16 Nisan 2009, Perşembe 08:44:01

Geleceğin teknisyenleri burada...

Yaşları 17-18 olan gencecik liseli öğrenciler geleceğin teknisyeni olabilmek için dünyanın en gelişmiş uçaklarının bakımını yapıyor.
  • yine sallama bir haber..nerede bu bahsedilen bolluk
  • o okulun ayrılması için dönen dolapları biliyormusunuz?belediyenin o okulun 2 binasının arasında kalan araziyi kapmak icin okulu ayırıp uçak bölümünü endüstri tarafına atılmasına ne diyeceksiniz ?
  • Bağcılar Abd.Nermin Bilimli A.T.Lisesi açıldığında THY tekniğe Lisanslı teknisyen yetiştirmek amacı ile açılmıştı.O zamanki okul müdürü (Adını hatırlayamadım) hem Bağcılar M.L. hem de A.N.Bil.A.T.Lisesinin müdürlüğünü yapmak için o okulu Meslek lisesinden ayırmadı.Benim de o okuldan mezun iki oğlum var.Siz afilli başlık atmışınız geleceğin uçak tekn. diye ama uygulamada o okulun şu anda Tesisat teknisyeni ile bir farkı yok.Thy de çalışan onlarca o okuldan mezun hangi teknisyen lisans almış,bir tane yok. Halbuki bu okul Bağcılar meslek lisesinden ayrılsa idi şimdiki Eskişehirde mezun olan lisansı elinde her yerde aranan teknisyen olacaktı.Müdür yrd.İsmet bey var bu konuda çok çalıştı ancak ahirete iki okulun müdürü olarak gitmeyen çalışan
  • Bizler el emeğiyle, beceriyle, zekayla, bilgiyle ,pratikle ve tecrübeyle işimizi yapmak zorunda olan insanlarız.Bunları kim geliştirebilirse o iyi teknisyen olur.Menşei birşey ifade etmez.Hepsi birlikte üzerinizde varsa zaten tartışmasız teknisyensinizdir.Biri bile eksiksikse yine tartışmaya gerek yok.İşinizi yapmakta zorlanırsınız ve saldıracak yer ararsınız yok yüksek okul yok lise yok üniversite diye.Gelişmek için çabalayın olmuyorsa yeteneklerinize uygun başka meslek seçin.

Bağcılar Endüstri Meslek Lisesi'nden mezunlar arasında bugüne dek işsiz dolaşan yok denecek kadar az... Uçak bakım alanında çalışacak meslek elemanları olarak diplomalarını alan genç kızlarımız başta THY hangarları olmak üzere tüm sivil uçak bakım merkezleri, askeri hava ikmal bakım merkezleri, uçak fabrikaları gibi yerlerde rahatlıkla iş buluyor hatta 'iyi paralarla' transfer ediliyorlar. Uçak gövde-motor alanı ve uçak elektroniği konularında uzman olarak yetişen genç kızlar son sınıflarında haftanın 3-4 günü Atatürk Havalimanı hangarlarında staj görürken bile dolgun sayılacak "stajyer maaşı" alıyorlar.

21 YAŞINI DORDURMUŞ OLMALI

Ayrıca uçak bakımı alanında mezun olan bu öğrenciler, Türkiye'de tescil edilmiş sivil uçaklarla, Türk hava sahası içinde bulunan ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) üyesi diğer devletlere ait hava taşımacılığı ile ilgili her şeyi tamir ediyor. Sivil uçak, helikopter ve planörler üzerinde müstakil olarak periyodik bakım, küçük tamir, revizyon ve uçuşa elverişlilik kontrolü yapabilmek için uçak bakım merkezlerinde iki yıl uygulamalı eğitimden sonra 21 yaşını dolduran meslek elemanı sertifika sınavına girmeye hak kazanıyor.

ARANAN NİTELİKLER ÖNEMLİ

"Uçuş emniyeti" açısından çok büyük önem taşıyan görevlere gelebilmek için öğrencisi oldukları teknik liseye girmek hayli güç. Ama asıl zorluk mezuniyetten sonra başlıyor. İşte meslek elemanlarında aranan özellikler: Matematiksel yetenek, uzay ilişkilerini görebilme gücüne ve çizim yeteneği, fen bilimlerinde başarılı olmak, mekanik problem çözebilme yeteneği, ellerini ustalıkla kullanabilme, mekanik ve göz-el koordinasyon yeteneği yüksek, görme işitme sorunu olmayan, yorum ve analiz yeteneği...

(Takvim)

Geleceğin teknisyenleri burada...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 9 yıl önce
yine sallama bir haber..nerede bu bahsedilen bolluk

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
o okulun ayrılması için dönen dolapları biliyormusunuz?belediyenin o okulun 2 binasının arasında kalan araziyi kapmak icin okulu ayırıp uçak bölümünü endüstri tarafına atılmasına ne diyeceksiniz ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Bağcılar Abd.Nermin Bilimli A.T.Lisesi açıldığında THY tekniğe Lisanslı teknisyen yetiştirmek amacı ile açılmıştı.O zamanki okul müdürü (Adını hatırlayamadım) hem Bağcılar M.L. hem de A.N.Bil.A.T.Lisesinin müdürlüğünü yapmak için o okulu Meslek lisesinden ayırmadı.Benim de o okuldan mezun iki oğlum var.Siz afilli başlık atmışınız geleceğin uçak tekn. diye ama uygulamada o okulun şu anda Tesisat teknisyeni ile bir farkı yok.Thy de çalışan onlarca o okuldan mezun hangi teknisyen lisans almış,bir tane yok. Halbuki bu okul Bağcılar meslek lisesinden ayrılsa idi şimdiki Eskişehirde mezun olan lisansı elinde her yerde aranan teknisyen olacaktı.Müdür yrd.İsmet bey var bu konuda çok çalıştı ancak ahirete iki okulun müdürü olarak gitmeyen çalışan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Bizler el emeğiyle, beceriyle, zekayla, bilgiyle ,pratikle ve tecrübeyle işimizi yapmak zorunda olan insanlarız.Bunları kim geliştirebilirse o iyi teknisyen olur.Menşei birşey ifade etmez.Hepsi birlikte üzerinizde varsa zaten tartışmasız teknisyensinizdir.Biri bile eksiksikse yine tartışmaya gerek yok.İşinizi yapmakta zorlanırsınız ve saldıracak yer ararsınız yok yüksek okul yok lise yok üniversite diye.Gelişmek için çabalayın olmuyorsa yeteneklerinize uygun başka meslek seçin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000