14 Aralık 2013, Cumartesi 16:49:09

GAZİPAŞA HAVALİMANI RESMEN AÇILDI!

İlk B737-800 tipi yolcu uçağının 4 Nisan 2012 tarihinde iniş yaptığı Gazipaşa Havalimanı'nın resmi açılış töreni bugün gerçekleştirildi.
  • Neyi açacak , 8 yılda bir meydan yapan sonrasını da her zaman olduğu gibi getiremeyen Ce Ha (Pe) let Partisi ve onun kırıntılarının yarım bıraktıkları işleri.
  • Katılıyorum Pistin denize kadar uzatilarak karayolunun altina alinmasini ve mumkunse dagin kazitilmasinı.Örnek Zonguldak havalimanı. mallesef oralara bu kadar önem verilmiyor.Bir Dusseldorf seferleriyle kalmışlar.
  • ben o tarihden once indim 2x.....bence beni kutlayin :)
  • Neyin açılışı anlamadım. Bu meydanın yapımına 1991 de başlandı. 1999 da bitti. Sonra siyası nedenlerle bütün malzemelerini başka havaalanlarına dağıttıllar. Sonra 2007 de TAv ihaleye girdi 2009 da bitirdi. 2009 dan 2013 sonu yani 5 senedir çalışıyor. Acaba sayın başbakan neyi açtı. Bilen var mı?

Törene, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç,AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birldal ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından, Gazipaşa Havalimanı'nın resmi açılışını kurdela keserek yaptı.

Erdoğan, "İnşallah geleceğimiz için, Gazipaşamız için, Antalya'mız için hayırlı olsun diyoruz. Tüm ilçeleriyle modern bir Antalya, hep birlikte bunu başaracağız. Biz kararlıyız sizlere de inanıyoruz. Ya Allah Bismillah" diyerek açılış kurdelasını kestiUlaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Antalya’nın Gazipaşa Havalimanı’nın açılışında yaptığı konuşmada, havalimanın hikayesinin kapanan diğer havaalanlarından farklı olmadığını, göreve geldiklerinde havalimanının toprak bir piste sahip olduğunu söyledi.

Gazipaşa Havalimanı’nın açılışında ilk konuşmayı yapan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “1994 yılında Antalya Valiliği İl Özel İdaresi tarafından başlanmış ancak yaram kalmış bir havalimanıydı. Sadece bin metreye 30 metre toprak pist ve tamamlanamayan bir meydan. Göreve geldiğimizde Gazipaşa Havalimanı’nın da tekrar ele alınmasını bize talimat verdiniz. Biz de 2006 yılında tekrar bir çalışma yaptık. 2009 yılında yap işlet devret modeli ile buranın tekrar uçuşlara açılması için çalışma başlattık. 2010 yılında ilk defa ticari uçuşlar yapılmaya başlandı” dedi.

YOLCU SAYISI 350 BİNE ÇIKTI

Havalimanının 50 bin kişi olan bir yıllık yolcu sayısının 2013 Kasım ayı itibariyle 350 bine çıktığını kaydeden Bakan Yıldırım, “Bugün Gazipaşa’ya orta gövdeli uçak inebiliyor. 9 Avrupa ülkesinden uçuş yapılabiliyor. Yurtiçi tarifeli seferler yapılabiliyor” diye konuştu. Konuşmasında Başbakan Erdoğan’ın Gazipaşalılar bir müjdesi olacağını belirten Bakan Yıldırım şunları söyledi:

”Onu kendisi size söyleyecek. Gazipaşa bu bölgenin Antalya’nın doğusunda bereketli yerleşim yerleri ve turizm için çok önemli bir gelecek vaat ediyor. Sayın başbakanım bugün Gazipaşa’ya erişimi sağlayacak önemli bir yolu da açıyoruz. Bu anayla Gazipaşa yoludur. Alanya Gazipaşa yolu da toplam 81 kilometre bölünmüş yol olarak yapılmıştır. Bir süre önce hizmete girmiş bir yoldu. Toplam bedeli 155 milyon liradır. Helal olsun Gazipaşa’ya, daha iyisine layıksınız.”

"10 MİLYON VATANDAŞ UÇAKLA TANIŞTI"

Son 11 yılda 80 yılda yapılmış bölünmüş yolların iki katını yaparak ülkeye çok önemli bir hizmeti kazandırdıklarını da sözlerine ekleyen Bakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Havayolu halkın yolu olacak dediniz.Bu talimatın gereğini yerine getirdik. 8.5 milyon vatandaşımız uçakla seyahat ederken, son 11 yıla 10 milyon vatandaşımız uçakla tanıştı. 76 milyon vatandaşımız bir yılda uçakla seyahat etme imkanına kavuştu. İşte hizmet, işte havayolu nasıl halkın yolu olur onu gösterdik. Türkiye artık bugün dünyada en fazla ülkeye uçan ülke haline geldi. 60 noktaya bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları sefer yaparken, 236 ülkeye sefer yapıyor. İşte hizmet bu.”

Başbakan Erdoğan konuşmasının ardından Gazipaşa Havalimanı’nın açılışını gerçekleştirdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Samsun Milletvekili Suat Kılıç, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Antalya Milletvekili Menderes Türel, Antalya Milletvekili Hüseyin Samani, Antalya Milletvekili Vecdi Gönül, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk ve TAV firması yetkilileri ile kurdeleyi birlikte kesen Başbakan Erdoğan, giderken kendisini bekleyen vatandaşlara satranç takımı dağıttı.

Gazipaşa Havalimanı'na ilk B737-800 tipi yolcu uçağı Corendon Airlines tarafından 4 Nisan 2012 tarihinde deneme amaçlı olarak indirilmiş, yine Corendon tarafından 20 Nisan 2012 tarihinde de Amsterdam-Gazipaşa arasında ilk ticari sefer gerçekleştirilmişti.GAZİPAŞA HAVALİMANI RESMEN AÇILDI!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

pişekar ~ 3 yıl önce
Neyi açacak , 8 yılda bir meydan yapan sonrasını da her zaman olduğu gibi getiremeyen Ce Ha (Pe) let Partisi ve onun kırıntılarının yarım bıraktıkları işleri.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Katılıyorum Pistin denize kadar uzatilarak karayolunun altina alinmasini ve mumkunse dagin kazitilmasinı.Örnek Zonguldak havalimanı. mallesef oralara bu kadar önem verilmiyor.Bir Dusseldorf seferleriyle kalmışlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
komik ~ 4 yıl önce
ben o tarihden once indim 2x.....bence beni kutlayin :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cafer ~ 4 yıl önce
Neyin açılışı anlamadım. Bu meydanın yapımına 1991 de başlandı. 1999 da bitti. Sonra siyası nedenlerle bütün malzemelerini başka havaalanlarına dağıttıllar. Sonra 2007 de TAv ihaleye girdi 2009 da bitirdi. 2009 dan 2013 sonu yani 5 senedir çalışıyor. Acaba sayın başbakan neyi açtı. Bilen var mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000