27 Haziran 2012, Çarşamba 09:47:32

"BAŞARIRSAK HERKESİ KURTARIRIZ"

Hava-İş yaptığı açıklamada sendikanın görev yetkisini kaybetmemesi amacıyla Yüksek Hakem Kurulu'na başvuruda bulunmuştu. Yüksek Hakem Kurulu'nun bu bağlamda yaşananları gündeme aldığını ve iş barışının sağlanması amacıyla mücadele devam edildiğini ifade etti. İşte Hava-İş'ten yapılan o açıklama;
  • bencede koyun o resımlerı sıteye veya nereye koyacaksanız.bubu hava ısın yapması gerekırdı aslında ama hesapları neyse bılmıyoruz tabı.ve sunu ıyı bılın sızın basınızı yakan hava ıstır gıdın o tacızcı pıslıklere hesap sorun once.sorun bakalım neden ısım lıstesı acıklanmamıs .neden fotolar paylasılmamıs .sorun bakalım mahkemeye bu fotolar ısım lıstesıyle beraber verılmısmı yoksa sadece normal prosedurde ıse ıade davasımı acılmıs.klavye kahramanı dıyenlere de burdan seslenıyorum hepımız aynı seyı yapıyoruz ama goruluyorkı burada sendıkayı suclayan sayısı fazla haraketye gecmek ıcın ne beklıyorsanız soyleyın yapmayan namerttır.
  • Bugüne kadar kimsenin ekmeğinle oynanmaz dedim. Fakat tepem atarsa o resimleri hem nete koyacağım hemde yönetime göndereceğim. Niye diye sorarsanız? İçeriden gelen pek destek göremiyorum. Sosyal paylaşım sitelerinde THY den çıkarılanların haberini bir Allah'ın kulu paylaşmıyor!!! Nedir bu ya bu kadarı korkaksiniz otu ... Beğenenler bir beğeni bile yapamıyor. Dışarıdaki ınsanlarında gözü maasda. Acgozluler diye yorum yazıyorlar. Peki ben ayın 15 gunü İstanbul gibi bı sehirde yapayanliz kalıyordum! Düşük yaptım esim yoktu haberi bile olmadı Olsada gelemezdi. Çünkü bir tüpün icinde dunyanın bı ucuna uçuyordu. Ben evde acaba sag salim vardi mı diye beklerken o da acaba evde hersey yolundaki diye Merak ederdi. Bu işi yapan herkesin aldığı her kuruş helal. Bize en cok koyan zor şartlarda ise giripde basit bı sekilde çıkarılması... Yazık THY sana hiç yakışmadı bu davranış... Inş. Bundan sonra hersey isten çıkarılanlar için daha iyi olur. Yolunuz açık olsun
  • Bir Eş seni cok iyi anlıyorum. Aynı sıkıntıları bizde yasıyoruz. Benim eşimde eylemden 1 hafta sonra isten çıkarıldı. Ve evimize o gün Yıldırım düştü. Hep derler ya ateş düştüğü yeri takar diye. Gercektende öylemiş. Haberlere yapılan yorumları okudukça insanların bu kini, kıskançlığını anlayamıyorum. Benim eşimde o gün izinli gunünde basın açıklamasını dinlemeye gitti. O gün rapor alıp uçuşlarını aksatanlar hala uçuyor. Ama Onların içeride adamları var. Baskaları ise arabalarının camını kırmış polis tutanağı tutmuş vs. Vs. Olan Ogün günahsız insanlara oldu. Daha 1 hafta önce evimize taşındık fakat artık evim bile diyemiyorum. Yeni doğmuş bir bebeğim var ve eşim ondan Hergün özür diliyor suçsuz olduğu halde :(( bir iki ay idare ederiz ya sonra ne yapacağız??? Herkes unutacak olanları ama biz aylarca yıllarca çekeceğiz acısını. Ya isten atıldılar. Tazminat yok. İşsizlik maaşı yok eeee ne yapayım ben simdi ? Dediğiniz gibi fotoda 5 kisi var ama 4 ü hala uçuyor!!!!
  • sen bırgun magdur oldun bız hala magduruz bır saat basın acıklaması dınlemeye gıtmekle ısten atıldı.pekı bız kıme hesap soracagız bır hak aramak bu kadar agır olmamalı.hala anlayamadıgım bır teknısyenın ne gıbı zarara ugrattıgı pılot deılkı ucak ucmasın.o gun katılan bırsuru ıscı olmasına ragmen pıyango bıze cıktı.en kotu gunlerımızde hersey ust uste geldı.bakanımızda olayı bılmeden ahkam kesıyor bır savunma bıle verılmedı bızlere bu kadar ınsafsız ınsan TÜRKIYE de vardır herhelde ben boyle bırsey gormedım

AKP Milletvekillerince verilen demokrasi ayıbı grev yasağı kanun teklifinin TBMM’de kabulü, 03.06.2012 tarihinde Cumhurbaşkanlığınca onaylanması ve Resmi Gazetede yayınlaması ile birlikte havacılık hizmetlerinin tüm işlerinde grev yasağı yürürlüğe girmiştir. 

Resmi Makam sendikamıza resmi arabulucu raporunu 30.05.2012 tarihinde tebliğ ettiğinden sendikamızın yetkisinin düşmemesi ve üyelerimizin hak kaybına uğramaması için sendikamız yeni yürürlüğe konulan grev yasağı kapsamında 2822 sayılı yasada belirtilen sürede 05.06.2012 tarihinde Yüksek Hakem Kuruluna başvurmuştur.

Yüksek Hakem Kurulu Genel Sekreterliği sendikamızı arayarak toplu iş sözleşmesinin Kurul gündemine alındığını bildirmiştir.

Sendikamız ilk başvuru esnasında Kurula 158 sayfaya yakın gerekli bilgi ve belgeleri sunmuş ayrıca ilave olarak Uyuşmazlık Maddeleri ile ilgili ayrıntılı gerekçeli yazılı görüş bildirmiştir. Yine Kurul’da görevli Konfederasyonumuz Türk-İş’e aynı bilgiler gönderilmiştir.

Yasa gereği Yüksek Hakem Kurulu’nun toplu iş sözleşmesini 60 gün içinde sonuçlandırması gerekmekte olup, ancak 20 Temmuzda adli tatile girileceğinden bu sürenin uzama ihtimalide bulunmaktadır.

Sendikamız Yüksek hakem Kuruluna uyuşmazlık maddeleri ile ilgili sunduğu yazıda kazanılmış hakların kesinlikle korunmasını ve taleplerimizin maddi temel ve gerekçelerinin dikkate alınarak hakkaniyet içinde karar verilmesinin altını çizerek görüş bildirmiştir.

Yine sendikamız kamuoyuna her zaman açıkça beyan ettiği gibi şirketin ve çalışanların geleceği için, ilgili sözleşmenin 3 taraf olan bir kurumca değil, sendika ve işveren tarafından birlikte imzalanması ve bunun olabilmesinin temel koşulunun da haksız işten çıkarma işlemlerinin ortadan kaldırılarak iş barışının sağlanması olduğunu tekraren Yüksek Hakem Kurulu’na da beyan etmiştir.

Değerli Üyelerimiz;

Sendikamız, grev yasağı ve sonuçları ile ilgili daha önce dile getirdiği uyarılarında sendikanın inisiyatifinden çıkacak böylesine olumsuz bir süreci işaret ediyordu. Çünkü Yüksek Hakem Kurulunun oluşumu ve çalışma sistemi taleplerimizin karşılanmasının önünde engel oluşturduğu kadar, kazanılmış hakların kaybedilmesinin önünü açan bir yapıdadır. Burada temel görev sizlere düşmektedir.

Yüksek Hakem Kurulunda kayıpsız ve kazanımlarla bir sözleşme imzalanabilmesi ancak işverene karşı bir tavır konularak sözleşmenin sendika ile masada diyalog içinde çözümlenmesini talep etmekle mümkün olacaktır. Bu nedenle baskı ve tepkilerin işverene yöneltilmesi gerekmektedir.

Toplu iş sözleşmemizi 18 aydır sabote eden THY A.O Yönetimi ve grev yasağını getirenler toplumsal yeni bir yara açarak hiçbir suçu olmayan 305 arkadaşımızı haksızca işten çıkarıp yarattıkları olumsuzluklara acımasızca yeni bir mağduriyet eklemişlerdir.

İş barışı için, bu yaranın onarılması işten çıkarılanların işe başlatılması ve toplu iş sözleşmenin masada sağduyulu bir yaklaşımla her kesimin elini taşın altına koyarak imzalanması ile mümkündür.

Hava-İş sendikası böylesi bir çözüme hazırdır. Bunun dışındaki çözümler bugünü kurtarır ancak gelecekle ilgili daha büyük sorunlar doğurur. 6 ay sonra yeni bir toplu iş sözleşmesi başlayacak bugün bu sorunlara karşı birlikte ve birlikle mücadele edilmezse kayıpların baskıların ve gelecek kaygılarının önüne set çekmemiz bugünden daha zor olacaktır.

Bu açıdan işe iade için Dış Hatlarda direnen arkadaşlarımızla birlikte mücadele etmekten, onların işe dönüşü için gerekli tavrı koymaktan başka yol yoktur.

Eğer bu başarılırsa hak kayıpları da önlenir, eğer bu başarılırsa işverenin baskıları ihlalleri ve tek taraflı yanlış uygulamaları önlenir.

Saygılarımızla....

Hava-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu

"BAŞARIRSAK HERKESİ KURTARIRIZ"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

benım esıme ~ 6 yıl önce
bencede koyun o resımlerı sıteye veya nereye koyacaksanız.bubu hava ısın yapması gerekırdı aslında ama hesapları neyse bılmıyoruz tabı.ve sunu ıyı bılın sızın basınızı yakan hava ıstır gıdın o tacızcı pıslıklere hesap sorun once.sorun bakalım neden ısım lıstesı acıklanmamıs .neden fotolar paylasılmamıs .sorun bakalım mahkemeye bu fotolar ısım lıstesıyle beraber verılmısmı yoksa sadece normal prosedurde ıse ıade davasımı acılmıs.klavye kahramanı dıyenlere de burdan seslenıyorum hepımız aynı seyı yapıyoruz ama goruluyorkı burada sendıkayı suclayan sayısı fazla haraketye gecmek ıcın ne beklıyorsanız soyleyın yapmayan namerttır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Benimde eşim 2 ... ~ 6 yıl önce
Bugüne kadar kimsenin ekmeğinle oynanmaz dedim. Fakat tepem atarsa o resimleri hem nete koyacağım hemde yönetime göndereceğim. Niye diye sorarsanız? İçeriden gelen pek destek göremiyorum. Sosyal paylaşım sitelerinde THY den çıkarılanların haberini bir Allah'ın kulu paylaşmıyor!!! Nedir bu ya bu kadarı korkaksiniz otu ... Beğenenler bir beğeni bile yapamıyor. Dışarıdaki ınsanlarında gözü maasda. Acgozluler diye yorum yazıyorlar. Peki ben ayın 15 gunü İstanbul gibi bı sehirde yapayanliz kalıyordum! Düşük yaptım esim yoktu haberi bile olmadı Olsada gelemezdi. Çünkü bir tüpün icinde dunyanın bı ucuna uçuyordu. Ben evde acaba sag salim vardi mı diye beklerken o da acaba evde hersey yolundaki diye Merak ederdi. Bu işi yapan herkesin aldığı her kuruş helal. Bize en cok koyan zor şartlarda ise giripde basit bı sekilde çıkarılması... Yazık THY sana hiç yakışmadı bu davranış... Inş. Bundan sonra hersey isten çıkarılanlar için daha iyi olur. Yolunuz açık olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Benimde eşim .... ~ 6 yıl önce
Bir Eş seni cok iyi anlıyorum. Aynı sıkıntıları bizde yasıyoruz. Benim eşimde eylemden 1 hafta sonra isten çıkarıldı. Ve evimize o gün Yıldırım düştü. Hep derler ya ateş düştüğü yeri takar diye. Gercektende öylemiş. Haberlere yapılan yorumları okudukça insanların bu kini, kıskançlığını anlayamıyorum. Benim eşimde o gün izinli gunünde basın açıklamasını dinlemeye gitti. O gün rapor alıp uçuşlarını aksatanlar hala uçuyor. Ama Onların içeride adamları var. Baskaları ise arabalarının camını kırmış polis tutanağı tutmuş vs. Vs. Olan Ogün günahsız insanlara oldu. Daha 1 hafta önce evimize taşındık fakat artık evim bile diyemiyorum. Yeni doğmuş bir bebeğim var ve eşim ondan Hergün özür diliyor suçsuz olduğu halde :(( bir iki ay idare ederiz ya sonra ne yapacağız??? Herkes unutacak olanları ama biz aylarca yıllarca çekeceğiz acısını. Ya isten atıldılar. Tazminat yok. İşsizlik maaşı yok eeee ne yapayım ben simdi ? Dediğiniz gibi fotoda 5 kisi var ama 4 ü hala uçuyor!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gecmıs olsun dıyen kardese ~ 6 yıl önce
sen bırgun magdur oldun bız hala magduruz bır saat basın acıklaması dınlemeye gıtmekle ısten atıldı.pekı bız kıme hesap soracagız bır hak aramak bu kadar agır olmamalı.hala anlayamadıgım bır teknısyenın ne gıbı zarara ugrattıgı pılot deılkı ucak ucmasın.o gun katılan bırsuru ıscı olmasına ragmen pıyango bıze cıktı.en kotu gunlerımızde hersey ust uste geldı.bakanımızda olayı bılmeden ahkam kesıyor bır savunma bıle verılmedı bızlere bu kadar ınsafsız ınsan TÜRKIYE de vardır herhelde ben boyle bırsey gormedım

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000