08 Ocak 2014, Çarşamba 16:45:11

EMEK MECLİSİ'NDEN ''MUVAFAKATNAME' AÇIKLAMASI

Hava-İş Sendikası 27. Olağan Genel Kurulu'na katılmayan muhalif kesimin oluşturduğu Emek Meclisi, geçtiğimiz günlerde imzalanan. Dönem Toplu İş Sözleşmesi'ne ilişkin bir açıklama yayınladı. Emek Meclisi, Fazla Çalışma Muvafakatnamesi'nin sorunlar oluşturabileceğini vurguladı.
  • Sendikadan aciklama geldi mi..
  • 4857 İş kanununun,41,42,43 maddelerini,TİS 51,52,53 maddelerini okuyun.sonra dönün tekrar 4857 iş kanunu 25 madde 2bölüm H maddesini okuyun.Nasıl iş akdi fesih edilir çok net anlaşılır.Muvafakatname imzalamayın iyi olmaz.
  • gelelim TIS in faydalarinaa Soruyorum.??? neden havais ten bir aciklama yok hala.???
  • Arkadaslar tis kanunun uzerindedir.Bununla ilgili bin kere aciklama yapildi.Hem takip etmiyorsunuz hem bilmiyorsunuz hem de bildiginiz konularda ahkam kesiyorsunuz.Bi avukat tanidiginiz da mi yok acin sorun

Hava-İş Sendikası 27. Olağan Genel Kurulu'na katılmayan muhalif kesimin oluşturduğu Emek Meclisi, geçtiğimiz günlerde imzalanan. Dönem Toplu İş Sözleşmesi'ne ilişkin bir açıklama yayınladı. Emek Meclisi, Fazla Çalışma Muvafakatnamesi'nin sorunlar oluşturabileceğini vurguladı.

THY AO. ve Hava -İş sendikamız arasında imzalanan 24.dönem TİS’in imzaları daha kurumadan, işveren tarafından tek taraflı yapılan uygulamalar ile karşı karşıyayız.Yıllardır biriken sorunların ve zorlaşan çalışma koşullarımızın bir çırpıda düzeltilebileceğini elbette düşünmüyoruz.

Ancak İş yasası ve yeni imzalanan 24.dönem Toplu İş Sözleşmesi ortada iken, çalışanlara dayatılan  ‘’Fazla Çalışma Muvafakatnamesi’’ ile yeni sorunlar yaşanması kaçınılmaz görünüyor. 4857 Sayılı İş kanununun 41. Maddesine atıfda bulunularak 2014 yılı için işverenin istediği gün ve saatte, üstelik önceden bildirimde bulunmaksızın bizleri çalıştırabilmesi için  düzenlenen  tek taraflı bir sözleşmenin çalışanlar tarafından imzalanması istenmektedir. Bu durum toplu iş sözleşmesinin ruhuna ve maddelerine aykırıdır.

Çalışma koşullarımızı düzenleyen şartlar TİS ile güvence altına alımıştır. İşverenin buna uyması zorunludur. Toplu iş sözleşmemizin 51, 52 ve 53. maddeleri normal çalışma saatleri dışındaki fazla çalışmayı, Bayram ve Resmi Tatillerdeki çalışma usul ve yöntemini açıkça düzenlemiştir.

Zorunlu ve olağanüstü haller dışındaki fazla çalışma talebi  çalışana 3 gün önceden haber verilerek ve çalışanın onayı alınarak yaptırılabilir. Bunun dışındaki yapılacak bir uygulama hukuki değildir ve TİS’e aykırıdır.

Hava-İş sendikamızın yeni yönetimini ve THY işverenini uyarıyoruz. Tek taraflı olarak  iş barışını ve Toplu iş sözleşmesi düzenini bozan bu uygulama ortadan kaldırılmalıdır. Yapılan bu uygulama ile sendikal hukuk ortadan kaldırılarak, işci ve işveren arasında ikili bir akit şekline dönüştürülmektedir.

Bu muvafakatnemenin işçi tarafından imzalanması iş güvencesi açısından da  hukuken de sakat  bir durum yaratmaktadır. Muvafakatnameyi imzalayan ancak fazla çalışmaya çağrıldığında gitmeyen veya mazeretli olarak gidemeyen bir çalışanın 4857 sayılı yasanın 25/2-h bendine göre iş akdinin feshi sözkonusu olabilecektir.

Geçtiğimiz dönemlerde çalışanlara imzalatılan  İkale Sözleşmesi, Bilgi Gizliliği Sözleşmesi gibi  uygulamaların sakıncalarını ve işveren tarafından işciler aleyhine psikolojik baskı aracı olarak kullanılmasını yaşayarak gördük.

THY AO, THY Teknik AŞ, Habom, Tgs gibi şirketlerde çalışan ve aynı uçağa hizmet veren Sivil Havacılık Çalışanları ve biz Hava-İş üyeleri,  Toplu İş Sözleşmesi dışındaki uygulama ve yöntemlerin iş barışına darbe vuracağını düşünüyoruz ve kabul etmiyoruz.

Sendikal hukukun ve  TİS’in  devre dışı bırakılarak yapılacak olan uygulamaların sorumluluğu işverenlere aittir. Bu konuda demokratik tepkisini göstermeyen ve üyesini  savunmayan  Sendika yönetimini uyarmak da bizim görevimizdir.
Saygılarımızla,

EMEK MECLİSİ'NDEN ''MUVAFAKATNAME' AÇIKLAMASI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

tepki ~ 5 yıl önce
Sendikadan aciklama geldi mi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Avukat ~ 5 yıl önce
4857 İş kanununun,41,42,43 maddelerini,TİS 51,52,53 maddelerini okuyun.sonra dönün tekrar 4857 iş kanunu 25 madde 2bölüm H maddesini okuyun.Nasıl iş akdi fesih edilir çok net anlaşılır.Muvafakatname imzalamayın iyi olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 5 yıl önce
gelelim TIS in faydalarinaa Soruyorum.??? neden havais ten bir aciklama yok hala.???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sakin ~ 5 yıl önce
siz hala bir sendikanız olduğuna inanıyor musunuz? reform geldiği gün o iş bitti. size bin defa anlatıldı bu konu. hayırlı olsun.
offfff ~ 5 yıl önce
Arkadaslar tis kanunun uzerindedir.Bununla ilgili bin kere aciklama yapildi.Hem takip etmiyorsunuz hem bilmiyorsunuz hem de bildiginiz konularda ahkam kesiyorsunuz.Bi avukat tanidiginiz da mi yok acin sorun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TİS ~ 5 yıl önce
TİS hiçbir zaman kanun üzerinde olmaz, adı üzerinde sözleşmedir, sözleşmenin koşullarını da yasalar düzenler. yasalara aykırı olan bir düzenleme (TİS) ihtilaf halinde yargıya giderse önce onun yasalara uygun olup olmadığına bakılır. yani siz TİS yasaların üzerindedir derken, onun yasalara aykırı düzenlemeler yapabileceği iddiasına girmişsiniz ki bu mümkün değildir.özetle, taraflar arasındaki bir dönem akdidir sözleşme, o döneme ilişkin kuralları düzenler, sonra hükmü biter, yenisi düzenlenir.o dönem içinde taraflar açısından bağlayıcılığı vardır. diyebilirsiniz ki, yasalar doğrumudur, bu tartışılır.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000