11 Ağustos 2010, Çarşamba 08:50:13

CHP'li Soysal THY'deki işten çıkarmaları sordu...

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, kendisine gelen bilgilere göre; Türk Hava Yolları yönetiminin çalışma hayatında 6 bin 500 iş gününü tamamlayan ve çoğunluğunu kadınların oluşturduğu bir kısım personeline emeklilik baskısı yaptığını söyledi.
  • arkadaşım, körü körüne partizanlık yapma. o kadar değerli adamı kapıya koyup ya da yıldırmak için koca koca müdürleri makamdan indirdiler ve yerlerine öyle liyakatsiz adamları doldurdular ki kendileri bile pişman olup anam biz ne yaptık dediler. thy büyümüş de bilmemneymiş. göreceğiz bakalım o büyümenin sonunu. hele bir de gerçek bilançoları görelim bakalım. akp uzmanlarının yazdıklarını değil. seviniyormuyum hayır kahroluyorum. çok üzülüyorum. milletin malı thy başka kimsenin değil.
  • ya bizdensin yada hiçsin ! THY de bunu artık duymayan kalmadı :-(((
  • arkadaşım sana sonuna kadar katılıyorum daha ne oyunlar oynanıyor. düşünüyorumda bazen boşuna oy veriyorum başımızdakilere öderim cezamı oy moy vermem bu saatten sonra herkes vurmuş bir tekme akıllı adam zaten siyasete girmiyor kapatıp gidelim ülkeyi
  • sayin soysal bir de dunun siradan musavirinin nasil bugun thy ceo su oldugunu, siradan guvenlik gorevlisinin nasil bugun thy de koordinasyon muduru oldugunu, eski emniyet genel mudurunun kizinin thy de nasil mufettis yardimcisi oldugunu, tbmm eski baskani koksal toptan in kizinin nasil tokyo muduru oldugunu, cemil cicek in kizinin nasil ise alinip da ayni gun ankara ya tayin edildigini, cemaatci,nurcu,fethullahcilarin nasil bir anda uzaman olarak ise alinip yagli balli mevkilere bol maaslarla atandiklarini da sorsaydi ya keske...

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Soysal, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a, Türk Hava Yolları’nda, AKP iktidarı döneminde kaç kişinin işten çıkartıldığını sordu.

"THY’DE EMEKLİLİK VE TAYİN BASKISI"

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, TBMM Başkanlığı’na, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Kendisine gelen bilgileri aktaran Soysal, "Emekli olmak istemeyen çalışanlara da tayin baskısı yapıldığı belirtilmektedir. THY yönetiminin, çalışanlarını asli görevlerinden uzaklaştırıp, birikimlerinin olmadığı alanlarda onları başarısız kılarak işten atma gibi bir yöntemi uyguladığı da vurgulanmaktadır.Son 2 ay içinde 20 personele emeklilik ve tayin baskısı uygulandığı kaydedilmiştir" dedi.

KADROLAŞMAYI SORDU

"Çalışanlara yönelik ‘uyum, verimlilik, eşgüdüm, yeniliklere adaptasyon’ adı altında değerlendirmeler yapılarak, subjektif ve ideolojik kriterlere göre not verilmesi, suçlamalar yöneltilmesi, savunma istenilmesi söz konusu mudur?" diye soran Soysal, "Bu kriterlere dayanılarak 1 Ocak 2003- 8 Ağustos 2010 tarihleri arasında işten çıkarılan kaç personel vardır?" dedi. CHP’li Soysal, Ulaştırma Bakanı’nı şu soruları yöneltti:

"1 Ocak 2003-8 Ağustos 2010 tarihleri arasında THY’de işten çıkarılan kaç personel ‘işe iade’ davalarını kazanmış, kaçı görevlerinin başına dönebilmiştir? İşlerine döndürülmeyip tazminat ödenen personel sayısı kaçtır? Bu personele ödenen tazminat miktarı ne kadardır?

THY’deki uçuş görevlilerinin ve yer hizmetlerinde çalışan personelin yaş ortalaması kaçtır?

2003 -2010 yılları arasında Türk Hava Yolları’na kaç personel alınmış, kaç personel de emekli edilmiş, kaç kişinin iş akdi feshedilmiştir?

Son 2 yıl içinde uzman oldukları alanlardan başka alanlara kaydırılan personel sayısı kaçtır?

Belirli alanlarda deneyim ve birikim sahibi personeli başka alanlarda değerlendirmeye çalışıp başarısız kılmanın amacı nedir?

Bu yıldırma politikası, çalışanların huzurunu ve çalışma barışını bozmaz mı? Çalışanların gelecek güvencesinin olmadığı bir ortamda THY gibi prestijli bir müessese, bu kalitesini ve itibarını nasıl koruyacaktır?

THY çalışanlarına yönelik bu emeklilik ve tayin baskısı, diğer kamu kurumlarıyla kuruluşlarında sıkça görülen kadrolaşma çabasının Türk Hava Yolları’ndaki yansıması mıdır?"
 

CHP'li Soysal THY'deki işten çıkarmaları sordu...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 8 yıl önce
arkadaşım, körü körüne partizanlık yapma. o kadar değerli adamı kapıya koyup ya da yıldırmak için koca koca müdürleri makamdan indirdiler ve yerlerine öyle liyakatsiz adamları doldurdular ki kendileri bile pişman olup anam biz ne yaptık dediler. thy büyümüş de bilmemneymiş. göreceğiz bakalım o büyümenin sonunu. hele bir de gerçek bilançoları görelim bakalım. akp uzmanlarının yazdıklarını değil. seviniyormuyum hayır kahroluyorum. çok üzülüyorum. milletin malı thy başka kimsenin değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ya bizdensin yada hiçsin ! THY de bunu artık duymayan kalmadı :-(((

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
arkadaşım sana sonuna kadar katılıyorum daha ne oyunlar oynanıyor. düşünüyorumda bazen boşuna oy veriyorum başımızdakilere öderim cezamı oy moy vermem bu saatten sonra herkes vurmuş bir tekme akıllı adam zaten siyasete girmiyor kapatıp gidelim ülkeyi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
sayin soysal bir de dunun siradan musavirinin nasil bugun thy ceo su oldugunu, siradan guvenlik gorevlisinin nasil bugun thy de koordinasyon muduru oldugunu, eski emniyet genel mudurunun kizinin thy de nasil mufettis yardimcisi oldugunu, tbmm eski baskani koksal toptan in kizinin nasil tokyo muduru oldugunu, cemil cicek in kizinin nasil ise alinip da ayni gun ankara ya tayin edildigini, cemaatci,nurcu,fethullahcilarin nasil bir anda uzaman olarak ise alinip yagli balli mevkilere bol maaslarla atandiklarini da sorsaydi ya keske...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000