18 Eylül 2010, Cumartesi 10:10:59

"EK YAKIT ALMAK İÇİN GERİ DÖNÜYORUZ"

Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Vahap Munyar, Türk Hava Yolları'yla yaptığı seyahat öncesi uçakta yaşadıklarını köşesine taşıdı. Peki, Munyar neler dedi? İşte o yazı...
  • bizlerde maceralarınızı buralarda okudukça çok gülüyoruz. her şeyi doğru biliyor olsanız buralarda yazılıyor olmazdınız "gerçek" uçuş ve kabin ekipleri. di mi ama...
  • Buraya yazdığınız yorumlar gerçek kaptanlar ve uçuş ekibi tarafından da okunmaktadır.Tmam gülüyoruz ama.Bilmeyen konuşmasa.
  • Bakınız "havacılık" tan sözediliyor...Bu iş suçsuz bucaksız bir kültürdür...Baka baka öğrenilse kediler kasap olur denir onun gibi yani herşeyin nedeni vardır...Üfürmeye gelmez...İyi geceler
  • Her iste ciddiyet onemlidir. Bu pilot icin de gecerli gazeteci icin de. Eger gazeteci tarafsiz ve dogru haber yapacaksa bu konu ile ilgili yetkili (pilot,dispatch,vs.) birisi ile konusmadan bu haberi yapmamali. Yaparsa bile sadece gercekleri belirtmeli,sanki uzmanmis gibi kendi yorumlarini katmamali.Dunyada boyle bir olayi gormedigini ifade edip insanlari yanlis yonlendirmemeli. Ucus yakiti her etken (buna kalkis ve iniz pisti dahildir) goz onune alinarak hesaplanir. Kalkis pistinin degismesi ve extradan 10 dakika ucus gereken yakiti 400-500kg. arttirabilir ki bu da onemli bir miktardir. Bulunsun diye bu kadar fazla yakit artik hicbir havayolu tarafindan alinmiyor.

Bankacılığı bıraktıktan sonra şarap üretimine “hobi” olarak giren ve eşi Gülin Öngör’le birlikte “Selendi” markasını vitrine çıkaran Akın Öngör, sağ bozumuna çağırdı, Akhisar’a gitmek üzere 14 Ağustos Salı günü THY’nin 16.00 İzmir uçağına binmek için Atatürk Havalimanı’na gittim.

Salonda beklerken önce 15 dakika gecikme tabelaya yansıdı... Gecikme süresinin tamamlanmasının ardından uçağa alındık. Yolcu alımı tamamlanıp, kapı kapandıktan sonra piste doğru hareket ettik. Pilot ilk anonsu yaptı:

- Önümüzde 10 uçak var. 20 dakika içinde havalanacağımızı umuyoruz.

Pilotun bu anonsu sonrasında uyumuşum. Gözümü açtığımda uçağımızın Atatürk Havalimanı park alanına dönüşe geçtiğini farkettim. Park alanına yeniden dönünce pilottan ikinci anons geldi:

- İstanbul’daki hava koşullarında ortaya çıkan ani değişiklik nedeniyle kalkış yönümüz değişti. Bu durumda yakıtımız İzmir’e inmeye yeterli olmayacak. Bu yüzden ek yakıt alacağız.

Uçağa önlem olarak merdiven yanaştırıldı, kabin görevlileri bir anons daha yaptı:

- Yakıt alımı nedeniyle kemerlerinizi çözünüz ancak yerinizden kalkmayınız.

Ek yakıt alımı tamamlandıktan sonra piste doğru yeniden hareket ettik. 16.00’da İzmir için havalanması gereken uçağımız, 17.30 gibi havalanabildi.
İstanbul’daki önde gelen otel ve restoranların yiyecek-içecek yöneticileri, şarap seçicilerinden oluşan grupla birlikte Gülin-Akın Öngör çiftinin Akhisar Moralı Köyü’ndeki bağ evine ulaşmamız 21.00’i buldu.

Akın Öngör şaşkındı:

- Yıllardır uçarım. Dünyanın değişik noktalarına uçtum. Çok farklı havayolu şirketleriyle seyahat ettim. “Ek yakıt almamız gerekiyor” diyerek pistten bir uçağın döndüğünü ilk kez duydum.

Öngör’e, kısa süre önce Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Başkanı Canip Karakuş’un başına geleni aktardım:

- Canip Karakuş ile Abdullah Kiğılı, Paris’e gitmeyi beklerken uçağın içinden beni aramıştı. Karakuş, “Uçağımıza fazla yakıt konulmuş. Şimdi boşaltılmasını bekliyoruz. 1-2 saatlik gecikmemiz var” demişti.

Fazla yakıtı boşaltmak, yakıt takviyesi için pist başından dönmek, THY’de hızlı büyüme nedeniyle “dikkat dağılması” olduğunu ortaya koyan sonuçlar...

Dünyanın dev havayolu şirketleri krizde büyük darbe yerken THY’nin parmak ısırtan büyüme yakalaması, bize gurur veriyor...

Ancak, hızlı büyümeden kaynaklanan “dikkat dağılması”nın önüne bir an önce geçmek gerekiyor...

Referandum sabahı İstanbul’dan İzmir’e 29 liraya uçtu

Merkezi İzmir’de olan Sevilen Şarapları Yönetim Kurulu Üyesi Enis Güner, referandumdan birkaç gün önce İstanbul’da doğum yapan eşinin yanındaydı. Referandumda oy kullanmak için planını yapmış, 12 Eylül sabahı İzmir’e uçmayı öngörmüştü.

- Anadolujet’ten 10 gün önce biletimi aldım. Vergisiz fiyat 29 liraydı.
- Nasıl yakaladınız bu fiyatı? Kimse bu fiyatlara inanmıyor çünkü...
- Dediğiniz gibi 10 gün önce biletimi aldım. Zaten uçak da boştu. Böylece ilk kez 29 liralık fiyatla uçma fırsatı yakaladım.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’la İstanbul’da Ramazan ayı içinde gerçekleşen iftar buluşmasında bazı gazeteci arkadaşlar THY Genel Müdürü Temel Kotil’e düşük fiyatlar konusunu sormuşlardı:

- Gerçekten o fiyatlarla uçanlar var mı?
- Elbette...

Enis Güner’in referandum sabahı için 29 liralık fiyatı yakalaması, THY ve diğer havayolu şirketlerini, “yakalayan ucuz uçabiliyor”u ispat etmiş oldu...

Vahap MUNYAR
HÜRRİYET

"EK YAKIT ALMAK İÇİN GERİ DÖNÜYORUZ"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Misafir ~ 8 yıl önce
bizlerde maceralarınızı buralarda okudukça çok gülüyoruz. her şeyi doğru biliyor olsanız buralarda yazılıyor olmazdınız "gerçek" uçuş ve kabin ekipleri. di mi ama...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Buraya yazdığınız yorumlar gerçek kaptanlar ve uçuş ekibi tarafından da okunmaktadır.Tmam gülüyoruz ama.Bilmeyen konuşmasa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bakınız "havacılık" tan sözediliyor...Bu iş suçsuz bucaksız bir kültürdür...Baka baka öğrenilse kediler kasap olur denir onun gibi yani herşeyin nedeni vardır...Üfürmeye gelmez...İyi geceler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Her iste ciddiyet onemlidir. Bu pilot icin de gecerli gazeteci icin de. Eger gazeteci tarafsiz ve dogru haber yapacaksa bu konu ile ilgili yetkili (pilot,dispatch,vs.) birisi ile konusmadan bu haberi yapmamali. Yaparsa bile sadece gercekleri belirtmeli,sanki uzmanmis gibi kendi yorumlarini katmamali.Dunyada boyle bir olayi gormedigini ifade edip insanlari yanlis yonlendirmemeli. Ucus yakiti her etken (buna kalkis ve iniz pisti dahildir) goz onune alinarak hesaplanir. Kalkis pistinin degismesi ve extradan 10 dakika ucus gereken yakiti 400-500kg. arttirabilir ki bu da onemli bir miktardir. Bulunsun diye bu kadar fazla yakit artik hicbir havayolu tarafindan alinmiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000