12 Mayıs 2013, Pazar 19:27:59

GREV RESTLEŞMESİ DEVAM EDİYOR. HAVA-İŞ YENİ AÇIKLAMA YAPTI

Türk Hava Yolları ile sendika arasındaki grev restleşmesine açıklamalarla devam ediliyor. Son olarak THY yönetim kurulundan bir açıklama gelmişti. Çok geçmeden Hava-İş Sendikası yeni bir açıklama yayınladı. İşte o açıklama...
  • GREV YAPIN... Üniversite mezunuyum 1000tl ye calisirim nezaman bir isim olacak ..THY yönetimi Lütfen Ilan acinda bir sansim olsun....
  • Ben bir Kaptan olarak 16.000 kişiyi, 305 kişiye esir ettiler Sendikanın basında bu fos bıyıklı beyfendi durdugu surece greve katılmam. Ne grevi o gun ucusum var ve UCUSA GIDECEGIM
  • GREVE KATILIP KATILMAMAYI TARTIŞACAK HALE GETİRDİLER YA SİZİ ASIL ONA ÜZÜLÜYORUM!!!GREV,HAKLARA SAHİP ÇIKMA HAKKIDIR! NEYİ SORGULUYORSUNUZ DAHA????EN AZINDAN BİRŞEYLERİ DÜZELTME ŞANSINIZ VARKEN NASIL BİR ETEK ALTINA SAKLANMADIR...
  • Ayyıldızlı Al Bayrağımızı yeryüzündeki herşeyden daha çok seviyor ve saygı duyuyorum.Ve fakat bu konu üzerinden bazı yorumcuların emek sömürücülüğü yapmaya çalışmalarını da bir o kadar ahlak dışı buluyorum.Son 10 yılda özelleştirilen Sümer Holding,Tekel,Tügsaş,Eti İşl.,Limanlarımız,KTHY,Türk Telekom,Petkim,Oymapınar Barajı,Seka,Köy Hizmetleri Gn.Md'ğü (tasfiye edildi) uzatmayım bunun gibi 125 büyük işletme son 10 yılda satılan,Cumhuriyetin varlıklarıdır."Thy kamu kuruluşudur" algısı yaratan şey,Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın elinde bulundurduğu altın hissedir.Aksi takdirde Bayrak Kanunu'na göre şöyle olurdu: "Belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz."

Değerli Üyelerimiz;

Değerli Basın ve Kamuoyumuz

Hava-İş Yönetim Kurulu bugün 14.30’da Toplanarak Tüm Grev Hazırlıklarını Gözden Geçirmiş ve Sonuçlandırmıştır.

Hava-İş Yönetim Kurulu aşağıdaki değerlendirmeleri yapmış ve kararları almıştır.

1-      23. Dönem toplu iş sözleşmesinin tümü olan 107 Maddeyi uyuşmazlığa götüren ve görüşmelerin 2. Oturumunda masadan kalkan THY Yönetiminin asıl amacının toplu sözleşmeyi ve sendikayı ortadan kaldırmak olduğu artık açıkça ortaya çıkmıştır.

2-      Bu o kadar açıktır ki THY sözleşmesi 1. Oturumda o zamanki Genel Müdür İnsan Kaynakları Yardımcısının “siz artık idari konularda alacağınızı aldığınız bu ve bundan sonraki sözleşmelerde şirket hiçbir yeni hak talebini dikkate almayacaktır” sözleri “305 için greve çıkarılıyorsunuz” çarpıtmasının ne kadar maksatlı olduğunu ortaya koymaktadır.

3-      Bizim taleplerimiz sadece ücretle ilgili değildir. Sağlığımız, sosyal hayatımız, iş huzurumuz, iş güvencemizi ve çalışma koşullarımızı kazanılmış hakları ile güvence altına almak istiyoruz.305 içinse yargı kararları uygulansın diyoruz.

4-      Bu nedenle bu grev THY çalışanlarının geleceği için bir dönüm noktasıdır.  Altında imzası olan toplu iş sözleşmesini 2 dönemdir yetki itirazları ve boşlukları ile defalarca ihlal eden, bir insanın namusu olan kendi imzasını reddeden THY Yönetiminin Başkanının verdiği sözlerin hepsi boş vaatlerdir. Tamamen grev kırıcılığı amaçlıdır.

5-      Bu konularda birçok örnek vardır. THY çalışanları bunları bilfiil yaşadı.

Hukuksuz olarak iki yerel gece 36 saat dinlenme süresini 24 saate indirdiklerinde tamda 27 Temmuz 2012 de, sözleşme YHK’da imzalanmadan 4 gün önce, sizlere 22. Dönem sözleşmesi geçerli değildir diye açık mesaj atmadılar mı?

Hamdi Topçu’ya soruyoruz ikramiyeleri aylardır sendikanın ihtarnamesine rağmen niye TİS hükmünü ihlal ederek ayın son günü ödemiyorsunuz.

Daha 10 gün önce Kabin Ekibi El Kitabına rev3 olarak SHT6A-50’yi koymadınız mı?

6-     THY çalışanları bu güne kadar olduğu gibi sağduyu ile yasalar ve hukuk çerçevesinde demokratik hukuk devletinin, Anayasa ve yasaların güvencesinde temel bir hak olan grev hakkını kullanacaktır. Grevi işveren kaçınılmaz kılmıştır.

7-      Bu nasıl bir tahammülsüzlüktür. Lufthansa greve çıktı. Siz hiçbir Alman Bakanın işçileri tehdit ettiğini gördünüz mü? Şirket CEO’nun grev kırıcılığı ile sonuç almaya çalıştığını gördünüz mü? Ancak bu ülkede kendini siyasi iktidara dayayan patronlar demokratik haklara tehditler yağdırmaktadır.

8-      Buradan siyası iktidarı, İdari Makamları, Kolluk Güçlerimizi, Yargımızı, Çalışma Bakanlığı Görevli Makamını ve Sivil Havacılık Otoritesi SHGM’yi göreve çağırıyoruz.

Bu grevde taraflar arasında birinin menfaatine yönelik uygulamalara kesinlikle izin vermeyin.

Grevi başarısız kılmak amaçlı zorlama ve hukuksuzluklarla oluşacak bir kaza kırımın idari olarak sorumlusu ilk planda THY Yönetimi olduğu kadar, bütün bu kurumlarda hukuki olarak sorumlu olacaktır.

Hava-İş sendikasının grev hazırlıkları tümüyle tamamlanmıştır. Uygulama esasları açıkça ilan edilmiştir. Bu esaslar çerçevesinde grevimiz, Sayın Hamdi Topçu’nun bugün yaptığı açıklamadaki tutum sürdüğü müddetçe kesin uygulanacaktır.

Saygılarımızla

HAVA-İŞ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

GREV RESTLEŞMESİ DEVAM EDİYOR. HAVA-İŞ YENİ AÇIKLAMA YAPTI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (119)

ALI HAYDAR ~ 5 yıl önce
GREV YAPIN... Üniversite mezunuyum 1000tl ye calisirim nezaman bir isim olacak ..THY yönetimi Lütfen Ilan acinda bir sansim olsun....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Greve KATILMAYACAGIM ~ 5 yıl önce
Ben bir Kaptan olarak 16.000 kişiyi, 305 kişiye esir ettiler Sendikanın basında bu fos bıyıklı beyfendi durdugu surece greve katılmam. Ne grevi o gun ucusum var ve UCUSA GIDECEGIM

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ECE ~ 5 yıl önce
GREVE KATILIP KATILMAMAYI TARTIŞACAK HALE GETİRDİLER YA SİZİ ASIL ONA ÜZÜLÜYORUM!!!GREV,HAKLARA SAHİP ÇIKMA HAKKIDIR! NEYİ SORGULUYORSUNUZ DAHA????EN AZINDAN BİRŞEYLERİ DÜZELTME ŞANSINIZ VARKEN NASIL BİR ETEK ALTINA SAKLANMADIR...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
imtiyazlı hisse ~ 5 yıl önce
Ayyıldızlı Al Bayrağımızı yeryüzündeki herşeyden daha çok seviyor ve saygı duyuyorum.Ve fakat bu konu üzerinden bazı yorumcuların emek sömürücülüğü yapmaya çalışmalarını da bir o kadar ahlak dışı buluyorum.Son 10 yılda özelleştirilen Sümer Holding,Tekel,Tügsaş,Eti İşl.,Limanlarımız,KTHY,Türk Telekom,Petkim,Oymapınar Barajı,Seka,Köy Hizmetleri Gn.Md'ğü (tasfiye edildi) uzatmayım bunun gibi 125 büyük işletme son 10 yılda satılan,Cumhuriyetin varlıklarıdır."Thy kamu kuruluşudur" algısı yaratan şey,Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın elinde bulundurduğu altın hissedir.Aksi takdirde Bayrak Kanunu'na göre şöyle olurdu: "Belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz."

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000