26 Mayıs 2012, Cumartesi 08:45:35

DİYARBAKIR'A GECE UÇUŞ YAPILAMAYACAK

Diyarbakır Havaalanı'nda, 1 Haziran-1 Eylül tarihleri arasında uçuşlar sadece gündüzleri güvenlik pistinde yapılacak.
  • batmana her yerden sefer yapılsın batman tüm bunları hatta daha fazlasını hak ediyor inşallah doğu üniversitelerle özel sektör yatırımlarıyla kalkınacak buna tüm kalbimle inanıyorum...
  • Bir kısım ayrılıkçı, faşist teröristler nedeniyle tüm kürt halkını suçlamak yanlış bir tutumdur. Açıkça söyleyeyim, rastladığım bir çok olaydan ötürü benimde çok sempatim olmamakla beraber onlarda insani tüm hak ve ayrıcalıklara sahiptirler. Bundan farklı düşünmek zulüm olur. Kendini haklıyken haksız konuma düşürmek olur.
  • Sevgili beleşçi başlığıyla yorum yapan okura esleniyorum, Senin bu sözlerini kınıyorum sen bu ülkeyi bu sözlerinle bölemezsin senki devletmisinki yapılan yatırıma yorum yapıyorsun sizin gibiler var oldukça bu ülkede hiçbir sorunun çözümüne ulaşılamayacaktır böyle bir kindarlık var oldukça bence senin varlığın bu ülkeye hizmet edemeycektir bak ben de bir kürdüm ama bu ülkeye olacak her kötülük benim ülkeme olacaktır birkaç grup için bunu söyleyebilirsin ama oranın tüm halkına bunu mal etmemelisin...Çünkü Bu ülke insanı hiçbir bedduayı hakketmiyor...Sevgiyle,saygıyla kal..
  • Gercekten iyi bir haber.Yeni apronunda yapilmasina mutakiben yolcu sayisi cok daha da artacaktir. Sayin editore: Umuyorum ki havacilik camiasinin guzide bir haber kaynagi olan bu sitede ideolojik saplantilara sahip olan ve halki kin ve dusmanliga sevk edecek yorumlar yayimlanmayacak. Cok mersi

Türk Hava Yolları (THY), Sun Ekspres, Pegasus, Anadolu Jet ve Onur Air'in haftada 126 uçakla, 252 sefer yaptığı Diyarbakır Havaalanı'nda 1 Haziran-1 Eylül tarihleri arasında ana pistin onarıma alınması nedeniyle ana pistin yan tarafındaki paralel pist (güvenlik pisti) kullanılacak. Paralel pistte, ana pist şeklinde uçuşa hazır bir şekilde elverişli hale getirmek için gerekli işaretlemeler yapıldı.

Bir pistin 24 saat faal olabilmesi için özellikle pistin yönlerine doğru yaklaşma ışıklarının, ayarlanmış aletli iniş planlarının ve pist başlarından süzülme açısını veren lambaların (30-40 kilometrede pilotun görebildiği lambalar) olması gerekiyor. Bu nedenle güvenlik pistine sadece gündüz uçuşu yapılacak.

-Her geçen yıl yolcu sayısı arttı-

2008 yılında 967 bin, 2009 yılında 1 milyon 61 bin, 2010 yılında 1 milyon 408 bin, 2011 yılında 1 milyon 672 bin, bu yılın ilk 4 ayında da 529 bin kişinin kullandığı Diyarbakır Havaalanı'nda ana pist onarılıncaya kadar Bora Jet, Anadolu Jet adına günde 5 geliş, 5 gidiş olmak üzere 10 uçuş gerçekleştirecek.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havaalanının 2 pistinin bulunduğunu, bunların ana pist ve yedek denilen güvenlik pisti olduğunu söyledi.

Ana pistlerin belli dönemlerde onarım ve tamirattan geçmesi gerektiğini anlatan Toprak, 8 ile 10 yıl arasında ana pistlerin onarıma alındığını bildirdi. Diyarbakır Havaalanı'ndaki ana pist de tamirat ve tadilata alınacağından 1 Haziran ile 1 Eylül tarihleri arasında uçuşlara kapatılacağını ifade eden Toprak, şöyle dedi:

''Vatandaşların mağdur olmaması açısından güvenlik pistine gün doğumundan gün batımına kadar 5 Bora Jet uçağın uçuşu gerçekleştirilecek. Bu uçuşlar Ankara'dan yapılacak. Her gün Ankara'da 5 Bora Jet uçağı inecek, 5 uçak kalkış yapacak. Gün içerisinde belli saatlerde bu uçuşlar yapılacak. 2 saat arayla 67 kişilik küçük uçaklar kullanılacak. Mağduriyeti gidermek amacıyla 3 ay süreyle böyle olacak. Uçuşların kalan kısmı ise Batman Havaalanı'na yönlendirilecek. Türk Hava Yolları (THY) servis hizmeti de yapacak.''

Toprak, Diyarbakır Havaalanı'nda 1 Eylül'den sonra uçuşların tekrar normale döneceğini -Yeni havaalanı-kaydetti.

Yeni havaalanı

Yeni yapılacak havaalanı apronu ve taksivey için ihale yapıldığını, müteahhit firmanın çalışmalarına başladığını aktaran Toprak, aynı alana yapılacak modern terminal binasının proje çalışmalarında da sona yaklaşıldığını, yakın bir zamanda yapım ihalesine çıkılacağını sözlerine ekledi.

DİYARBAKIR'A GECE UÇUŞ YAPILAMAYACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

üniveresiteli ~ 6 yıl önce
batmana her yerden sefer yapılsın batman tüm bunları hatta daha fazlasını hak ediyor inşallah doğu üniversitelerle özel sektör yatırımlarıyla kalkınacak buna tüm kalbimle inanıyorum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yorum ~ 6 yıl önce
Bir kısım ayrılıkçı, faşist teröristler nedeniyle tüm kürt halkını suçlamak yanlış bir tutumdur. Açıkça söyleyeyim, rastladığım bir çok olaydan ötürü benimde çok sempatim olmamakla beraber onlarda insani tüm hak ve ayrıcalıklara sahiptirler. Bundan farklı düşünmek zulüm olur. Kendini haklıyken haksız konuma düşürmek olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Beleşçi başlığına...... ~ 6 yıl önce
Sevgili beleşçi başlığıyla yorum yapan okura esleniyorum, Senin bu sözlerini kınıyorum sen bu ülkeyi bu sözlerinle bölemezsin senki devletmisinki yapılan yatırıma yorum yapıyorsun sizin gibiler var oldukça bu ülkede hiçbir sorunun çözümüne ulaşılamayacaktır böyle bir kindarlık var oldukça bence senin varlığın bu ülkeye hizmet edemeycektir bak ben de bir kürdüm ama bu ülkeye olacak her kötülük benim ülkeme olacaktır birkaç grup için bunu söyleyebilirsin ama oranın tüm halkına bunu mal etmemelisin...Çünkü Bu ülke insanı hiçbir bedduayı hakketmiyor...Sevgiyle,saygıyla kal..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mukemmel ~ 6 yıl önce
Gercekten iyi bir haber.Yeni apronunda yapilmasina mutakiben yolcu sayisi cok daha da artacaktir. Sayin editore: Umuyorum ki havacilik camiasinin guzide bir haber kaynagi olan bu sitede ideolojik saplantilara sahip olan ve halki kin ve dusmanliga sevk edecek yorumlar yayimlanmayacak. Cok mersi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000