25 Mart 2017, Cumartesi 15:01:49

Bakan Ağbal yasağı değerlendirdi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ABD'ye yapılan doğrudan uçuşlara getirilen elektronik cihaz yasağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
  • Ama reise yağbal yoksa deil bakab anca bakal olurdu
  • Bu Akparti döneminde işe yarar tek bakan Eski maliye bakanı Mehmet Şimşektir. Adamda bunlardan bıktı yalandan başıma bela almiim die partide pasif bi bakan olarak takılıo. Adama tamam git deseler 30 tane kurban kesicek. Ondan başkada düzgün bi bakanları olmadı. Kişisel görüşümdür kimseyi bağlamaz. Dündar G.
  • Bunların bakanlığı uçağın penceresinden bakan çocucuğun baktığı kadar. Ne vizyonları varki ne misyonları olacak. YazıkX
  • Bakanım bırakalım bu lafları da bahsettiğiniz kadar güçlü bi ülkeysek aynı yasağı biz de bahsi geçen ülkelerin havayolu şirketlerine uygulayalım. Neden yap(a)mıyoruz?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ABD'ye yapılan doğrudan uçuşlara getirilen elektronik cihaz yasağına ilişkin, "Enteresandır ki bakıyorsunuz bugün, THY'nin İstanbul çıkışlı uçaklarına ABD'ye gittiğinde laptop yasağı getiriliyor. Niye? Çünkü THY ile uçan yolcu profili değişti. Global üretim ve ticaret 'network'ü içerisinde, sürekli yolculuk yapan bir grup var. Bunların yaş ortalaması diyelim ki, 18-35 yaş, bunlar teknolojiyi çok iyi kullanıyorlar, bunlar ticareti ve finans sektörünü yönlendiriyorlar, bunlar neredeyse 24 saat o bilgisayarlarıyla iş yapıyorlar" dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Mersin Sanayi ve Ticaret Odasın'da düzenlenen "İstihdam ve Üretim Destekleri ile Vergisel Düzenlemeler Toplantısında yasağı değerlendirdi.

Bakan Ağbal, ABD'ye yapılan doğrudan uçuşlara getirilen elektronik cihaz yasağına ilişkin "Türk Hava Yolları'na, ABD bir laptop yasağı getirdi. Peki ne oluyor? Havacılık sektöründe dünyada neler oluyor. 1960'la bugünü karşılaştırılam. 1960'a baktığınızda, havacılık sektöründe global uçuşlarda 'Hub'lar var. 'Hub' dediğimiz toplanma merkezleri. Bir taraftan bir tarafa giderken belli lokasyonlar var, bütün uçaklar orada toplanıyor. 1960'larda bu, büyük ölçüde Kuzey Amerika ve Avrupa'daydı. Şimdi gittikçe bu tarafa doğru kayıyor. Şu anda Türkiye'ye geldi. İstanbul'a geldi" dedi.

"Biz 3. havalimanını yapıyorsak, aslında dünyanın havacılık sektöründe geldiği trendi yakalayarak bunu yapıyoruz" ifadesini kullanan Ağbal şöyle devam etti:

"İstanbul global 'Hub' olma yolunda. O yüzden '150 milyon yolculuk bir havalimanı yapalım' derken bunun hiçbir realistik olmayan tarafı yok. Son derece realistik. Global havacılık 'network'u doğuya doğru kaydıkça, batıdaki ülke ve şehir ekonomileri kaybedenler liginde. Kazananlar yeni 'Hub' merkezleri. Türkiye böyle bir 'network'ün üzerinde böyle bir avantajı yakaladı. Bizim bu avantajı kaçırmamamız gerekiyor. Bu avantajı kaçırırsak, global 'network' içindeki nokta bir sonraki durağa gidecek."

THY'de yaklaşık 8 yıl yönetim kurulu üyeliği yaptığını anlatan Ağbal, ABD'ye yapılan doğrudan uçuşlara getirilen elektronik cihaz yasağına ilişkin eleştirisini şöyle sürdürdü:

"THY özellikle son 7-8 yıldır transit yolcu sayısını aritmetik olarak değil, geometrik olarak arttırdı. THY'nin yolcu sayısı artıyor ama içerden beslenerek artmıyor, iç hatlarda yolcu sayısı artıyor ama esas kazancı yurt dışındaki transit yolcudan alıyoruz.

Enteresandır ki bakıyorsunuz bugün, THY'nin İstanbul çıkışlı uçaklarına ABD'ye gittiğinde laptop yasağı getiriliyor. Niye? Çünkü THY ile uçan yolcu profili değişti. Global üretim ve ticaret 'network'ü içerisinde, sürekli yolculuk yapan bir grup var. Bunların yaş ortalaması diyelim ki 18-35 yaş, bunlar teknolojiyi çok iyi kullanıyorlar, bunlar ticareti ve finans sektörünü yönlendiriyorlar, bunlar neredeyse 24 saat o bilgisayarlarıyla iş yapıyorlar. THY ciddi anlamda, 'business class' dahil olmak üzere bu segmentten ciddi yolcu alıyor. Şimdi kalkıyorsunuz, 'ben buna böyle bir kural getirdim.' diyorsunuz. Bu dünyada ortaya çıkan korumacılık eğiliminin geldiği noktaya bakıyorsunuz, 'dünyada her şeyi biz yaparız' diyenler şimdi korumacı oldu."

Bakan Ağbal yasağı değerlendirdi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

Ağbal ~ 1 yıl önce
Ama reise yağbal yoksa deil bakab anca bakal olurdu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Açık söyleyim ~ 1 yıl önce
Bu Akparti döneminde işe yarar tek bakan Eski maliye bakanı Mehmet Şimşektir. Adamda bunlardan bıktı yalandan başıma bela almiim die partide pasif bi bakan olarak takılıo. Adama tamam git deseler 30 tane kurban kesicek. Ondan başkada düzgün bi bakanları olmadı. Kişisel görüşümdür kimseyi bağlamaz. Dündar G.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne bakanı ~ 1 yıl önce
Bunların bakanlığı uçağın penceresinden bakan çocucuğun baktığı kadar. Ne vizyonları varki ne misyonları olacak. YazıkX

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tango#1NeverDies ~ 1 yıl önce
Bakanım bırakalım bu lafları da bahsettiğiniz kadar güçlü bi ülkeysek aynı yasağı biz de bahsi geçen ülkelerin havayolu şirketlerine uygulayalım. Neden yap(a)mıyoruz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Olmaz ~ 1 yıl önce
Olmaz Çünkü usa dan istanbula uçan amerikan şirketi yok. British de uyguluyor zaten

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000