23 Temmuz 2013, Salı 11:32:33

EMEK MECLİSİ'NDEN SERT TEPKİ

Emek Meclisi, HABOM personelinin Çelik-İş Sendikası'na üye yapılmasına sert tepki gösterdi. Emek Meclisi; 'Bu dayatma kabul edilemez' dedi...
  • insanların kafası karışık bir sendika için şirket destek verir mi? yoksa hava işe girmek zor ve meşakatli iken nasıl bukadar kolay 800 kişiyi buldu sendika. bende üye olmayı istemezdim ama yakın zamanda üye olacağım hakişe. belki kısa vadede getiri getirir sadece ama ne yapim? bu kadar zamanda hava iş neredeydi şimdi gelip konuşmayı biliyolar.
  • Devamlı olarak tk personeline laf söyleyen habom cu arkadaşlar;hiç kimse sizi buraya tahtıravanlarla çagırmadı burdaki şartları bilerek geldiniz bu 1. ama budemek degilki ileride sizlerinde bizlerdeki gibi haklara sahip olmiyacaksınız herşey sabırla gerçekleşir.bizlerde işe bşladıgımızda bu durumlarda degildik,herşey zamanla degişti bu 2. birde okuldan ingilizceden çok bahseden arkadaşlar var eger okadar iyi odugunu düşünüyordun daha iyi daha fazla maaaş veren bir şirkete gitseydin bu3. yorum yaparken herkes haddini bilsin.
  • Sanırsam teknikdekilerede hava iş e olan oluyor Ne oldu sizdemi tutuştunuz yoksa ? Bugün savundğunuz o Hava iş yarın teknikte grev kararı alsa bi taneniz başı dik o greve katılamaz !! Niye mi korkuyorsunuz Şuan Çelik iş ten korktuğunuz gibi .
  • isteseniz de istemeseniz de yırtsanız yırtmasanız da 700'ü aşkın habom çalışanı hak işe üye olmuştur olmaya da devam edecektir. Bugüne kadar Habom 'u aklının ucundan geçirmeyen adamlar iki günde bir çıkıp açıklama yayınlamasın. Kuş uçtu artık geçmiş olsun. Sallamadıgınız sevmediğiniz habom çalışnlarının size cevabı belki de istemedikleri bir sendikaya üye olarak ortaya koyuyorlar. Keşke daha önce aklınıza gelseydik. Yarın itibari ile sayının 900'ü bulması bekleniyor.

Yapılan açıklamada:

Değerli HABOM ve MNG Teknik İşçileri,

Sendikal örgütlenmemiz ve istediğimiz sendikada örgütlenme özgürlüğümüz yok edilmeye çalışılıyor.  Sarı sendikal anlayışın işverenler ile işbirliği içinde başlattığı yeni bir saldırı ile karşı karşıyayız.

12 Eylül’e kadar sermaye işbirlikçisi sendikacılığın adı Türk-İş’ti. 12 Eylül cuntasından sonra Türk-İş’in yanına Hak-İş’te eklendi. İşçi sınıfı bu iki sendikadan birini seçmek zorunda bırakıldı. Hak-İş önce cuntanın sonra da hükümetlerin desteğiyle hızla büyüdü. Günümüzde de Hak-İş büyümeye devam ediyor. Ama Hak-İş’in büyümesi hiç de hayra alamet değil. Çünkü sendikal örgütlülük oranının yüzde 9’lara kadar düştüğü, çalışma yaşamının 19. Yüzyıl vahşi kapitalizminin koşullarına geri döndürüldüğü bir süreçte Hak-İş büyüyor. Yani Hak-İş büyüdükçe işçi sınıfının durumu daha da kötüleşiyor. Hak-İş şimdi de bizim işkolumuza, yasadışı biçimde, işverenlerle işbirliği içinde sokulmaya çalışılıyor.

Aslında yaşanan devlet, sermaye, siyaset üçgenindeki sendikal örgütlenmenin adıdır.

HABOM A.Ş.’nin, bakanlık marifetiyle metal işkoluna geçirilmesi, mevcut Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’na da, çıkarılan yönetmeliklere de karşı bir işlemdir, kanunsuzdur. HABOM A.Ş. çalışanlarının sendika seçme özgürlüklerinin elinden alınması, işverenin istediği sendikaya üye olmaya zorlanmaları da bir hukuk devletinde olmayacak uygulamalardır.

İşveren HABOM A.Ş. çalışanlarına; “istediğiniz sendikaya üye olamazsınız, benim istediğim sendikaya üye olacaksınız, olmazsanız ben sizi zorla yaparım” diye dayatmaktadır. Bu dayatma kabul edilemez.

Çelik-İş sendikası yöneticilerini, böyle bir durum karşısında tekrar düşünmeye, davranışlarını gözden geçirmeye çağırıyoruz. Sendikal örgütlenme sendikal ahlak da ister.

Metal-İş kolunda örgütsüz on binlerce işçi dururken, THY A.O.’deki grev devam ederken, THY Teknik A.Ş.’de TİS uyuşmazlıkla sonuçlanmışken, havacılık iş kolundaki bir işyerinde örgütlenme sevdası nereden kaynaklanmaktadır? Bu hangi sendikal anlayışın ürünüdür. Sorguluyoruz. Havacılık çalışanları; bu havacılıktan habersiz, sendikal anlayışı kabul etmez ve etmeyecektir.

Böyle bir durumun ortaya çıkmasında Hava-İş Yönetiminin üyelerden kopuk, bürokrat, tek adam despotluğuna dayalı,  keyfi sendikal anlayışının büyük rolü olmuştur. Mevcut Hava-İş Yönetimi ile sorunlarımızın çözülemeyeceği, tersine var olan sorunların katlanacağı açıktır. Ancak bu bizim, yani havacılık işçilerinin kendi sendikaları ile olan sorunudur ve bu sorunun hesaplaşma yeri Hava-İş Genel Kurulumuzdur.

Çözüm havacıların sendikası Hava-İş ve onun üyeleri ile gerçekleşecektir. HABOM A.Ş. çalışanlarının, “denize düşen yılana sarılır” mecburiyetiyle karşı karşıya bulunduklarının bilincindeyiz. Onlar sendikalı olmanın anayasal bir hak olduğu düşüncesini uygulamaya geçirmenin buruk hazzını yaşıyorlar. HABOM A.Ş. çalışanlarının birçoğu, bu iş kolunda tek yetkili sendikanın Hava-İş Sendikası olduğundan bile habersiz.

HABOM A.Ş. ve MNG Teknik çalışanları;  THY Teknik A.Ş. ile THY A.O.’da çalışanlardan farklı bir iş mi yapıyorlar? Elbette ki hayır, bu keyfi iş kolu değişikliği sonunda mahkemeden geri dönecektir.

HABOM A.Ş. çalışanları, Hava-İş çatısı altında birleşmeli ve Emek Meclislerinde yer alarak mevcut Hava-İş Yönetimin değişmesi için, şeffaf, denetlenebilir, işçilerin söz sahibi olduğu bir sendikal yapının kurulabilmesi için mücadele etmelidirler. HABOM A.Ş. çalışanları şimdiden kendi Emek Meclislerini oluşturmalı ve oynanan oyunları bozmalıdırlar.

Her şey yeniden başlayacak!
Birlikte kazanacağız!
Emek Meclisi

EMEK MECLİSİ'NDEN SERT TEPKİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (70)

habom tarafı ~ 5 yıl önce
insanların kafası karışık bir sendika için şirket destek verir mi? yoksa hava işe girmek zor ve meşakatli iken nasıl bukadar kolay 800 kişiyi buldu sendika. bende üye olmayı istemezdim ama yakın zamanda üye olacağım hakişe. belki kısa vadede getiri getirir sadece ama ne yapim? bu kadar zamanda hava iş neredeydi şimdi gelip konuşmayı biliyolar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tk ~ 5 yıl önce
Devamlı olarak tk personeline laf söyleyen habom cu arkadaşlar;hiç kimse sizi buraya tahtıravanlarla çagırmadı burdaki şartları bilerek geldiniz bu 1. ama budemek degilki ileride sizlerinde bizlerdeki gibi haklara sahip olmiyacaksınız herşey sabırla gerçekleşir.bizlerde işe bşladıgımızda bu durumlarda degildik,herşey zamanla degişti bu 2. birde okuldan ingilizceden çok bahseden arkadaşlar var eger okadar iyi odugunu düşünüyordun daha iyi daha fazla maaaş veren bir şirkete gitseydin bu3. yorum yaparken herkes haddini bilsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
göbekli tk ~ 5 yıl önce
1.Zaten herkez hakkını arıyor. 2.Kimse siz gibi olmak derdinde değil.İngilizceden veya daha başka şeylerden bahseden arkadaşlar var çünkü çoğu tk hiç bir dökümanı anlayabilecek seviyede ingilizce bilmiyor. kendinden önceki adamdan nasıl gördüyse öyle yapıyor hatta çogu zaman babalamak dediğimiz işlemi yapıyor... Eğri oturup doğru konuşmak lazım. Tklar mühürüm var diye board odasında klima altında otururken Habom personeli uçak üzerinde bi taraflarından ter akıtıyor.. Ne hikmetse sizin gözünüzde mühür basmak işi yapmak anlamına geldi iki senedir... habom personeli olmasın bakalım bir uçak kaç günde çıkıyor.. iki senedir hepiniz göbek bağladınız oturmaktan..
MV ~ 5 yıl önce
Sanırsam teknikdekilerede hava iş e olan oluyor Ne oldu sizdemi tutuştunuz yoksa ? Bugün savundğunuz o Hava iş yarın teknikte grev kararı alsa bi taneniz başı dik o greve katılamaz !! Niye mi korkuyorsunuz Şuan Çelik iş ten korktuğunuz gibi .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
700'ü aşkın üye ~ 5 yıl önce
isteseniz de istemeseniz de yırtsanız yırtmasanız da 700'ü aşkın habom çalışanı hak işe üye olmuştur olmaya da devam edecektir. Bugüne kadar Habom 'u aklının ucundan geçirmeyen adamlar iki günde bir çıkıp açıklama yayınlamasın. Kuş uçtu artık geçmiş olsun. Sallamadıgınız sevmediğiniz habom çalışnlarının size cevabı belki de istemedikleri bir sendikaya üye olarak ortaya koyuyorlar. Keşke daha önce aklınıza gelseydik. Yarın itibari ile sayının 900'ü bulması bekleniyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000