13 Kasım 2011, Pazar 08:45:15

ÇARPIŞMALARINA 44 METRE KALA...

İrlanda’da hazırlanan bir rapor, geçen yıl THY ve Alman Germanwings Havayolları’na ait iki uçağın çarpışmasına 44 metre kaldığını ortaya koydu.
  • Olasılıkları sıralarsak: - Yorgunluk ve buna bağlı dikkatsizlik. - CRM eksikliği ve 2. pilotun bu işlere karışmaması yönünde baskılanması. - İngilizce yetersizliği ve/ve ya yanlış anlama. Sonuç olarak ucuz atlatılmış bir durum. Runway incursion USA'da da en sık yaşanan sorunlardan birisi ve bunun 100% çözümü yok. Yoğun trafikli meydanlarda yer radarı ile sorun min. indirilmeye çalışılıyor ama iş yine uçağı kumanda eden pilotun dikkatine ve hata yapmamasına kalıyor. THY'yi savunan arkadaşlara da bir sözüm var: Hata yapılmış ve piste yanlışlıkla girilmişse bunu savunmanın bir anlamı yok. Diğerlerine de bu olaylar hey yerde oluyor, THY'yi bu kadar yermenin de gereği yok.Sorun bulunup çözüm tedbiri alınmalı.
  • bu olay ingilizce bilmeyen bir amerikalı pılot tarafından yapılmıştır.ingilizce bilmeyen amerikalı pılot olurmu diye atlayacak sazanlar sakın atlamsın var gelin araştırın bulursunuz..yabancı hayranlarına duyrulurur
  • thy nin derhal özelliştirilmesi lazım, personel sayısı yarı yarıya azalmalı maaşlarda yarı yarıya azalmalı thy ancak o zaman daha verimli hale gelir. uçuş güvenliği konusunda zaten uluslararası istatistikler herşeyi gösteriyor, van, diyarbakır, amsterdam halimiz ortada
  • Luraya yorum yazıp eleştirenler gidip meydanı görmüş olsa içim yanmayacak. Anca çene ne boş milletsiniz. :D Runway Incursions belli sıklıkta yaşanan olaylardır, ama biz sadece THY'nin yaptıklarını duyarız. Dünya çapında yaşanan hadiselerdir ve simulatorlerde zaman zaman işlenen bir konudur. Boşuna tırmalamayın klavye işsizleri burdan da ekmek çıkmaz size. Dünyada Türk pilotlarını çekemeyen muhtemelen sadece Türk işsizlerdir. Teneride olayında da Türk pilotlar vardı değil mi?
İrlanda Hava Kazaları Soruşturma Birimi tarafından hazırlanan bir rapor, geçen yıl Türk Havayolları ve Alman Germanwings Havayolları arasında yaşanması son anda engellenen kazayı ortaya çıkardı.

Uçakların Dublin Havalimanı’nda kaza tehlikesi geçirdiği açıklandı. Geçen yıl 16 Ekim tarihinde meydana gelen olayda, iki uçak birbirlerine yaklaşık 44 metre kala çarpışmaktan kurtuldu.

İddiaya göre, kontrol kulesinin uyarısına uymayan THY uçağı, meşgul durumda olan bir piste girdi. 99 yolcu ve 6 mürettebat taşıyan Boeing 737 model THY uçağı pistte ilerlerken, o sırada aynı piste iniş izni alan 125 yolculu ve 5 mürettebatlı Airbus model Germanwings uçağı tehlikeyi fark etti. Alman uçağının pilotu, THY uçağına çarpmasına 44 metre kala yükselmeye başladı. Uçak bir süre tur attıktan sonra inebildi.

Pilot: Camdan bakmıyordum
THY pilotu müfettişlere, pistte ilerlerken uçağın camından dışarı bakmadığını söyledi. Pilot, kontrol kulesi görevlilerinden verdiği rahatsızlık için özür diledi.
Hava Kazaları Soruşturma Birimi de THY’na, pilotların pistte ilerlerken uçağın camından bakmaları gerektiğine ilişkin bir tavsiyede bulundu.

Genç: Meydanda işaretleme eksiği var
THY Basın Müşaviri Ali Genç, Dublin’deki sivil havacılık otoritesinin konuyu araştırdığını ve kendilerinin de bilgisine başvurduğunu söyledi. Genç, “Olayın ardından Dublin’de bulunan sivil havacılık otoritesi hemen bize ulaşarak bilgi vermemizi istedi. Biz de havacılık otoritesine istedikleri bilgileri verdik. Kendi durumumuzu anlattık. Diğer havayoluna da aynı yöntemle ulaşarak bilgilerini aldılar. Daha sonra taslak bir rapor hazırlayarak gönderdiler. Taslak rapora gerekli itirazlarımızı yaptık ve kesin rapor elimize yeni ulaştı. Raporda bizim pilotaj hatamız olduğu kadar söz konusu meydanda böyle bir hataya yol açan işaretleme eksikliklerinden de söz ediliyor. Yani raporda, hava meydanında böyle bir pilotaj hatasına zemin hazırlayan işaretleme eksiklikleri de önemli şekilde yer tutuyor” dedi. Genç, raporun bağlayıcılığı ve yaptırımı olmadığını, sadece hataların ortaya çıkmasında ve her iki tarafa da tavsiyelerde bulunmasında önemli rol oynadığını söyledi.

(Hürriyet)

ÇARPIŞMALARINA 44 METRE KALA...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

Misafir ~ 6 yıl önce
Olasılıkları sıralarsak: - Yorgunluk ve buna bağlı dikkatsizlik. - CRM eksikliği ve 2. pilotun bu işlere karışmaması yönünde baskılanması. - İngilizce yetersizliği ve/ve ya yanlış anlama. Sonuç olarak ucuz atlatılmış bir durum. Runway incursion USA'da da en sık yaşanan sorunlardan birisi ve bunun 100% çözümü yok. Yoğun trafikli meydanlarda yer radarı ile sorun min. indirilmeye çalışılıyor ama iş yine uçağı kumanda eden pilotun dikkatine ve hata yapmamasına kalıyor. THY'yi savunan arkadaşlara da bir sözüm var: Hata yapılmış ve piste yanlışlıkla girilmişse bunu savunmanın bir anlamı yok. Diğerlerine de bu olaylar hey yerde oluyor, THY'yi bu kadar yermenin de gereği yok.Sorun bulunup çözüm tedbiri alınmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
bu olay ingilizce bilmeyen bir amerikalı pılot tarafından yapılmıştır.ingilizce bilmeyen amerikalı pılot olurmu diye atlayacak sazanlar sakın atlamsın var gelin araştırın bulursunuz..yabancı hayranlarına duyrulurur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
thy nin derhal özelliştirilmesi lazım, personel sayısı yarı yarıya azalmalı maaşlarda yarı yarıya azalmalı thy ancak o zaman daha verimli hale gelir. uçuş güvenliği konusunda zaten uluslararası istatistikler herşeyi gösteriyor, van, diyarbakır, amsterdam halimiz ortada

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Luraya yorum yazıp eleştirenler gidip meydanı görmüş olsa içim yanmayacak. Anca çene ne boş milletsiniz. :D Runway Incursions belli sıklıkta yaşanan olaylardır, ama biz sadece THY'nin yaptıklarını duyarız. Dünya çapında yaşanan hadiselerdir ve simulatorlerde zaman zaman işlenen bir konudur. Boşuna tırmalamayın klavye işsizleri burdan da ekmek çıkmaz size. Dünyada Türk pilotlarını çekemeyen muhtemelen sadece Türk işsizlerdir. Teneride olayında da Türk pilotlar vardı değil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000