21 Ekim 2010, Perşembe 12:28:29

Dubai'de uçan bir Türk pilotun serzenişleri...

AirportHaber Başyazarı Sefa İnan, Türk Sivil Havacılığı'nda raporlama kültürünün olmadığını bir kez daha gündeme getirdi. Peki, İnan bu haftaki yazısında neler dedi? İşte o yazı...
  • süleymen kaptan bu arkadaşımızı kaptan yaptı.insan vefalı olmalı.gidipte geri gelmek var.aynı zamanda gelememkte var bu meslekte.sel gider kum kalır diyen yoruma katılıyorum.
  • bu arkadaşımızı cok iyi tanırlar.kaybolan köpeği yüzünden aylarca psikolojik tedavi gördü.nişanlısından ayrıldı..gitti izmire yerleşti.ama köepek sevgisi yüzünden olduğunu sanmmıyorum.zira hayvanı günlerce evde tek başına bırakırdı o garipte devamlı ağlardı.bütün komşuları bu arkadaitan şikayetci idi.nasıl bir ruh hali vardı bilmiyorum.bu zavallı köpeğe devamlı eziyet ederdi
  • isimleri karalamak kolay.sen börekçiyi,çörekçiyi sahte evrakları düzenleyip şirkete pılot olmayan kişileri alırsan olacağı budur.asker sivil ayrımını maalesef bazı cevreler istemekte ve bu konuda rakamlar ve değişen oranlar büyük büyük bir sükse ile bir üst yönetime anlatılmaktadır.bu ayrıma maalesef sivil kökenliler daha fazla itibar etmektedirler.bu çok yanlış bir davtanıştır.sel gider kum kalır.şirekette herkes thy nin kaptanıdır.özdamar kaptan şanı ile bilgisi ile tecrübesi ile thy ye hizmet etmiştir seveni cok bir kişidir.insanları lütfen karalamayın.şirkette siyaset kılcal damarlara kadar girmiştir.bu çok tehlikeli bir durumdur.crm i ve uçuş emniyetinini ortadan kaldırmaktadır.potansiyel bir tehlikedir yunanlılar pılotlar ne olacak ?
  • ahmet kaptanda kimbilir daha ne bilgiler vardır yazmadığı onlarıda söylese bu şirketten ekmek yiyip ona ihanet edenleri tek tek ortaya çıkar.Şirketin pilot ihtiyacını gidermek için aldığı kişileri kendi şahsi bahaneleri ile kaç kişiyi eğitimde iken arkadaşları ile başarısız gösterip üst yönetimi kandırıp işten atıranda özdamar mış arkadaşlarımızdan duyduklarımız hep bu isim çok kişinin hakkını yemiş onun ekibi bu kullağımıza gelen
Yazıma yukarıdaki başlıkla girip girmemeyi, çok düşündüm. Bana gelen ve hepsi biri birinden değerli  bilgilerin ışığında, onlardan da yararlanarak yazdığım yazılar son günlerde çok ilgi topladı. Son zamanlarda yazdığım yazılarda; “iniş takımlarını kapatmayı unutarak uçuşunu sürdüren kaptanın” yol açtığı tirajikomik olayın sentezini yaparak, Türk sivil havacılığının bu alt yapısız ve tümüyle günü kurtarmaya yönelik; “istim arkadan gelsin” mantığı doğrultusunda ilerlemesine sessiz kalmamak gerektiğini vurgulamaya çalıştım.
 
THY’den yeni emekli olmak zorunda bırakılmış ve şu anda Dubai’de uçan bir kaptanın serzenişlerini ve sistemdeki yanlışları haykıran e-posta’sını okuduğumda, aklıma ilk gelen; SHGM’nin bu konudan haberdar olması ve bu konudaki yaptırımlarından, medyanın da bilgilendirilmesini bekliyorum.
 
İşin üzücü yanı; kaptanlık seviyesine gelen ve  emekliliğini istemek zorunda kalan THY kaptanlarından Ahmet İlkay Yiğit'in, bu e-postasını kendi şirket veya SHGM yöneticilerine değil de bana yollama gereği duyması oldu. İşte bu üzücü olaya neden olan gerçeklik, geçen hafta değindiğim; “rapor yazma kültürünün sivil havacılığımızda ve şirket bazında özde değil sözde yürürlükte olmasından” kaynaklandığının bir kanıtı oldu.
 
Bunun yanı sıra, rapor yazan kişilere yönelik ceza yaptırımları, yeni raporların yazılışını önleyecek ve sistem, personelin deneyimlerinden yoksun, bir ayağı topal, yürüyecektir. Çünkü insanların özgür iradeleri ile davranmasının önünün kesildiği yerde, gerçekliğin üzeri örtüldüğünde, bu durumdan çıkarı olanlar belki bir süre rahat ederler, ama, gerçekler yok edilemeyeceğinden, sorun başka yerlerden patlak verecektir.

AirportHaber Başyazarı Sefa İnan'ın kaleme aldığı yazının tamamı için TIKLAYIN
Dubai'de uçan bir Türk pilotun serzenişleri...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Misafir ~ 8 yıl önce
süleymen kaptan bu arkadaşımızı kaptan yaptı.insan vefalı olmalı.gidipte geri gelmek var.aynı zamanda gelememkte var bu meslekte.sel gider kum kalır diyen yoruma katılıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bu arkadaşımızı cok iyi tanırlar.kaybolan köpeği yüzünden aylarca psikolojik tedavi gördü.nişanlısından ayrıldı..gitti izmire yerleşti.ama köepek sevgisi yüzünden olduğunu sanmmıyorum.zira hayvanı günlerce evde tek başına bırakırdı o garipte devamlı ağlardı.bütün komşuları bu arkadaitan şikayetci idi.nasıl bir ruh hali vardı bilmiyorum.bu zavallı köpeğe devamlı eziyet ederdi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
isimleri karalamak kolay.sen börekçiyi,çörekçiyi sahte evrakları düzenleyip şirkete pılot olmayan kişileri alırsan olacağı budur.asker sivil ayrımını maalesef bazı cevreler istemekte ve bu konuda rakamlar ve değişen oranlar büyük büyük bir sükse ile bir üst yönetime anlatılmaktadır.bu ayrıma maalesef sivil kökenliler daha fazla itibar etmektedirler.bu çok yanlış bir davtanıştır.sel gider kum kalır.şirekette herkes thy nin kaptanıdır.özdamar kaptan şanı ile bilgisi ile tecrübesi ile thy ye hizmet etmiştir seveni cok bir kişidir.insanları lütfen karalamayın.şirkette siyaset kılcal damarlara kadar girmiştir.bu çok tehlikeli bir durumdur.crm i ve uçuş emniyetinini ortadan kaldırmaktadır.potansiyel bir tehlikedir yunanlılar pılotlar ne olacak ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ahmet kaptanda kimbilir daha ne bilgiler vardır yazmadığı onlarıda söylese bu şirketten ekmek yiyip ona ihanet edenleri tek tek ortaya çıkar.Şirketin pilot ihtiyacını gidermek için aldığı kişileri kendi şahsi bahaneleri ile kaç kişiyi eğitimde iken arkadaşları ile başarısız gösterip üst yönetimi kandırıp işten atıranda özdamar mış arkadaşlarımızdan duyduklarımız hep bu isim çok kişinin hakkını yemiş onun ekibi bu kullağımıza gelen

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000