22 Kasım 2009, Pazar 08:55:38

"Cem Kozlu'nun korktuğu başına mı geldi?"

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Ezgi Başaran, Türk Hava Yolları Eski Yönetim Kurulu Başkanı Cem Kozlu'nun 14 yaşında çizdiği ilginç resmi köşesine taşımış. İşte Başaran'ın o yazısı...
  • Cem Kozlu hakkında yorum yaparken lütfen biraz daha itinalı olunuz ben tam 28 yıl THY'de çalıştım ve kaç genel müdür gördüğümü inanın hatırlamıyorum. Cem Kozlu THY 'nı baştan sona tamamen değiştirip gerçek bir hava yolu haline getiren müthiş işlere imza atmış birisidir.Bu büyük devrim elbetteki bazılarını mutsuz etmiş olabilir ancak yinede saygıyı fazlasıyla hak etmiş saygın bir yöneticidir.İşine siyasetçileri asla karıştırmamış doğru bildiği yoldan ayrılmadan işinin gereğini korkmadan-çekinmeden yapmış sadece bugün'ki taşeronlara değil gelecek kuşaklara'da örnek olacak muhteşem bir eser bırakmıştır
  • Aşağıda bir arkadaş yüzünde meymenet yok diye yazmış. Yüzdeki meymenetle bu iş olsaydı Hülya Avşar başbakan olurdu. Yazık nasıl bir zihniyettir bu. Sizi böylemi eğittiler ? Size aileniz böyle mi terbiye verdi ? Hangi zihniyet olduğu belli ama bari belli etmeyin. Günün günü var. Not bir de deve kesiciye bakın bakalım, GM olabilir mi...
  • CEM KOZLU THY DE BIR ILKDIR,MARKADIR.ONUN ZAMANINDA THY KALITEYI YAKALAMISTIR.ONDAN SONRA GELENLER ONUN TEMELLERINI ATTIGI KALITELI HAVAYOLUNU IDARE ETMISLERDIR.KESKE THY DE DAHA UZUN SÜRE KALSAYDI.YOGUN GÜNLERDE GELIR ISCILERLE BAGAJ ATAR KONTUARDA BIZLERE YARDIM EDRDI.ONUN GIBISI ASLA GELMEDI VE GELMEZ.
  • ne yalan söylim adamı tanımam ama suratında meymenet yok ha bu kötü biri olduğu anlamına gelmez ancak thyde bi yerlere gelmek için ne gerektiğini hepimiz biliyoruz..
  • Sn Kozlu şu anda ki THY yönetiminin kesinlikle ders ve örnek alması gereken bir kişidir. Keşke hala THY da olsaydı. Şu an da o o zamanda olduğu gibi hala dünya markasıydı. Şimdi Arap markası oldu. Ayrıca terlikle falan da gezmezdi. Önünde saygı ile eğilebileceğiniz az insandan biridir. Çağdaştır en azından.
  • CEM KOZLU GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ EN KALİTELİ,EN DONANIMLI THY YÖNETİCİSİDİR.THY ONUN BAŞARILI ADIMLARI SAYESİNDE İLERLEMİŞTİR. .SADECE BÜYÜMEKLE BAŞARILI YÖNETİCİ OLUNMAZ.ÖNEMLİ OLAN KALİFİYE PERSONELLE YOLA DEVAM EDEBİLMEKTİR.CEM KOZLU'DAN SONRA MAALESEF MİLLİ HAVAYOLUMUZ THY'DE KALİTESİZLİK,İŞ BİLMEZ GEREKLİ MESLEKİ DONANIMDAN YOKSUN KİŞİLER OLDUKÇA ÜST DÜZEYDE THY'DE. BU GERÇEĞİ KİMSE İNKAR EDEMEZ.ŞİMDİKİ YÖNETİMİN HEPSİNİ TOPLASAK BİR CEM KOZLU ETMEZ.
  • SN KOZLU DÖNEMİNDE ÇALIŞMIŞ BİR THY Lİ OLARAK KENDİSİNİ İYİ BİR YÖNETİM SERGİLEMESİ VE AYIRIM YAPMAMASI ADINA SEVERDİM VE SEVERDİK. HAKİKATEN THY A.O KENDİSİNİN ZAMANINDA İNANILMAZ GÜZEL YERLERE GELMİŞTİR. SN KOZLUNUN YÖNETİCİLİĞİNİ YAPTIĞI HER YERDE SEVE SEVE YENİDEN ÇALIŞMAK DİLEĞİYLE. SAYGILAR DGRTRAINER63
  • Cem kozlu'nun ne kadar balon bir yönetici olduğunu ve THY'ye hiç birşey veremediğini tam aksine zarar verdiğini bilenler bilir; kendisi o konuma başarısı değil Anap' a olan yakınlığı sayesinde gelmiştir. Onun ne kadar başarılı !!! bir yönetici olduğunu kendisini kovan daha önceki patronlarından Halis Komili'ye sormalı !

İşadamı Mehmet Emin Karamehmet’in ve Cem Kozlu’nun 14 yaşındayken yaptığı suluboya resimleri buldum. Peki bu son derece etkileyici resimlerin arkasında ne var?

Robert Kolej’in tiyatro salonu fuayesinde çok ilginç bir sergi açıldı. 1950-60 yılları arasında Robert’te resim öğretmenliği yapmış olan ünlü ressam İlhami Demirci’nin öğrencilerine ait resimler var bu sergide. İlginç olan öğrencilerinin kimler olduğu: Engin Cezzar, Zeki Alasya, İsmail Cem, Aydın Menderes, Hasan Subaşı, Hüsnü Özyeğin, Herkül Milas, Rona Yırcalı...

Bunlardan Hazırlık II-C öğrencilerinden Cem Kozlu ve Mehmet Emin Karaahmet’in yaptığı suluboya resimleri ayrıca incelemek gerektiğini düşünüyorum. Birinci sebep; gerçekten iyi olmaları. Notunun çok kıt olduğu bilinen Demirci Hoca gibi birinden 9-10 almayı başaran birkaç öğrenciden biri Karamehmet ve Kozlu.

RENGİN PSİKOLOJİSİNE GİRMEK ZORUNDA KALDIM

Yani işadamı olmayı değil de ressam olmayı seçselerdi, eminim yine isimlerini biliyor olurduk.

Gelelim, resimlerin içeriğine... Uzun yıllar THY’nin yönetim kurulu başkanlığını yapmış Cem Kozlu’nun 14 yaşındayken yaptığı şu resme bakın... Çölde düşen bir uçak... 2003’te THY’deki görevinden ayrılmadan kısa süre önce düşen Diyarbakır uçağını Sisifos efsanesine benzetmişti Cem Bey... Yıllarca çalışıp didinip THY’yi kaliteli ve güvenli bir havayolu şirketi mertebesine eriştirdikten sonra uçağın düşmesi... Kan ter içinde uçurumun en tepesine çıkardığı kayanın bir anda yuvarlanması gibi onu üzmüştü. Bu suluboya resmine bakınca “14 yaşında korktuğu şey başına gelmiş” diyebilir miyiz?

Kozlu’nun sınıf arkadaşı Karamehmet’in “Rüya” adını verdiği bu resmi yorumlamak için ise gelişkin bilgi teçhizatına ihtiyaç duydum. Renklerin insanlar üstündeki etkisi üzerine 25 kitap yazmış olan Faber Birren ve Mac Pfister’in bilimsel yayınlarından faydalandım. Sonucu açıklıyorum:

Kırmızı, liderlik ve cömertlik belirtisi. Bunu fark etmiştik! Karamehmet’in Rüya’sında kırmızıdan daha çok kullandığı sarı ise gözlem ve analiz yeteneğini haber veriyor. Birren’e göre renk skalasının sıcak diliminde yer alan sarı, kırmızı, turuncuyu kullananlar daha dışa dönük ve psikolojinin “normal” kategorisine koyduğu insanlardır. Renk Piramidi Testi’nin babası Max Pfister de diyor ki, sarıyı tercih edenler mantığını duygularının önünde tutar.

Demirci Hoca’nın biriktirdiği bu resimler 3 hafta sonra bir açık artırmayla satılacak, geliri Robert’in burs fonuna aktarılacak. Vallahi bu 50 yıllık suluboyalara bayıldım, kendi mezun olduğum rakip lisenin “Kızım daha bizim üyelik aidatını ödemedin, gidip Robert’in burs fonuna katkıda mı bulunuyorsun? Pis hain!” demeyeceğini bilsem müzayedeye katılıp ne varsa alacağım. Sonra da gelsin işgüzar tahliller, gitsin renk skalaları...

Ezgi BAŞARAN
HÜRRİYET

"Cem Kozlu'nun korktuğu başına mı geldi?"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Misafir ~ 9 yıl önce
Cem Kozlu hakkında yorum yaparken lütfen biraz daha itinalı olunuz ben tam 28 yıl THY'de çalıştım ve kaç genel müdür gördüğümü inanın hatırlamıyorum. Cem Kozlu THY 'nı baştan sona tamamen değiştirip gerçek bir hava yolu haline getiren müthiş işlere imza atmış birisidir.Bu büyük devrim elbetteki bazılarını mutsuz etmiş olabilir ancak yinede saygıyı fazlasıyla hak etmiş saygın bir yöneticidir.İşine siyasetçileri asla karıştırmamış doğru bildiği yoldan ayrılmadan işinin gereğini korkmadan-çekinmeden yapmış sadece bugün'ki taşeronlara değil gelecek kuşaklara'da örnek olacak muhteşem bir eser bırakmıştır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Aşağıda bir arkadaş yüzünde meymenet yok diye yazmış. Yüzdeki meymenetle bu iş olsaydı Hülya Avşar başbakan olurdu. Yazık nasıl bir zihniyettir bu. Sizi böylemi eğittiler ? Size aileniz böyle mi terbiye verdi ? Hangi zihniyet olduğu belli ama bari belli etmeyin. Günün günü var. Not bir de deve kesiciye bakın bakalım, GM olabilir mi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
CEM KOZLU THY DE BIR ILKDIR,MARKADIR.ONUN ZAMANINDA THY KALITEYI YAKALAMISTIR.ONDAN SONRA GELENLER ONUN TEMELLERINI ATTIGI KALITELI HAVAYOLUNU IDARE ETMISLERDIR.KESKE THY DE DAHA UZUN SÜRE KALSAYDI.YOGUN GÜNLERDE GELIR ISCILERLE BAGAJ ATAR KONTUARDA BIZLERE YARDIM EDRDI.ONUN GIBISI ASLA GELMEDI VE GELMEZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
ne yalan söylim adamı tanımam ama suratında meymenet yok ha bu kötü biri olduğu anlamına gelmez ancak thyde bi yerlere gelmek için ne gerektiğini hepimiz biliyoruz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sn Kozlu şu anda ki THY yönetiminin kesinlikle ders ve örnek alması gereken bir kişidir. Keşke hala THY da olsaydı. Şu an da o o zamanda olduğu gibi hala dünya markasıydı. Şimdi Arap markası oldu. Ayrıca terlikle falan da gezmezdi. Önünde saygı ile eğilebileceğiniz az insandan biridir. Çağdaştır en azından.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
CEM KOZLU GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ EN KALİTELİ,EN DONANIMLI THY YÖNETİCİSİDİR.THY ONUN BAŞARILI ADIMLARI SAYESİNDE İLERLEMİŞTİR. .SADECE BÜYÜMEKLE BAŞARILI YÖNETİCİ OLUNMAZ.ÖNEMLİ OLAN KALİFİYE PERSONELLE YOLA DEVAM EDEBİLMEKTİR.CEM KOZLU'DAN SONRA MAALESEF MİLLİ HAVAYOLUMUZ THY'DE KALİTESİZLİK,İŞ BİLMEZ GEREKLİ MESLEKİ DONANIMDAN YOKSUN KİŞİLER OLDUKÇA ÜST DÜZEYDE THY'DE. BU GERÇEĞİ KİMSE İNKAR EDEMEZ.ŞİMDİKİ YÖNETİMİN HEPSİNİ TOPLASAK BİR CEM KOZLU ETMEZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
SN KOZLU DÖNEMİNDE ÇALIŞMIŞ BİR THY Lİ OLARAK KENDİSİNİ İYİ BİR YÖNETİM SERGİLEMESİ VE AYIRIM YAPMAMASI ADINA SEVERDİM VE SEVERDİK. HAKİKATEN THY A.O KENDİSİNİN ZAMANINDA İNANILMAZ GÜZEL YERLERE GELMİŞTİR. SN KOZLUNUN YÖNETİCİLİĞİNİ YAPTIĞI HER YERDE SEVE SEVE YENİDEN ÇALIŞMAK DİLEĞİYLE. SAYGILAR DGRTRAINER63

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Cem kozlu'nun ne kadar balon bir yönetici olduğunu ve THY'ye hiç birşey veremediğini tam aksine zarar verdiğini bilenler bilir; kendisi o konuma başarısı değil Anap' a olan yakınlığı sayesinde gelmiştir. Onun ne kadar başarılı !!! bir yönetici olduğunu kendisini kovan daha önceki patronlarından Halis Komili'ye sormalı !

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000