21 Temmuz 2015, Salı 10:43:47

Bomba notunu neden koyduğunu açıkladı?

THY uçaklarına son birkaç ayda üst üste gelen 10’a yakın asılsız bomba ihbarı, havadaki paniği yere indirdi.
  • Bu siteye yalnizca havacilikta calisan uçan cpt fo kabin ekibi yorum yapsin .Gereksiz kisilerin ve cpt ve kabin memuru olamayan yolcu olarak uçup sizofren davranislariyla kendini ön plana atan belliki havaciligin disinda kalmis basi kadin ve erkek yorumcular yazmasin.Belki oteki hayatta olursunuz ucucu ekip:) bu arada kabinde erkek gormek istemeyen Fo musfettesi ve remzi isimli köylü vatandas ben de Erkek yolcu ve erkek kaptan gormek istemiyorum nolucak simdi.Kadin pilotlar hizla cogaliyor ne mutlu.kro anonslara veda kokpitten artik hanimefendi kaptanlari goruyor calisiyoruz.Thy ve Onur fo alirken Kadin almaya devam kabin de erkek kokpitte kadin iste bu
  • çok kadin kabin memuru gormek istiyorsan baciini kuzenlerini sok sirkete biz de gorelim
  • Algoritmayı bozmuş 7 haziranı kaçırınca 7 temmuzda ihbar yapim demiş :))
  • sayın kaptanım bu sözleri uçakta da söyleyin bir zahmet. Tabi önce kaptanınızdan izin almanız gerekecek.

THY uçaklarına son birkaç ayda üst üste gelen 10’a yakın asılsız bomba ihbarı, havadaki paniği yere indirdi. Bir bomba notunda parmak izi bulunan kabin memuru işten atılsa da ihbarlar sürünce, polis ikinci ihbarcının peşine düştü.

Türk Hava Yolları (THY) uçaklarında bomba paniği yaşanmasına neden olan ilk ihbar, 29 Mart’ta İstanbul-Tokyo seferi yapan Boeing 777 tipi yolcu uçağının tuvaletinde bulundu. Notta, “C4 cargo-kargo C4 var” yazılıydı. Dev uçak, Sinop üzerinden Atatürk Havalimanı’na döndü. Uzman ekipler didik didik aradıkları uçakta patlayıcıya rastlayamasa da ardından THY uçaklarında peş peşe bomba ihbarı notları bulunmaya başlandı. Polis her notu inceledi, uçaktaki görevlilerin ifadeleri alındı.

PARMAK İZİ ÇIKINCA

17 Nisan’da İstanbul-Basel seferine çıkan uçağın tuvaletinde de bomba yazılı bir not kâğıdı çıktı. Ancak bu kez kâğıdın üzerinde parmak izleri vardı. Polis, izlerin bir kabin memuruna ait olduğunu tespit etti. Kabin memuru, mayıs ayında gözaltına alındı. İfadesinde “Yaşadığım bir sorunla ilgili yönetimle görüşmek istedim ancak benimle görüşmediler. Ben de notu yazdım” dediği öne sürülen kabin memuru adliyeden serbest bırakıldı. Diğer ihbarlarla bağlantısı bulunamayan kabin memurunun Terör örgütü bağlantısı da tespit edilmedi. THY işine son verdiği çalışanı hakkında suç duyurusunda bulundu. Şirkete maliyeti yüzbinlerce Euro’yu aşan asılsız bomba ihbarlarının arkası kesilmedi. Polis ikinci ihbarcıyı arıyor.

İŞTE O İHBARLAR

THY uçaklarına tümü bu yıl içinde yapılan asılsız bomba ihbarlarının tarihleri ve seferleri şöyle:

29 Mart, İstanbul-Tokyo.

30 Mart, İstanbul-Sao Paulo.

17 Nisan, İstanbul-Basel.

18 Nisan, İstanbul-Tokyo.

6 Haziran, İstanbul- New York.

7 Temmuz, Bangkok-İstanbul.

ZARARI HEM MADDİ HEM DE MANEVİ

THY yetkilileri, bu tür ihbarların son yıllarda yükselişte olan şirketin marka değerine zarar vermek amacıyla yapıldığını tahmin ettiklerini söylediler. Havacılık kurallarına göre uçaklarda bulunan bu tür ihbar notlarında olay havada gerçekleşirse, uçak en yakın meydana inmek zorunda. Pilot bu durumda, uluslararası havacılık kuralları gereği ‘patlayıcı madde prosedürü’ uyguluyor. Gizli bir kod ile en yakın uçuş kulesi ile temasa geçiyor, uçak en yakın meydana iniyor, yolcu ve valizler detaylı şekilde aranıyor. Uçak en az, varacağı havalimanına ulaşacağı süre kadar bekletiliyor. (Hürriyet)

Bomba notunu neden koyduğunu açıkladı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (57)

yorumculara ~ 3 yıl önce
Bu siteye yalnizca havacilikta calisan uçan cpt fo kabin ekibi yorum yapsin .Gereksiz kisilerin ve cpt ve kabin memuru olamayan yolcu olarak uçup sizofren davranislariyla kendini ön plana atan belliki havaciligin disinda kalmis basi kadin ve erkek yorumcular yazmasin.Belki oteki hayatta olursunuz ucucu ekip:) bu arada kabinde erkek gormek istemeyen Fo musfettesi ve remzi isimli köylü vatandas ben de Erkek yolcu ve erkek kaptan gormek istemiyorum nolucak simdi.Kadin pilotlar hizla cogaliyor ne mutlu.kro anonslara veda kokpitten artik hanimefendi kaptanlari goruyor calisiyoruz.Thy ve Onur fo alirken Kadin almaya devam kabin de erkek kokpitte kadin iste bu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
remzi ~ 3 yıl önce
sen bilsen senin gibi kac kisi calisiyor o koylu remzinin sirketlerinde
a320 fofo ya ~ 3 yıl önce
çok kadin kabin memuru gormek istiyorsan baciini kuzenlerini sok sirkete biz de gorelim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Solo ~ 3 yıl önce
Algoritmayı bozmuş 7 haziranı kaçırınca 7 temmuzda ihbar yapim demiş :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
320F/O'ya ~ 3 yıl önce
sayın kaptanım bu sözleri uçakta da söyleyin bir zahmet. Tabi önce kaptanınızdan izin almanız gerekecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000