22 Ekim 2015, Perşembe 15:07:32

CHP'den THY'li AK Parti reklamına tepki

K Parti reklam filminde Türk Hava Yolları’nın öğrencilere yönelik yaptığı indirimlerin kullanılması CHP’nin tepkisine neden oldu. CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, “Türk Hava Yolları, AKP’nin seçim vaatlerinde kullanabileceği bir şirket değil, halka arzı yapılmış ve borsada işlem gören ticari bir şirkettir” dedi.
  • az once oyumu akp verdim. vatana hayirli ugurlu olsun insallah.
  • 13 yıldır iktidarda olup bi kotu gidisata son vermek icin oy isteyen bir partinin elindeki tum imkanlari kendi lehine kullanma durumundan ibaret durum
  • İcraat bir THY değil Hükümet icraati. Yani vaadi. Hükümet THY nin yapacağı indirimi sübvanse edecek. Muhtemelen THY ile bir anlaşma yaptı ve falan filan şartlarda yapılacak indirimi THY ile uygulayacak ve onu duyuruyor. Yoksa THY adına konuşup indirim yapacağız demiyor. Dolayısıyla bu icraat vaadini duyurmasında bir sakınca yok. Aynı veya benzer promosyonu mesela McDonalds ile de yapabilirdi.
  • Davutoğlu reklam ücreti olarak ne kadar kazandı acaba? :)

Konuyla ilgili olarak hurriyet.com.tr’ye açıklama yapan THY ise, “Türk Hava Yolları benzer uygulamaları geçmiş dönemlerden bu yana yapmaktadır öğrenci, genç, yaşlı, aile indirimi gibi uygulamalarımız ticari çalışmalarımızın gereği olarak yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

AK Parti’nin 1 Kasım seçimlerine yönelik olarak hazırlanan bir reklam filminde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun sesinden THY tarafından öğrencilere yapılan indirimlerin yer almasını CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin eleştirildi. Tekin, “Türk Hava Yolları, AKP’nin seçim vaatlerinde kullanabileceği bir şirket değil, halka arzı yapılmış ve borsada işlem gören ticari bir şirkettir. Bu şirketin herhangi bir siyasi partinin seçim çalışmalarına malzeme yapılması, kasten zarara uğratılması şirket yöneticilerinin ve sorumluların hem hukuki hem de cezai anlamda sorumluluklarını doğurur” diye konuştu.

THY: TİCARİ ÇALIŞMALARIMIZIN GEREĞİ
Konuyla ilgili olarak Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği’nden hurriyet.com.tr’ye yapılan açıklamada ise, “Türk Hava Yolları benzer uygulamaları geçmiş dönemlerden bu yana yapmaktadır öğrenci, genç, yaşlı, aile indirimi gibi uygulamalarımız ticari çalışmalarımızın gereği olarak yapılmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

CANSIZLAR: SPK’NIN HAREKETE GEÇMESİ GEREKİR
Halka açık bir şirket olan THY’nin isminin AK Parti reklamında geçmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan eski Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Doğan Cansızlar, “THY'de bilet fiyatlarına ilişkin bir kampanya yapılacaksa buna yönetim kurulu karar verebilir. Bilet fiyatlarında yapılacak indirim, küçük yatırımcının 'temettüsünün' yani şirket karından alacağı paranın azalması, demektir. Küçük yatırımcıların hakkını korumak da SPK'nin görevidir. Bu nedenle SPK'nin harekete geçmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Cansızlar sözlerini, “THY'de Hazine'nin imtiyazlı hissesi olmasına karşın, halka açık bir şirkettir. Halka açık bir şirketle ilgili ne hükümet ne de siyasi partiler kalkıp, bilet fiyatlarının indirileceği şeklinde bir reklam kampanyası yürütemez. Bu suçtur” diyerek tamamladı.

CHP'den THY'li AK Parti reklamına tepki

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (91)

Gurbetci ~ 3 yıl önce
az once oyumu akp verdim. vatana hayirli ugurlu olsun insallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
almanyadan ~ 3 yıl önce
bende haci
Oy ~ 3 yıl önce
Uzakta yaşayıp oy kullanmak bekara karı boşamak gibi bir şey. Gelin ülkenizin durumunu görün de ona göre oy verin. Medeniyetten yoksun kaldığımızın farkında mısınız acaba ? Yaşamadığınız ülke de nasıl oy kullanma cesaretini buluyorsunuz
almanyadan ~ 3 yıl önce
Sacmalamayin. Cogu Gurbetci vatandaslar konservatif ve akpartili. siyasi bakistan, ekonomik programi uygun goruyoruz. RTE oy kulanma hakkini vermis bizde kulandik.Her yil giderim. ulkenin durumunu gayet iyi. cok medeni bir ulke. insanlari kulturu denizi gunesi hersey iyi. neden medeni degilmis? Turkiye cok guclu ekonomiye sahip. onceki duruma bak ve simdiki duruma bak. misal her sehirde uni var. onceden varmiydi? altyapi, tasima, saglik vs. akp den once yazmak bile istemiyorum.THY misal kocaman bir sirket olmus, 2018de ucuncu havalani yapilcak. bisuru insanlara ekmek kapisi acilcak.bu herzaman iyi bir gelisme. 12 yil icinde ulkeye bisuru imkanlar saglamis. AB. Turkiyeyi gucsuz goruyo lakin Turkiye tum uyelere bir bedel. Bir gun kesin donus yapicam. Burda evinden sokaga atilsan devlet goz yasa bakmaz.ac ve susuz kendi haline birakarlar,orda olsa en azindan akraban yada yakinin yardimci olur. bisuru dandik kuralari var.
Almanyali ~ 3 yıl önce
@ Oy zeka yerinde degil tam. Bize imkan oy imkani verilidigi icin gurur duyuyoruz. Turkiyeyi oyle bir anlatmisinki sanki ucuncu dunya savasi varmis gibi. begenmiyosan terk edersin. ha sen neden burda gelip yerlesmiyosun diceksen cvp vereyim; simdilik oyle bir niyetim yok, kendi isyerim var. insanlari rahat birakin, ister akp secer, chp, hdp. secim tercihlere saygi duyulur.
kuzey ~ 3 yıl önce
13 yıldır iktidarda olup bi kotu gidisata son vermek icin oy isteyen bir partinin elindeki tum imkanlari kendi lehine kullanma durumundan ibaret durum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tersten okumayın ~ 3 yıl önce
İcraat bir THY değil Hükümet icraati. Yani vaadi. Hükümet THY nin yapacağı indirimi sübvanse edecek. Muhtemelen THY ile bir anlaşma yaptı ve falan filan şartlarda yapılacak indirimi THY ile uygulayacak ve onu duyuruyor. Yoksa THY adına konuşup indirim yapacağız demiyor. Dolayısıyla bu icraat vaadini duyurmasında bir sakınca yok. Aynı veya benzer promosyonu mesela McDonalds ile de yapabilirdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir Dost ~ 3 yıl önce
Davutoğlu reklam ücreti olarak ne kadar kazandı acaba? :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000