10 Aralık 2010, Cuma 08:30:24

GURURLARIYLA OYNANAN KTHY ÇALIŞANLARI

KKTC yeni havayolu şirketinin kurulmasını beklerken, birçok köşe yazarı bu konu hakkında fikirlerini yazmaya devam ediyor. KKTC'de yayın yapan Kıbrıs Postası gazetesinin yazarlarından Gökhan Altıner yeni kurulacak havayolunun ortağı THY'yi köşesine taşımış. İşte o köşe yazısı...
  • yapmış olduğunuz yorumları okudum ve gercektende beni güldürdünüz zaten siz bu kafayla bu düşüncelerle devam ederseniz batırdığınız kthy gibi kurulacak şirketleride altı ayda batırırsınız tk yetkililerinin yerinde olsam birdaha düşünürdüm yazık yazık
  • HAVA-SEN DENİLEN SENDİKA SADECE KENDİ YANDAŞLARINA YARDIM ETMEYE DEVAM EDİYOR.YAŞANILAN OLAYLARA SAĞDUYULU YAKLAŞAN VE YARDIMLARINI ESİRGEMEYEN KURULUŞ ŞİRKET VE ŞAHISLARIN SENDİKAYA VERMİŞ OLDUĞU İ.A.Ş VE ÇEK YARDIMLARININ SENDİKA'YA YAKIN OLAN ŞAHIS VE ÜYELERE DAĞITILMIŞ OLDUĞU HERKESÇE BİLİNİYOR. EY ÜYELER UYANIN!!! BİR ARAŞTIRINNNN
  • YAŞASIN ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA YENİ HAVAYOLUNA İCRA KOYUP MAAŞLARIMIZI ALABİLECEĞİZ. 3 UÇAK İYİ PARA EDER.
  • Personel sendikanın peşinde grev yaparken gururları yokmuydu ? O zaman neden düşünmediler. Her grev şirkete milyonlarca dolar zarar yazdı. Bir diğeri de tecrübesiz ve dünya havacılığından habersiz başkanlar ve müdürler ordusu. Dünyayı sadece KKTC sanan kalite vs başkanları güncel olmaktan çok uzaktılar. Çağın çok gerisinde kalmışlardı. Bunlarla bir yerlere varılamayacağı zaten belliydi. Zaten biri daha aynı konuyu yazmış.
Gelecek hafta kurulması beklenen Yeni havayolu şirketi gündeme oturmuş durumda.

Yok 3 Uçak’tan oluşacak yok 5 uçaktan oluşacak derken dün yapmış olduğum derinlemesine araştırmalar neticesinde 3 uçakla yola çıkılacağını öğrendim.

Havayolu şirketinin adını da biliyorum ancak bu şimdilik bana kalsın.

Birkaç gündür Ulaştırma Bakanı Ersan Saner’in yeni havayolu ile ilgili olarak açıklamalarına bakıyorum da Bakan Saner Tüm dünya merkezlerine uçacağımızı söylüyor.

Gizlice verilen mesajlarda da KTHY çalışanlarının önemli bir kısmının yeniden istihdam edileceği söyleniyor.

Gelelim bu açıklamaların doğruluğuna ve abartılışına.

Evet, Bakan Saner üç uçakla başlanacak derken doğru söylüyor ancak Boeing 737-800 tipi uçakların dışında İngiltere seferleri için Airbus tipi uçak alınacağını söylememesini sadece bir dil sürtçmesi olarak değerlendiriyorum çünkü alınacak uçaklar içinde Airbus A 321 tipi uçakta bulunuyor.

Boeing 737-800’ler THY’nin en fazla İstanbul-Ercan ya da İstanbul-Almanya arası kullandığı uçak türleri.

İngiltere ayağı içinde kullanılmıyor değil ama uzun mesafe uçuşlarında Airbus uçaklarının üst modelleri daha çok tercih ediliyor.

Öte yandan gelelim ihmal edilen ve guruları ile oynanan KTHY çalışanlarına.

Uluslararası havacılık alanlarında her bir uçak için ortalama çalışan sayısı 40 Kişiden oluşur.

3 Uçağı hesap ettiğimizde bu 120 kişiye tekabül ediyor.

Dün yapmış olduğum önemli telefon görüşmelerinde de Yeni havayoluna 120 kişi istihdam edileceğini öğrendim.

120 kişinin yaklaşık olarak 15 kişisi THY ekibinden dahi olacak.

Geriye kalan 105 kişi ise münhal çıkıldıktan sonra mevcut KTHY Çalışanlarının CV’lerine, tecrübelerine ve başarılırına bakılarak yapılacak.

Ancak burada önemli bir nokta var ki tüm bu istihdamlar Türk Hava Yolları’nın inisiyatifi ve değerlendirmesi sonucunda gerçekleşecek.

Bunu hemen kötü algılamayın; bunun bu şekilde yapılmasının tek nedeni yapılacak istihdamlara politikanın karışmasını ve partizanlığın bulaşmasını engellemek…

Yani KTHY çalışanlarının tümü işe alınacak diye bir durum yok bunu açıklığa kavuşturalım ancak alınacak KTHY personelini de başarısına göre seçilecek yani partizanlığa kurban gitmeyecek.

ÖZEL İŞLETMELERDEN ÖNEMLİ ŞART
Yeni havayolu yatırımcılarının ortaklık şartı olarak yeni şirket haricinde uçuş izni isteyen diğer hava yolu şirketlerine izin vermeleri şartı koşulmuş ve protokole eklenmiş durumda.

Özel müteşebbisler rekabetin turizme katkısının olacağına inandıkları için Yeni havayolu dışında da diğer uçak şirketlerine KKTC’ye uçuş izni bundan sonra verilecek.

DÜNYANIN HER YERİNE UÇUŞ DERKEN!
Bakan Saner dünyanın her yerine uçacağız derken bir şeyleri eksik bırakmış biz tamamlayalım dedik öyleyse.

THY’nin %10 ortaklığı çerçevesinde YENİ HAVAYOLU’ndan her birey dünyanın istediği her yere tek biletle gidebilecek ve bunu THY destekleyecek.

Şöyle ki “Yeni havayolu ile diyelim ki Newyork’a uçmak istiyorsunuz ancak Yeni havayolunun Newyorka giden uçağı normalde yok; işte bu noktada Yeni havayolundan alacağınız tek biletle İstanbul’a, İstanbuldan da THY ile Newyork’a gidebileceksiniz ancak bu uygulamaya THY sadece uçak desteği sunacak ama siz Yeni havayolu’nun yolcusu olarak gideceksiniz”…

TARİFELİ UÇUŞ MÜMKÜN OLACAK MI SORUSU...
Bir uçak şirketi kurulurken Tarifeli uçuş yapabilmek için 5 adet uçağa sahip olması gerekiyor ancak yeni havayolunun 3 uçağı olacak.

Bu sıkıntı ise şöyle aşılacak.

Sivil havacılık % uçak sayısına çıkabilmeniz için size belli bir süre tanıyor ve siz bu süre içerisinde 5 uçak sayısına çıkıyorsunuz; yani tarifeli uçuşlar için başlangıçta 5 uçak illa ki gerekli değil.

(Kıbrıs Postası)
GURURLARIYLA OYNANAN KTHY ÇALIŞANLARI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 8 yıl önce
yapmış olduğunuz yorumları okudum ve gercektende beni güldürdünüz zaten siz bu kafayla bu düşüncelerle devam ederseniz batırdığınız kthy gibi kurulacak şirketleride altı ayda batırırsınız tk yetkililerinin yerinde olsam birdaha düşünürdüm yazık yazık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
HAVA-SEN DENİLEN SENDİKA SADECE KENDİ YANDAŞLARINA YARDIM ETMEYE DEVAM EDİYOR.YAŞANILAN OLAYLARA SAĞDUYULU YAKLAŞAN VE YARDIMLARINI ESİRGEMEYEN KURULUŞ ŞİRKET VE ŞAHISLARIN SENDİKAYA VERMİŞ OLDUĞU İ.A.Ş VE ÇEK YARDIMLARININ SENDİKA'YA YAKIN OLAN ŞAHIS VE ÜYELERE DAĞITILMIŞ OLDUĞU HERKESÇE BİLİNİYOR. EY ÜYELER UYANIN!!! BİR ARAŞTIRINNNN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
YAŞASIN ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA YENİ HAVAYOLUNA İCRA KOYUP MAAŞLARIMIZI ALABİLECEĞİZ. 3 UÇAK İYİ PARA EDER.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Personel sendikanın peşinde grev yaparken gururları yokmuydu ? O zaman neden düşünmediler. Her grev şirkete milyonlarca dolar zarar yazdı. Bir diğeri de tecrübesiz ve dünya havacılığından habersiz başkanlar ve müdürler ordusu. Dünyayı sadece KKTC sanan kalite vs başkanları güncel olmaktan çok uzaktılar. Çağın çok gerisinde kalmışlardı. Bunlarla bir yerlere varılamayacağı zaten belliydi. Zaten biri daha aynı konuyu yazmış.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000