ve destinasyon sayımızdaki artış personel ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Bu konuda ciddi yatırımlar yapıyoruz. 2018’e kadar 1800 pilota ihtiyacımız var. THY olarak son 10 yılda 45 bin kişilik bir aileye ulaştık.

‘Çatışma ortamı havacılığı etkiledi’

Türkiye zor bir coğrafyada. Etraftaki siyasi, askeri riskler uçuşları nasıl etkiledi?

2014 havacılık sektörü olarak zor bir yıl oldu. Dünya’da yaşanan çeşitli sıkıntılar, Sivil Havacılık sektörüne 2014 yılında damga vurdu. Çatışma ortamları uçakların rotalarında çeşitli sapmalara neden oldu. Libya’da Bingazi, Misurata ve Tripoli; Irak’ta Musul; Suriye’de Halep ve Şam; son olarak da Ukrayna’da Simferepol ve Donetsk’teki çatışma ortamı nedeniyle 2014’teki bu çatışma ortamı sivil havacılığı kötü etkiledi.

‘Yatay uçuşa geçmiyoruz tırmanmamız devam edecek’

Orta vadeli hedeflerinizi ve büyüme planlarınızı nasıl projelendirdiniz?

2018’e kadar ciddi bir büyüme hedefliyoruz. Her yıl yüzde 15-20 büyüme planımız var. Hem kargoda hem yolcuda bu rakamları ileriye taşıyacağız. Yatay uçuşa geçmiyoruz, tırmanmamız devam edecek. Sağlam finansal temeller üzerinde karlı büyümeye devam ediyoruz. THY ülke ekonomisine ve ihracatına yaptığı katkının yanı sıra, ülke ilişkilerinin gelişiminde de bayrak taşıyıcı rol üstleniyor.

‘Kurlar bizi çok etkilemiyor’

FED er ya da geç muhtemelen önümüzdeki yıl ortasında faizleri artıracak ve bunun kurlar üzerinde etkisi olacak. Siz kurların durumundan ne kadar etkileniyorsunuz?

Kurlardaki değişim bizi daha çok iç piyasada etkiliyor. İç hatlarda maliyetlerimizi artırıyor. Ayrıca iç piyasadaki dış hat yolcu talebini daraltıyor. Öte yandan gelirimizin yüzde 80’inin dış hatlardan geldiğini düşünürsek kurların bizi çok etkilediğini söyleyemeyiz.

‘Bilet fiyatları ucuzlayabilir’

Petrol fiyatlarında 60 doların bile altını gören fiyatlar  biletlere yansıyacak mı?

Harcama kaleminde büyük bir paya sahip olan petrol fiyatlarının aşağı inmesi rekabet gücüne ve biletlere yansıyacak. Şu anda düşük sezonda olduğumuz için ağırlıklı olarak promosyonlu uçuşlar yapıyoruz. Yaz aylarına ise daha rekabetçi bir yapıyla girileceğini düşünüyorum. Bu şekilde devam ederse yaz sezonunda bilet fiyatları ucuzlayabilir.

‘Yeni yüzümüz Hollywood’dan çıkabilir’

Önümüzdeki dönem yine ses getiren sponsorluklarınız olacak mı?

Yeni sponsorluk görüşmelerimiz var. Ama henüz karar aşamasına geldiğimiz bir proje yok. Özellikle yeni bir yüz arayışımız var. Sadece spor dünyasından olsun istemiyoruz, yelpazeyi genişletmek istiyoruz. Mesela bir Hollywood yıldızıyla anlaşabiliriz. Bu konuda çok dikkatli ve seçici davranıyoruz.

HAMDİ TOPÇU'DAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (40)

Adsız ~ 4 yıl önce
Şefler suze acil sendika gerekli yoksa duumununuz daha kötüye gidicek.....yerde ucmayan insanlarda sizi daha cok ezicek...kabinde de ikinci sinif vatandas muamelesi hep surecek..... sizin icin iki yol var ya thy ye gecmeniz yada sendika...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IRKÇI ~ 4 yıl önce
SİZ ŞİRKETİ BÜYÜTECEĞİNİZE ŞİRKETİNİZDE ÇALIŞANLARIN HAKKINI VERİN...FAZLA AÇILMAYIN BOĞULUCAKSINIZ ,SİZLERİ ÖZEL SEKTÖR ŞİRKET BAŞINDA BİR DAKKA TUTMAZ DEVLETİ ARKAMA ALIP ŞİRKETİ NİNEMDE YÖNETİR , ŞİRKET BUGUN SATILSA BORCUNUN 3 TE 1 Nİ KAPATIR...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÖS ~ 4 yıl önce
Siyasi erk inlerine girdik diyor, kuruma FG referansları ile girip, zaman gaztesini elerinde düşürmeyen, İkmal persönelinden (OH,FO,MD,) başda olmak kaydıyla kemik olarak bilinen kişilerin inlerine girilmediği gözüküyor. Yakında alımların hangi siyasi erk yakınlarına verildiği ortaya çıkar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Arkadaşlar rahat olun THY miz Airbus dan A350 A380 Boieng den ise B777-9X ve B787-9 Siparişleri verecektir ayriyetten A330 Neo uçaklarıda Filo Planlamasında bu Uçakların çoğu 3 üncü Havalimanının açılışına denk gelecektir .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ztk ~ 4 yıl önce
var mi saat aciklamasi? cebinden mi almis basbakanlik danismanina saati? az degil 220.000 dolar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
-8 isteruk...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
LAZ & GAZ ~ 4 yıl önce
HABOM PERSONELİNİ TEKNİĞE GEÇİRDİN AMA EK PROTOKOLLE MADEM BİZDE AİLEYİZ GEÇİŞTE BİZİ DE O AİLEYE EK PROTOKOLSÜZ AL SONRA BİZDE AİLEN GİBİ OLALIM....!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
omer ~ 4 yıl önce
Arkadaşlar bu sitelerden kimse sizin sesinizi DUYMUYOR.eğer bir haksızlik olduğunu düşunuyorsaniz ve de bu diğer çalışma arkadaşlarınızla ortak haksızlık noktası ise SENDİKALASİN,GREV HAKKİNİZ VAR kullanın yani

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 4 yıl önce
1) Avustralya ya uçuş için ya 777-200LR veya 777-8X gerekir (17.400 vs 17.200 km). Dolayısıyla 777-200LR karsız olacağından dolayı 777-8X siparişi verileceğini düşünüyorum. 2) 747 artık devrini bitirdi, Lufthansa bile 777-9X lerle erken emekliliğe ayıracak onları. Dolayısıyla A380 siparişi verilir diye düşünüyorum. Ancak 777-9X çift motorlu ve 3 sınıfta toplam 407 yolcu kapasiteli. Dolayısıyla THY A380 siparişi verir ama az sayıda (4-6 adet civarında) kalanları için 777-9X alır diye düşünüyorum. Benim yorumum bu şekilde. Başka arkadaşlar da fikrini yazarsa sevinirim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
airbus ~ 4 yıl önce
747 devri bitermi ya 747-8 en az önümüzdeki 10 yılın ucagı fakat tasarımı aynı bu saatten sonra zaten üreticiler ekonomi yönelik az yakıt tüketen motorlar tasarlıyolar ve mevcut ucaklar üzerinden oynuyolar yeni bir uçak tasarımı milyonlarca dolar ve zaman gerekli o nedenle ucagın tipi , modeli arka planda.. öncelik olarak a380 verilebilir
orkestra sefi ~ 4 yıl önce
Pilotu orkestra sefi olarak orkestrayi yoneten kisi olarak cevirmek pilotlugu bilmemekle ayni.pilot da ucakta diger calisanlar gibi orkestranin bir uyesidir.pilot her calisan gibi kendisine verilen gorevi yapar.ucagi belirlenen destinasyonaguvenli bir sekilde ulastirmakla sorumludur.tipki diger calisanlarin verilen gorevi gorev tanimlari icerisinde yaptigi gibi.orkestranin sefi hangi parcanin calinacagina ve nasil calinacagina karar werir.ancak pilot karar verme merci degildir.suraya uculacak tebligini alir ve ucar.ucusta kendi ekibinin orkestra sefi olabilir sadece.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000