08 Aralık 2012, Cumartesi 08:52:28

BAKAN EROĞLU'NDAN ZAFER HAVALİMANI DEĞERLENDİRMESİ

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, açılışı geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Zafer Bölgesel Havalimanı ile ilgili, “Havaalanı ile yolcu taşımacılığı yapılacağı gibi aynı zamanda yöresel ürünlerin yurt dışına taşınması sağlanarak ihracata da katkı sağlanmış olunacak” dedi.
  • Bu adam cevre bakani degil mi? Havaalani hakkinda niye konusuyor?
  • yolcu potansiyeli olmayan Anadoludaki havaalanlarindan haftada 1-2 gun avrupadaki gurbetcilere yonelik seferler konmadikca bu alanlar maalesef etkin olarak kullanilamayacaktir. Boylece hic yoksa masraflarini bir nebze olsun cikartabilirler. Hangi gelismis ulkede birbirine 100-200km mesafede olan bu buyuklukte havalimani vardir. Ornek mi? Yenishir, Eskisehir, Kutahya, Isparta, Usak, Denizli. Bu kadar meydani icin yatirim yapan hukumet bu meydanlarin tamami icin 10 tane CRJ alip THY yada isteyen sirkete kiralayarak bolgesel havaciligin onderligini yapmaktan kacinmamalidir. Sayin Ulastirma Bakanina duyurulur!!!
  • Eskişehir ve uşak meydanlarına ek yatırımla pistler genişletildi.Atıl kapasitemi kalacaklar,amaç dışı etkinliklerimi olacak?

Bakan Eroğlu, Türk Hava Yolları'na ait Artvin isimli uçak ile Zafer Bölgesel Havalimanı'na indi. Bakan Eroğlu, VIP toplantı salonunda beraberinde AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün, Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Adem Uslu, AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Mehmet Zeybek, AK Parti Kütahya İl Başkanı Kamil Saraçoğlu ve Uşak AK Parti İl Başkanı Mehmet Gün ile birlikte yeni açılan Zafer Bölgesel Havalimanı hakkında basın toplantısı düzenledi.

Bakan Veysel Eroğlu, Zafer Bölgesel Havalimanı'nın yap-işlet-devret modeli ile Türkiye’de en kısa zamanda yapılan ilk bölgesel Havalimanı olduğunu söyledi. Havalimanının Afyonkarahisar Kütahya ve Uşak’ın gelişmesi için muhteşem bir adım olduğunu söyleyen Eroğlu, “Buranın bölgesel havalimanı olmasının sebebi şu; buradan yurt dışına seferler yapılabileceği gibi, aynı zamanda Uşak’taki tekstil ürünlerinden tutunuz, Kütahya’mızın çinisi Afyonkarahisar’ımızın domatesine kadar bütün ürünlerin buradan yurt dışına gönderilmesi çok daha rahat olacak. Yani, havalimanı ile sadece yolcu taşınmayacak, aynı zamanda ihracat da yapılacak. Hatta hac seferleri yapılırken hacılarımız zorluk çekiyordu. Buradan artık bölgenin insanları dünyanın her tarafına ulaşabilecek” diye konuştu.

“BURASI TEKNOLOJİK SİSTEMLERLE DONATILDI”

Havalimanı ile bölgenin sadece Türkiye’nin değil, dünyanın termal sağlık turizm başkenti olacağını kaydeden Bakan Eroğlu, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Şimdiden birçok ülke ile diyaloglar yapılıyor. Kuzey ülkeleri Finladiya’dan İsviçre’ye kadar, pek çok ülkede insanlar 'Havalimanı olursa biz birtakım protokoller yapar, fizik tedavi için kaplıcalar geliriz' diyorlar.

Zafer Havalimanı ile termal sağlık turizmi daha da canlanır. Her ile bir Havalimanı yapılmasının fevkalade yanlış olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla burası gerçekten 3 ilin, hatta Eskişehir için de bir Havalimanı merkezi olacaktır. Burası her türlü uçağın iniş ve kalkışına müsait bir Havalimanı. Burası teknolojik sistemlerle donatıldı.

Uçuşlarda hava şartlarının mutlaka bilinmesi gerektiğinden Meteoroloji Genel Müdürlüğümüz bir birim kurdu. Yollar tamamlandı, bölünmüş yollarla burası Kütahya ve Afyonkarahisar’a bağlandı. Hatta gelen insanlar burada ferahlık olsun diye havalimanının etrafına on binlerce yetişmiş ağaçlar diktik.”

2014 yılında bitecek olan havalimanının 2012’nin sonunda bitirildiğini hatırlatan Bakan Eroğlu, eksikliklerin de zaman içinde tamamlanacağını ve bunun zor bir şey olmadığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Bizim 2023 yılı hedeflerimiz arasında Kütahya Zafer Havalimanı ile Afyonkarahisar arasında raylı bir ulaşım düşünüyoruz. Bunlar zaman içinde olacak şeyler. Ben Devlet Demir Yolları Genel Müdürü ile de görüştüm. Onlarda bir ön ekip çalışmasına başladı. Ama şu tarihte diye söz veremem, temel atılınca söz veriyoruz. Dolayısıyla şuanda ön ekip çalışması yapılması konusunda bir teklifimiz oldu. Devlet Demir Yolları Genel Müdürümüz de sıcak baktığını söyledi. Zaman içinde ihtiyaca göre bu kapanacaktır. Kütahya’dan Zafer Havalimanı'na ve Afyonkarahisar’a gidecek raylı sistemde yapılacaktır. Zafer Havalimanı ortak bir havalimanıdır, bunu duymayan da kalmadı. Burası 3 ilimize de en yi hizmeti verecektir.”

BAKAN EROĞLU'NDAN ZAFER HAVALİMANI DEĞERLENDİRMESİ

Facebook Yorum

Yorumlar

bakan ~ 5 yıl önce
Bu adam cevre bakani degil mi? Havaalani hakkinda niye konusuyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yurtici ~ 5 yıl önce
yolcu potansiyeli olmayan Anadoludaki havaalanlarindan haftada 1-2 gun avrupadaki gurbetcilere yonelik seferler konmadikca bu alanlar maalesef etkin olarak kullanilamayacaktir. Boylece hic yoksa masraflarini bir nebze olsun cikartabilirler. Hangi gelismis ulkede birbirine 100-200km mesafede olan bu buyuklukte havalimani vardir. Ornek mi? Yenishir, Eskisehir, Kutahya, Isparta, Usak, Denizli. Bu kadar meydani icin yatirim yapan hukumet bu meydanlarin tamami icin 10 tane CRJ alip THY yada isteyen sirkete kiralayarak bolgesel havaciligin onderligini yapmaktan kacinmamalidir. Sayin Ulastirma Bakanina duyurulur!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
LTBQ ~ 5 yıl önce
Eskişehir ve uşak meydanlarına ek yatırımla pistler genişletildi.Atıl kapasitemi kalacaklar,amaç dışı etkinliklerimi olacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000