13 Aralık 2012, Perşembe 09:56:37

BAKAN YILDIRIM'DAN 2013 MÜJDESİ

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım terör saldırılarına karşı asker sevkiyatının yılbaşından itibaren hava yoluyla yapılacağını belirtti. Bakan, imza için tarih verdi.
  • 30 yıldır terör var akp de 10 yıldır başta daha yeni böylesine bir uygulamaya geçiyorlar!!!
  • Cok tuhaf bir sebep. Askerler sinirlara yakin daglara sevriyatlari sirasinda saldiriya ugruyorlar, bu uygulama bu tur saldirilari nasil azaltacak? Bence burada TSK'nin Turkiye'nin batisi ve dogusu arasinda asker sevkiyatini yapmakta bir problemi var, karayollarini belkide iyi koruyamiyor. Bu yeni uygulama ile askerler havaalani ile birlikleri arasinda saldiriya ugruyabilir. Bu uygulama sadece saldirilarin oldugu yerleri degistirecek ve belkide sonunda havayolu tasimaciligini negatif olarak etkiliyecek.
  • Allah'ım günlere kaldık..memleket korku imparatorluğuna dönüştü.. bu arada askerler topluca aynı uçağa bindirilmemeli koltuklar şafak defterine döner :)
  • idam cezası gelsınnnn fazla ınsan hakları var ist bulda garıban polısı sırtından vuran insan müsveddesıne devlet bakıcak adaletmı bu

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım terör saldırılarına karşı asker sevkiyatının yılbaşından itibaren hava yoluyla yapılacağını belirterek “Yılda 300 bin askerin sevkiyatı hava yoluyla yapılacak” dedi. Yıldırım Mehmetçik’ten ücret alınmayacağını, maliyeti devletin üstleneceğini de açıkladı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, terör saldırılarına karşı asker sekviyatlarının güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için hava yolu ulaşımının kullanılmasına ilişkin protokolün 20 Aralık’ta imzalanacağını açıkladı. “Yılda 300 bin askerin sevkiyatı havayolu ile yapılacak” diyen Yıldırım, bunun karşılığında Mehmetçik’ten herhangi bir ücret alınmayacağını, havayolu şirketlerinin neredeyse “yakıt parası” niteliğinde bir ücret karşılığında sunacakları hizmetin maliyetini devletin üstleneceğini söyledi.

GENELKURMAY İSTEDİ

Son dönemde asker sevkiyatı sırasında yaşanan terör saldırılarında verilen şehitlerin ardından, bu sevkiyatların daha güvenilir şekilde yapılması arayışı kapsamında gündeme gelen “hava yoluyla sevkiyat” uygulamasına yılbaşından itibaren geçiliyor. Geçtiğimiz Eylül ayında Bingöl’de askeri sevkiyat sırasında PKK saldırısı sonucu 10 askerin şehit olması ve 63’ü asker 66 kişinin yaralanmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı terör saldırıları nedeniyle sevkiyatların hava yoluyla yapılmasını istemişti. Genelkurmay tarafından yayımlanan emirle de belli bölgelerdeki asker sevkiyatlarının hava yoluyla gerçekleştirilmesi pilot uygulamasına geçilmişti. Bu süreçte Milli Savunma Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı arasında konuya ilişkin hava yolu şirketleriyle görüşmeler başladı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Aralık ayı başında muhalefet milletvekillerinin konuya ilişkin soru önergelerine verdiği yanıtta, asker sevkiyatlarında hava yolunun kullanılması konusunda hava yolu firmaları ile görüşmelerde son aşamaya gelindiğini belirtirken, beklenen somut tarih açıklaması Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan geldi.

İMZALAR 20 ARALIK'TA ATILACAK

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, “20 Aralık’ta protokolü imzalayacağız. Tüm havayolu şirketlerinin katılımıyla bu işi maliyetine yapacağız. Zaten taşınacak miktar yılda 300 bin. Çocuklar para vermeyecek, sülüsün içinde olacak” dedi. Silahlı ve mayınlı saldırılara açık karayolu sevkiyatının yerine artık güvenli bir şekilde havadan sevkiyatları yapılacak askerlerin pek çoğu, Ulaştırma ve Milli Savunma Bakanlıkları ile havacılık sektöründeki firmaların işbirliği sayesinde belki de hayatlarında ilk kez “uçuş” keyfini de askere giderken yaşayacak.

TÜRK HAVA YOLLARI ANA YÜKLENİCİ OLACAK

Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre hava yoluyla asker sevkiyatı işinde ana yüklenici THY olacak. 20 Aralık’ta imzalanacak protokol sayesinde THY sevkiyatlar konusunda diğer hava yolu şirketlerini “alt yüklenici” gibi çalıştırabilecek. Firmaların uçuş yaptıkları güzergahlara göre görev dağılımları yapılacak. Sevk operasyonu Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ile firmalar arasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda planlanacak. Uygulama kapsamında Türkiye’de belli toplanma merkezleri belirlenecek. Bu merkezlerden hangi askerin hangi hava yoluyla görev yerine gideceğini Genelkurmay Başkanlığı diğer ilgililerle koordinasyon içinde belirleyecek.

Kâr amacı gütmeden

Havayoluyla sevkiyatın Mehmetçiğe herhangi bir maliyeti olmayacak. Yani askerin cebinden para çıkmayacak. Devlet, THY ve özel havayollarının maliyetini üstlenecek. Hava yolu firmaları da bu işi “kar amacı” gütmeden üstlenecek. Ulaştırma Bakanı Yıldırım da maliyet konusunda, “Neredeyse yakıt parasına, sembolik bir para verilecek. Yani parasız gibi birşey olacak” dedi.

Güvenli merkezler

Asker sevkiyatlarının güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için Milli Savunma Bakanlığı bir yandan da KTM’lere (Kabul Toplama Merkezleri) yönelik çalışma yürütülüyor. Milli Savunma Bakanı Yılmaz, KTM’lerin sayılarını arttırmaya çalıştıklarını belirerek, Diyarbakır ve Mardin’de yeni KTM tesislerinin inşaatının tamamlandığını, bu merkezlerin malzeme alımlarının devam ettiğini, ayrıca Van’da ve Hakkari Yüksekova’da da yeni KTM’nin inşa edileceğini bildirdi. (Vatan)

BAKAN YILDIRIM'DAN 2013 MÜJDESİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

daha yeni ~ 5 yıl önce
30 yıldır terör var akp de 10 yıldır başta daha yeni böylesine bir uygulamaya geçiyorlar!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tuhaf sebep ~ 5 yıl önce
Cok tuhaf bir sebep. Askerler sinirlara yakin daglara sevriyatlari sirasinda saldiriya ugruyorlar, bu uygulama bu tur saldirilari nasil azaltacak? Bence burada TSK'nin Turkiye'nin batisi ve dogusu arasinda asker sevkiyatini yapmakta bir problemi var, karayollarini belkide iyi koruyamiyor. Bu yeni uygulama ile askerler havaalani ile birlikleri arasinda saldiriya ugruyabilir. Bu uygulama sadece saldirilarin oldugu yerleri degistirecek ve belkide sonunda havayolu tasimaciligini negatif olarak etkiliyecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Avionics ~ 5 yıl önce
Allah'ım günlere kaldık..memleket korku imparatorluğuna dönüştü.. bu arada askerler topluca aynı uçağa bindirilmemeli koltuklar şafak defterine döner :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Avionic hatası:( ~ 5 yıl önce
Sen askerlik yapmayanlardansın galiba.. Kıro muamelesini layık gördüğün çocuklar bizim çocuklarımız, kardeşlerimiz, babalarımız, dayılarımız. Seni bile uçağa aldıktan sonra bu soyak evlatları business clasta uçurmak lazım...
belek ~ 5 yıl önce
idam cezası gelsınnnn fazla ınsan hakları var ist bulda garıban polısı sırtından vuran insan müsveddesıne devlet bakıcak adaletmı bu

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000