18 Ekim 2012, Perşembe 14:56:34

"FIRSATÇILIK YAPANLARIN CANINA OKURUZ"

THY Teknik A.Ş. ve İstanbul Ticaret Odası İşbirliği ile bu yıl 3.’sü düzenlenen ve 18-20 Ekim tarihleri arasında misafirlerine hizmet verecek olan Türk Havacılık Endüstri Sergisi Fuarı (TUHESFO 2012) kapılarını açtı...
  • THY yönetimi çok büyük işler başardıı .. Hamdi TopçU, Temel KOTİL YOLUNUZ AÇIK OLSUNN. thy tekniğin hocası profösyonelll mükemmel yöneticisiii Sn. ismail demirrr sen varkenn THY daha nelere imza atacak... Benim İdolüm
  • su anda 2012 yilindayiz, 2023te 900 ucagi kim alacak cok merak ediyorum.su anda ulkede 300-350 civarinda ucak var. hadi 400 olsun. yani on yilda 500 tane ucak gelecekse ulkeye kac kabin, kac kokpit ekibi, kac teknisyen ihtiyaci var onun hesabini yapip 'egitim' desinler.oncelik egitim destekleyicisi planlamadir. parayi verene ucagi veriyorlar zaten.
  • davetli ve konuşmacı olduğu halde hamdi topçu neden gelmedi ????
  • Sayın bakan afedersinizde onun içinmi Töshidin her dediğini yapıyorsunuz.Allahtan uluslararası denetimler varda mecbur kalıp bazı şeyleri yapmak zorunda kalıyorsunuz.Bugün ülkemizde ne yazıkki sermaye para kazanacağım diye her türlü kuralsızlığı yapıyor ve idarede seyrediyor.Maalesef gerçek bu.Allahtan ECAC,EASA,JAA-JAR vs. var.Yoksa bu patronlar yolcuyu arızalı uçaklarla uçururlardı.

THY Teknik ve İstanbul Ticaret Odası’nın işbirliğinde açılan fuar, uçak parçası üreticilerini bir araya getirdi. İstanbul Fuar Merkezi’nde 18-20 Ekim tarihleri arasında yapılacak forumda Airbus ile Boeing gibi büyük uçak üreticileri yedek tedarikçi firma arayacak.

TÜHESFO'nun açılışı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ile THY Teknik Genel Müdürü İsmail Demir’in katıldığı törenle yapıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın açılışını yaptıtğı havacılık fuarına sektörün birçok temsilcisinin yanısıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, THY Teknik A.Ş. Genel Müdürü İsmail Demir, My Cargo’nun kurucu ortağı Yavuz Çizmeci ve Atatürk Havalimanı Başmüdürü Celal Özuğur katıldı.

Fuarın açılışında konuşan İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Türk Havacılığı’nın gelişiminden bahsederek atılan adımları ve hamleleri takdir ettiklerini ifade etti. THY Teknik A.Ş. Genel Müdürü İsmail Demir ise Türk Havacılığı’nın hem yolcu taşımada hem de sanayi anlamındaki gelişmelerin büyük hızla devam ettiğini ve bu başarının süreceğinin altını çizdi.

Fuarda görüşlerini aktaran Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Havacılık anlamında Türkiye küresel bir marka çıkardı. THY bayrak taşıcılığı yapan bir şirket. Bunun yanında havacılıkta büyümesi tüm dünyanın dikkatini çekiyor. 50 milyon yolcu hedefini Türkiye için 2015 olarak gösteren uluslar arası otoriteler, büyük yanılgıya uğradı. Türkiye, bu hedefi 2005’te aştı. Türk havacılığında yolcu sayısı 120 milyona yaklaştı. Yolun daha başındayız. Türkiye 2023 hedefleri kapsamında havaalanı yolcu kapasitesi 400 milyona, uçak sayısını 900’e çıkarmış durumda. Türkiye havayolu ile seyahat edenlerin sayısını 350 milyona çıkarmış konuma geldiğinde dünyanın 10 büyük ekonomisi arasında yerini alacak” dedi.

"KENDİ UÇAĞIMIZI YAPIYORUZ"

‘Havacılık sektöründe iç ve dış hatlarda bu gelişmeler olmasa 2023 hedeflerini, hayal bile edemezdik’ diyen Yıldırım, ‘Bu gelişmeler ışığında artık kendi uçağımızı yapabilmeyi konuşuyoruz. Kendi uydumuzu yapabilmeyi konuşuyoruz. Markalar durduk yere olmadı. Onların adı sanı yokken biz uçak yaptık. Uçurduk, seri imalat yaptık. Ama kendi kendimizi yok etmek için elimizden geleni yaptık. Yaptığımız yanlışları, siyasi oyunların arasında sivrilen havacılık endüstrisi 2-3 defa tuş oldu’ dedi.

Yıldırım, Türkiye’nin teknolojiyi kullanan değil, üreten ve teknolojiyi kullanıp paylaşan bir ülke olacağını ifade etti. Havacılık sektörünün 2 trilyonu aşan pazarı, 20 binin üzerinde uçağı ve 30 milyonun üzerinde çalışanı bulunduğunu kaydeden Bakan Yıldırım, ‘Milli ekonomide çarpan etkisi fazla. 100 milyon kapasiteli bir havaalanı ülkenin milli gelirine yüzde 1 katkıda bulunuyor. 400 milyon kapasite yüzde 4 katkı demek. Onları küresel marka halime getirmek için gayret ediyoruz. Amerika’yı yeniden keşfetme düşüncemiz yok. Kendi markamızı, kendi rengimizi koyarak özgür uçağımıza 10 sene içinde bütün dünyanın semalarında uçurur hale geleceğiz. Bizim bütün amacımız bu’ şeklinde konuştu.

Bakan Yıldırım’ın konuşması katılımcılar tarafından büyük alkış aldı.

Konuşmasını sonlandırmasının ardından Bakan Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ve THY Teknik Genel Müdürü İsmail Demir ile birlikte TUHESFO’nun açılışını yaparak kurdele kesti.

Daha sonra fuar alanını gezen Yıldırım, stantları gezerek uçak parçaları ve işleyişleri hakkında bol bol bilgi aldı.

Fuar alanında gazetecilerin bayram seyahatinde uçak bileti fiyatları ve Suriye hava sahasının kullanılmaması durumunda maliyet olup olmayacağına ilişkin sorulara yanıt verdi.

Binali Yıldırım; ‘Serbest piyasada uçak biletlerinin fiyatlarını bizim düzenlememiz terstir, böyle bir şey olmaz. Biz seferleri arttırırız, fırsatçılık yapanları tespit edersek de onların canlarına okuruz’ dedi.

Suriye konusuna da değinen Bakan Yıldırım; ‘Biz Suriye hava sahasını kapatmadan önce zaten Suriye hava sahasını kullanmayı bırakmıştık. Bu tip konularda maliyetin hesabı da olmaz. Ülke menfaati maliyetten önce gelir. Burada uçacak uçakların can ve mal tedbiri için bu emniyeti aldık. Ciddi bir maliyet ve abartılacak bir durum da yok. Olsa bile bunun hiç önemi yok. Can ve mal emniyeti her şeyin önünde gelir’ şeklinde konuştu.

 

"FIRSATÇILIK YAPANLARIN CANINA OKURUZ"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Marmaralı ~ 5 yıl önce
THY yönetimi çok büyük işler başardıı .. Hamdi TopçU, Temel KOTİL YOLUNUZ AÇIK OLSUNN. thy tekniğin hocası profösyonelll mükemmel yöneticisiii Sn. ismail demirrr sen varkenn THY daha nelere imza atacak... Benim İdolüm

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
su anda 2012 yilindayiz, 2023te 900 ucagi kim alacak cok merak ediyorum.su anda ulkede 300-350 civarinda ucak var. hadi 400 olsun. yani on yilda 500 tane ucak gelecekse ulkeye kac kabin, kac kokpit ekibi, kac teknisyen ihtiyaci var onun hesabini yapip 'egitim' desinler.oncelik egitim destekleyicisi planlamadir. parayi verene ucagi veriyorlar zaten.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nerde ~ 6 yıl önce
davetli ve konuşmacı olduğu halde hamdi topçu neden gelmedi ????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçek bu. ~ 6 yıl önce
Sayın bakan afedersinizde onun içinmi Töshidin her dediğini yapıyorsunuz.Allahtan uluslararası denetimler varda mecbur kalıp bazı şeyleri yapmak zorunda kalıyorsunuz.Bugün ülkemizde ne yazıkki sermaye para kazanacağım diye her türlü kuralsızlığı yapıyor ve idarede seyrediyor.Maalesef gerçek bu.Allahtan ECAC,EASA,JAA-JAR vs. var.Yoksa bu patronlar yolcuyu arızalı uçaklarla uçururlardı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000