26 Mart 2012, Pazartesi 08:38:17

"BOSNA HERSEK'TE UMDUĞUMUZU BULAMADIK"

THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu: ''BH Airlines'in güçlü bir firma olmasını istediğimizden dolayı elimizden gelen bütün destek ve tecrübeleri verdik. Bu şirket başarmış olsaydı hepimizin, özellikle Bosna'nın başarısı olacaktı''
  • Bu ara bazi arkadaslar foss diye bir tabir kullaniyor. Emin olun guluyorum. Bu site yayin hayatina baslayali takip eden birisiyi. Ilk gunden itibaren, yonetimle ilgili sikayetler, haber yorumlarinin ana karakterini olusturdu. Ilk zamanlar, IETT ci diyorlardi. Belediyeci diyorlardi. Hep bir batti batiyor ruh halindeydiler. Sirket ne batti ne de geri gitti. Her alanda dunyaca takdir edilen basarilar elde etti. Simdi, hala battik batiyoruz edebiyatini gorunce, artik sikma surecini de asti. Debelenen tipler gozumun onune geliyor ve guluyorum. Allah sadece bu sirketi degil, bu ulkeyi de sizden korusun. Hep fitne hep fucursunuz. Bir tane yapici elestiri yok. Hep bir cekememezlik. Airport haber de bu yorumlarla ciddiyetini kaybediyor.
  • Sayin okuyucular. BH hava yollarinin 3 sene onceki borcu 3 milyon eurodur. Thy ortakligindan snra su anki borc 8 milyon euro. Bildiginiz gibi THY nin ortakligi %49 BH nin ise %51 ve TK nin yapmak istedigi tek sey sirketi zor duruma getirip snra %51 ni satin almak daha snra tamamen ele gecirmek, tabiki boyle bir yem bosnaklar yemedi ve durumunun farkinda oldular, yapmasi gereken odmeyi mahsuz yapmadilar cunku sirketi borca sokan THY idi. Siz olsaydiniz ne yapardiniz? Kimse bosnaya yardim etmek amac ile oraya gitmemis tamamen oradaki potansiyelini eline gecirmek istediler bu kadar basit.
  • Bh in basindaki thy atamali vatandas eski gorevlerinde ne yapmis ki orada ne yapacak,hep fiyasko hep fiyasko..eski bh muduru nu cok ararlar cok....
  • bazı yorumcu arkadaşların bulduğu ve kullandığı ilginç ifade bu habere tam olarak bire bir uyuyor.THY'nin şu anda içinde bulunduğu durumu tam anlamıyla özetleyen kelime 'GLOBALLY FOSS'.aynen öyle bir vaziyet var TK'da.THY hergün biraz daha dibe vuruyor ve zararları katlanarak artıyor,uçuyor.sayısız konuda başarısız olan hamdi bey ve adamları acilen istifa edip gitmeli ve yerlerine bu işi bilen donanımlı,bilgili,işin ehli olan kimseler bu görevleri devralmadır.ben bu şirkette ceo ya da yk başkanı olsaydım.yapılan bu kadar yanlıştan sonra ben yapamadım deyip utancımdan istifa edip giderdim...
THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, 2008 yılında yüzde 49'unu satın aldıkları Bosna-Hersek Hava Yolları ile ilgili bir süredir yaşanan sorunla ilgili, ''BH Airlines'in güçlü bir firma olmasını istediğimizden dolayı elimizden gelen bütün destek ve tecrübeleri verdik. Bu şirket başarmış olsaydı hepimizin, özellikle Bosna'nın başarısı olacaktı. Fakat Bosna-Hersek Federasyonu Hükümeti anlaştığımız sorumlulukları yerine getirmedi'' dedi.

Topçu, Bosna-Hersek'te günlük yayın yapan Oslobocenye gazetesinin İstanbul muhabiri Amina Şeçeroviç'in bir süredir BH Airlines'la THY arasında yaşanan sıkıntılarıyla ilgili sorularına cevap verdi.

Gazetenin bugün manşetten verdiği haberde, Topçu, THY'nin 2008 yılında, dünyada yaşanan ekonomik krizin etkili olduğu bir dönemde BH Airlines'la iş birliği başlattığını ifade ederek, ''Biz BH Airlines'la ticari amaçlar ötesinde birlikte çalışmak istedik. İki ülke arasındaki dostluk bağlarını güçlendirme niyetimiz vardı. BH Airlines'in güçlü bir firma olmasını istediğimizden dolayı elimizden gelen bütün destek ve tecrübeleri verdik. Bu şirket başarmış olsaydı hepimizin ve özellikle Bosna'nın başarısı olacaktı'' dedi.

BH Airlines'la iş birliklerinin oldukça iyi başladığını vurgulayan Topçu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Plan, proje ve tavsiyemizi sunduk, fakat karşı taraftan gerekli kararlar yerine getirilmedi. 10 ay BH Airlines'in müdürü görevinden istifa ettikten sonra yeni müdür seçilmedi ve çoğu önemli stratejik kararları onaylayacak yetkili olmadı. Beklediğimiz gibi sonuç alamadık. Aldığımız bilgiye göre, BH Airlines'in genel müdürü (Altan Büyükyılmaz) 3 aydır Ulaştırma Bakanından görüşme tarihi alamadı. Bunun için teklif olarak sunduğumuz birçok uçuş seferlerini gerçekleştiremedik. Bu ve benzeri sorunlarla ilgili Bosna-Hersek Başbakanına mektup gönderdik, fakat hiçbir cevap alamadık. Sorunlarımızın en büyük nedeni karşı taraftan ilgi olmamasıdır. BH Airlines'in borçları vardı, 2011 yılında firma çok zor durumdaydı, biz de sermaye yükseltme kararı aldık. Borçların çoğu kapanmış oldu, fakat Bosna-Hersek Federasyonu hükümeti anlaştığımız sorumlulukları yerine getirmedi.''

Topçu, BH Airlines'ın tamamının THY tarafından satın alınıp alınmayacağıyla ilgili soru üzerine ise, ''Biz hiçbir zaman böyle bir şey istemedik. Kanuna göre BH Airlines'ın yabancı alıcıya en fazla yüzde 49 hissesi satılabilir'' cevabını verdi.

BH Airlines'a ait bir adet ATR ile 2 adet A319 uçağın İstanbul'a götürülmesiyle ilgili de Topçu, söz konusu uçakların servis bakımı için İstanbul'a götürüldüğünü ve Mayıs ayına kadar bekletebileceklerini kaydetti.

Topçu, ''BH Airlines'la gelecekteki iş birliklerinin nasıl olacağı'' yönündeki soruyu ise şöyle cevapladı:

''Cevap şimdiye kadar belli oldu. Biz bu firmayı geliştirmek için elimizden geleni yaptık. Bizim dünyadaki havayolları şirketleri arasında yerimiz belli. Son yıllarda hep başarı gösterdik, BH Airlines için de böyle bir şey istedik, maalesef başaramadık.''"BOSNA HERSEK'TE UMDUĞUMUZU BULAMADIK"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 6 yıl önce
Bu ara bazi arkadaslar foss diye bir tabir kullaniyor. Emin olun guluyorum. Bu site yayin hayatina baslayali takip eden birisiyi. Ilk gunden itibaren, yonetimle ilgili sikayetler, haber yorumlarinin ana karakterini olusturdu. Ilk zamanlar, IETT ci diyorlardi. Belediyeci diyorlardi. Hep bir batti batiyor ruh halindeydiler. Sirket ne batti ne de geri gitti. Her alanda dunyaca takdir edilen basarilar elde etti. Simdi, hala battik batiyoruz edebiyatini gorunce, artik sikma surecini de asti. Debelenen tipler gozumun onune geliyor ve guluyorum. Allah sadece bu sirketi degil, bu ulkeyi de sizden korusun. Hep fitne hep fucursunuz. Bir tane yapici elestiri yok. Hep bir cekememezlik. Airport haber de bu yorumlarla ciddiyetini kaybediyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Sayin okuyucular. BH hava yollarinin 3 sene onceki borcu 3 milyon eurodur. Thy ortakligindan snra su anki borc 8 milyon euro. Bildiginiz gibi THY nin ortakligi %49 BH nin ise %51 ve TK nin yapmak istedigi tek sey sirketi zor duruma getirip snra %51 ni satin almak daha snra tamamen ele gecirmek, tabiki boyle bir yem bosnaklar yemedi ve durumunun farkinda oldular, yapmasi gereken odmeyi mahsuz yapmadilar cunku sirketi borca sokan THY idi. Siz olsaydiniz ne yapardiniz? Kimse bosnaya yardim etmek amac ile oraya gitmemis tamamen oradaki potansiyelini eline gecirmek istediler bu kadar basit.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Bh in basindaki thy atamali vatandas eski gorevlerinde ne yapmis ki orada ne yapacak,hep fiyasko hep fiyasko..eski bh muduru nu cok ararlar cok....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
bazı yorumcu arkadaşların bulduğu ve kullandığı ilginç ifade bu habere tam olarak bire bir uyuyor.THY'nin şu anda içinde bulunduğu durumu tam anlamıyla özetleyen kelime 'GLOBALLY FOSS'.aynen öyle bir vaziyet var TK'da.THY hergün biraz daha dibe vuruyor ve zararları katlanarak artıyor,uçuyor.sayısız konuda başarısız olan hamdi bey ve adamları acilen istifa edip gitmeli ve yerlerine bu işi bilen donanımlı,bilgili,işin ehli olan kimseler bu görevleri devralmadır.ben bu şirkette ceo ya da yk başkanı olsaydım.yapılan bu kadar yanlıştan sonra ben yapamadım deyip utancımdan istifa edip giderdim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000