05 Haziran 2008, Perşembe 07:50:57

En büyük 4. terminal geliyor

Afyon, Uşak ve Eskişehir'deki hava trafiğini tek bir merkezde toplamayı amaçlayan Kütahya Zafer Havalimanı'nın proje ihalesi, önümüzdeki eylül ayında gerçekleştirilecek.
  • Kütahya"mıza hayırlı olsun:)
  • Kütahya Zafer Havaalanından en yakın il merkezi olan Kütahya Tren İstasyonuna HIZLI TREN de yapılsa ulaşım problemi birazda olsa rahatlar. Birçok ilde havaalanı ulaşımı nedense çözülmeden bırakılıyor.
  • 4 ilde de pistler yeterli. kütahya ve afyon için hava kuvvetleri ile anlaşırsın olur biter. yeni alana gerek yok ki. 2-3 regional ile de bu illerden ülkenin her yerine rahatlıkla operasyon yaparsın.
  • hayırlı olsun diyelim o zaman ama şu soruyuda sormak lazım. Zafer havlimanı yapıldığı zaman yolcular adı geçen illere nasıl ulaşacaklar? Türkiye'nin mevcut havalimanlarının birçoğuna ulaşım özel arabalarla yapılıyor. Bir de bu soruna çare bulmak lazım bence... saygılar

Yaklaşık 80 milyon YTL'ye mal olması beklenen Türkiye'nin dördüncü büyük havalimanının 2010'da hizmete açılması bekleniyor. Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) tarafından inşa edilecek yeni havalimanının Kütahya'ya 40 kilometre uzaklıktaki Altıntaş ilçesine kurulması planlanıyor. Yeni havalimanı için şu ana kadar 3 milyon metrekarelik alanın kamulaştırıldığı ifade ediliyor. Hükümetin şubatta onayladığı havalimanının 2009'da tamamlanması öngörülüyor. İki yıl içinde faaliyete geçmesi beklenen havalimanı, İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa ve Antalya'dan sonra Türkiye'nin dördüncü büyük havalimanı olacak. Dört ilin ortasında (Eskişehir, Afyon, Kütahya ve Uşak) kurulacak yeni havalimanının, bölgede yaşayan 2 milyon insana hizmet vermenin yanı sıra termal turizmin gelişimine de büyük katkı sağlaması hedefleniyor. Bu sayede daha önce küçük çaplı inşa edilen ve yolcu sayısı oldukça düşük havalimanlarındaki zararın da azaltılması planlanıyor.

Kütahya'da sivil uçuşlara kapalı Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı bir havalimanı bulunuyor. Türkiye'nin en büyük askerî birliklerinden birisi olan Hava Er Eğitim Tugayı'na ait ve oldukça uzun bir piste sahip bu alanın sivil ulaşıma açılması da daha önce gündeme gelmişti. Sivil ulaşıma müsait durumdaki Afyon, Uşak ve Eskişehir'deki havaalanlarının yolcu trafiği ise yoğun değil. Uşak'a sadece Atlasjet'in haftada 6 gün, Eskişehir'e ise THY'nin günlük uçuşları bulunuyor. Afyon'a da THY ve özel havayolu şirketleri uçuş düzenlemiyor. Yeni inşa edilecek Zafer Havalimanı'ndan ilk etapta yurtdışına charter (tarifesiz) uçuşlar yapılması, daha sonra da tarifeli uçuşların başlatılması hedefleniyor.

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO) Başkanı Nafi Güral, son yıllarda hava taşımacılığına talebin artmasına karşın, işler bir havalimanı olmaması nedeniyle Kütahya'da sanayicilerin karayolunu kullanmak zorunda kaldığını ifade ediyor. Eskişehir, Afyon, Kütahya ve Uşak'ı ortak noktada buluşturacak uluslararası yeni bir havalimanı inşa edilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını belirten Güral, yeni havalimanının Kütahya'ya 40 km uzaklıkta inşa edileceğini ve bölge sanayicisine büyük kolaylık sağlayacağını bildirdi. Güral, bölgedeki sanayileşmenin oldukça yoğun olduğuna dikkat çekerek, "Sadece benim grubumdan karayolu ile İstanbul'a gidip gelen, yaklaşık 50 transfer var. Ulaşım karayolu ile 5 saat sürdüğünden çok zor şartlarda gidip geliyoruz. Dört ilin ortak bir havalimanına kavuşturulması ile illerimizde toplam 2 milyon olan nüfusa da hizmet edilmiş olacak." dedi. Güral, havalimanının yapımı için şubatta karar çıktığını ifade ederek, bu konuda yaklaşık 80 milyon YTL'lik bütçe ayrıldığını söyledi. Bölgenin tek bir havalimanına kavuşması ile mevcut havalimanlarının kapatılmasını beklemediklerini ifade eden Güral, "Halen Eskişehir'e her gün uçuş var. Başlangıçta haftada üç gün yapılan seferler, yolcu talebi artınca artırıldı. Günümüzde hava ulaşımı olmazsa olmaz ihtiyaçlardan artık." dedi.


Uçan yolcu sayısı giderek artıyor
İç hatlarda THY tekelinin kırılması ve yeni havayolu şirketlerinin sektöre girmesiyle hava ulaşımında rekabet dönemi başladı. Bilet fiyatlarının ucuzlaması yolcu sayısının artmasını, bu da sektörün büyümesini sağladı. Uçak yolculuğunun lüks olmaktan çıkması Anadolu'da atıl vaziyette bekleyen havaalanlarının da yeniden ekonomiye kazandırıldırılmasına imkan sağladı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye'deki 38 havalimanından geçen yıl 66 milyon 962 bin 587 yolcu geçiş yaptı. Uzmanlar, 2008'de bu rakamın 73 milyon 115 bin 776'ye ulaşmasını bekliyor. Geçen yıl 649 bin 806 olan uçuş sayısının da bu yıl yüzde 10 artışla 716 bin olarak gerçekleşmesi öngörülüyor.

 

En büyük 4. terminal geliyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Kütahyam ~ 9 yıl önce
Kütahya"mıza hayırlı olsun:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ege"lim ~ 9 yıl önce
Kütahya Zafer Havaalanından en yakın il merkezi olan Kütahya Tren İstasyonuna HIZLI TREN de yapılsa ulaşım problemi birazda olsa rahatlar. Birçok ilde havaalanı ulaşımı nedense çözülmeden bırakılıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
treks ~ 10 yıl önce
4 ilde de pistler yeterli. kütahya ve afyon için hava kuvvetleri ile anlaşırsın olur biter. yeni alana gerek yok ki. 2-3 regional ile de bu illerden ülkenin her yerine rahatlıkla operasyon yaparsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
soru ~ 10 yıl önce
hayırlı olsun diyelim o zaman ama şu soruyuda sormak lazım. Zafer havlimanı yapıldığı zaman yolcular adı geçen illere nasıl ulaşacaklar? Türkiye'nin mevcut havalimanlarının birçoğuna ulaşım özel arabalarla yapılıyor. Bir de bu soruna çare bulmak lazım bence... saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000