08 Aralık 2010, Çarşamba 08:45:40

BİLETİNİZE GÜVENMEYİN SATILMIŞ OLABİLİR!

Türk Hava Yolları (THY) Yolcu Hizmetleri Müdürü Sibel Alkan; fazla bilet satışından (overbook) mağdur olmamaları için yolcuları uyardı.
  • boyle anlayışa diyen şahıs zaten uygulamayı anlamış arkadaşlar. siz neden adamın sorduklarına cevap vermek yerine tekrar tekrar overbooku acıklıyorsunuz? yok dünyada böyleymiş de bilmemne...
  • bu bir havacılık uygulamasıdır..1 bilet 2 kişiye satılmaz..tazminat falan olması imkansıza yakındır.denied uygulanır.vol uygulanır.free bilet fln, ugrasilir.bunun bilgisini yhm veya bilet satistan alabilirsinz.%10 satis fazlasi hakki butun havayollarinda gecerlidir.star all
  • Arkadaslar gercekten komiksiniz bidaha Thy ye binmem filan :) bunu her firma yillardir yapiyor..En kotusunu Ryanair yapiyor ucustan bir gun once mail atip ucus saatini degistiriyorlar boylece 3 te 1 yolcular bunu okumadigi icin bi sikinti yasanmiyor :)
  • sallamayın lütfen kimse davayı kazansa bile 30bin tl alamaz. thy nin verdiği otel yemek b/c ye upgrade'e ve 200 dolar tazminata razı olun...
Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği`ne dünyanın 140 ülkesinden 270 kadar havayolu şirketinin üyeliği bulunuyor. Teşkilat, (denied boarding) adlı kuralı şirketlere yıllardır uygulatmasına rağmen uçakla seyahat edenlerin çoğunun böyle bir uygulamadan haberdar olmadığına işaret edildi.

THY Yolcu Hizmetleri Müdürü Alkan özellikle; bayramlar, okulların kapanış, hac-umre ve yılbaşı öncesi yoğunluğunda fazla bilet satışı yaptıklarını belirterek, uygulamadan haberdar olmayan biletli yolculardan bu konuda sert tepkiler aldıklarını anlattı.

BİLETİM İKİ KEZ SATILMIŞ
Alkan, `Dönemsel uçuş noktalarında yapılan fazla bilet satışı boş koltukla uçup zarar etmemek için birçok havayolu şirketinin kural gereği yaptığı bir uygulama. Kuralı bilmeyen yolcuların bir kısmı `benim biletimi iki kez satmışsınız?` diye şikayet ediyor. Bu halkımızın bilgisizliği ve bilinçlenmemesinden kaynaklanıyor. Seyahat programı aksayan yolculardan sert tepkiler alıyoruz. Fazla satış nedeniyle uçamamaktan en çok Türkiye`yi gezmeye gelen turistler memnun kalıyor.` dedi.

Uçağa binemeyen biletli yolcuların uçabildikleri ana kadar her türlü sorunlarıyla THY`nin ilgilendiğini söyleyen Sibel Alkan, `Yönerge kurallarına göre yolcuyu bir sonraki sefere transfer ediyoruz. CIP salonunda özel ağırlıyoruz. Ekonomi biletini sonraki uçuşta business sınıfa yükseltiyoruz. Bir gün sonra uçmayı kabul ederse otelde konaklatıyoruz. Ücretsiz bilet ve seyahat çekleri veriyoruz.` izahını yaptı.

Yolcu Hizmetleri Müdürü Alkan, yolcuların biletleri olsa bile havalimanı şartlarını düşünerek en az iki saat önce gelmeleri ve bilet-bagaj işlemlerini beklemeden yaptırmalarını tavsiye etti.

YOLCULAR, UÇABİLDİKLERİ ANA KADAR GÖZETİMDE
THY`nin uçuş merkezi olarak kullandığı Atatürk Havalimanı`nda günde ortalama 95 bin yolcu gelip geçiyor. THY dönemsel olarak yolcu yoğunluğunda uçak kapasitesinden 10 ile 40 kişi arasında fazla satışlar yapabiliyor. Biletli olduğu halde uçamamış mağdur yolcu ile Yolcu Hizmetleri Koordinatörlüğü bünyesindeki (denied boarding) görevlileri ilgileniyor.

Seferber olan birim çalışanları, kayıt altına aldıkları mağdur yolcuları, uçabilecekleri ana kadar gözetim altında tutuyor.
BİLETİNİZE GÜVENMEYİN SATILMIŞ OLABİLİR!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Misafir ~ 8 yıl önce
boyle anlayışa diyen şahıs zaten uygulamayı anlamış arkadaşlar. siz neden adamın sorduklarına cevap vermek yerine tekrar tekrar overbooku acıklıyorsunuz? yok dünyada böyleymiş de bilmemne...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bu bir havacılık uygulamasıdır..1 bilet 2 kişiye satılmaz..tazminat falan olması imkansıza yakındır.denied uygulanır.vol uygulanır.free bilet fln, ugrasilir.bunun bilgisini yhm veya bilet satistan alabilirsinz.%10 satis fazlasi hakki butun havayollarinda gecerlidir.star all

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Arkadaslar gercekten komiksiniz bidaha Thy ye binmem filan :) bunu her firma yillardir yapiyor..En kotusunu Ryanair yapiyor ucustan bir gun once mail atip ucus saatini degistiriyorlar boylece 3 te 1 yolcular bunu okumadigi icin bi sikinti yasanmiyor :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
sallamayın lütfen kimse davayı kazansa bile 30bin tl alamaz. thy nin verdiği otel yemek b/c ye upgrade'e ve 200 dolar tazminata razı olun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000