12 Şubat 2009, Perşembe 07:53:26

"Bu afişte bir eksiklik var"

Hürriyet Gazetesi'nin Kelebek eki yazarlarından Melis Karakartal, THY'nin first class reklamındaki afişte bir hata olduğunu iddia ediyor...
  • Haber içeriğine göre başlığın "bu afişte bir terslik var" olması gerekmez miydi?
  • Bu afişte değil kampanyada bir eksiklik var..Efendim?Hamdi..evet evet hamdi..doğru..ta kendisi..nerede kendisi, gözümüz yollarda kaldı, sakın tek kelime ingilizce bilmiyor diye ortalarda dolaşmıyor olmasın..
  • Aslında yazarın düşündüklerini anen ben de düşünmüştüm reklamı ilk izlediğimde... Yani normalde sıradan insan olan arkadaşın aynaya bakması ve orada Kevin Costner'i görmesi daha mantıklı olurdu; ya da aynada kendisini görünce bi şaşırması falan gerekirdi.. Neyse hadi bunlar bakış açısınıa göre değişen şeyler de her dıştan görünüşte (iniş kalkış vs.) ayrı bir uçak tipinin görünmesi ve bunların hiçbirinin geniş gövdeli uçak olmamasına ne demeli... Yüzbinlerce dolar harca sonra bu ayrıntıları atla... Nasıl bir mantık bu? Başarı ayrıntılarda gizlidir diye bir şey duymamış mı bunlar?
  • reklamda ... uçağını gösteriyorlardı. utanmasalar onu da göstermeye devam ederlerdi.

THY’nin Kevin Costner’lı reklam filmini izlemeyen kalmamıştır herhalde. Peki billboard’larda asılı afişlerini gördünüz mü? Peki bir terslik fark ettiniz mi? Etmediyseniz ettireyim.

Şimdi bu reklam, THY’nin först klas, bizinıs demeden tüm yolcularına adeta bir starmışçasına özel muamele yapmasıyla ilgili, değil mi? Evet.

Peki afişte ne görüyoruz? “Star” olan birinin kendini “sıradan” hissetmesini.

Şimdi reklam filminde Kevin Costner’ı seyahat ederken ve doğal olarak star muamelesi görürken izliyoruz. Efendim sonra ne oluyor, reklam biterken bir Shyamalan manevrasıyla “meğer Kevin Costner ölüymüş” değil tabii, star muamelesi gören herhangi bir yolcuymuş, onu anlıyoruz.

Bu kurguya paralel olarak, afişte yolcu koltuğunda padişah gibi oturan Badigart’ın camdaki yansıması “normal adam”.

Şimdi bu afişten Kevin Costner THY ile uçarsa kendini “sıradan” hissedecek gibi bir çıkarım oluyor. Dolayısıyla reklam filminin aksine, afişte camdan yansıyan adam Kevin Costner olmalıydı. Bir yandan THY’yi de anlamak lazım. Afişin odağı, başrolü sıradan adam olacak, camdaki yansımaya da Costner’ın fotoğrafını Photoshop’la dekupe edecek değillerdi.
Sen koskoca Kevin Costner’ı getir, sonra kafasını afişe oturt. Olmaz tabii. Neyse totalde güzel olmuş. Yani her şey olmuş ama afiş olmamış.

Melis Karakartal
Hürryet /KELEBEK

"Bu afişte bir eksiklik var"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Misafir ~ 9 yıl önce
Haber içeriğine göre başlığın "bu afişte bir terslik var" olması gerekmez miydi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Bu afişte değil kampanyada bir eksiklik var..Efendim?Hamdi..evet evet hamdi..doğru..ta kendisi..nerede kendisi, gözümüz yollarda kaldı, sakın tek kelime ingilizce bilmiyor diye ortalarda dolaşmıyor olmasın..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Aslında yazarın düşündüklerini anen ben de düşünmüştüm reklamı ilk izlediğimde... Yani normalde sıradan insan olan arkadaşın aynaya bakması ve orada Kevin Costner'i görmesi daha mantıklı olurdu; ya da aynada kendisini görünce bi şaşırması falan gerekirdi.. Neyse hadi bunlar bakış açısınıa göre değişen şeyler de her dıştan görünüşte (iniş kalkış vs.) ayrı bir uçak tipinin görünmesi ve bunların hiçbirinin geniş gövdeli uçak olmamasına ne demeli... Yüzbinlerce dolar harca sonra bu ayrıntıları atla... Nasıl bir mantık bu? Başarı ayrıntılarda gizlidir diye bir şey duymamış mı bunlar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
reklamda ... uçağını gösteriyorlardı. utanmasalar onu da göstermeye devam ederlerdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000