29 Mayıs 2016, Pazar 13:11:56

Aycı; 'Transit uçuşlarımızı artırdık'

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “Turizm sektörünün durumu ortada ama bu dönemde transit uçuşlarımızın oranını yüzde 60’a yükselttik” dedi
  • Uçaklar tam da kabin ekibinin istediği şekilde boş.Uçak full diye yakınıyorlardı,sosyal medyada capsler yapıyorlardı.Bakalım o boş uçaklar yüzünden firma küçülünce, tekmeyi yiyince de öyle sevinecek misiniz.
  • 300 ucagı dolduramıyorsun..yarısını satman lazım...uçaklar boş valla yazıktır.Örnek Adana uçuşları 2 saatte bır var ama uçaklar boş...2 saate bır yapacağına 6 saatte bır yap dolu git-gel..gecen gun adana uçağında 20 kışı var dı...
  • arkadaşlar, burada çok önemli bir yanlış yapılıyor. transit değiş transfer yolcu olacak. ikisi farklı şey. buna dikkat edelim lütfen, bu tarz işler önemli işler, adamı bir noktada şişler. bazılarınızın akın'dan "canını sıkma kafana takma, vur dibine yakışır sana" şarkısını söylediğinizi biliyorum ama öncelikle bir kafama nasıl takmayayım, iki dibine falan vuramam biraz hastayım bu aralar.
  • Neden müdürleri hiç tanımıyorsunuz neden sadece gmy niz ne dediyse uyguluyorsunuzki? Böyle olursa sevilmezsiniz tabi neden topcu seviliyordu düşünün herkese kapınızı açın tanıyın sonra karar verin Müdür başkan gmy ve en sın gm ama sadece gm ile alışveriş olmuyo tabana inmeli ve tanımalı iş yapmalı çünkü işi yapan kişiler hatta müdürlerin altıdır

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “Turizm sektörünün durumu ortada ama bu dönemde transit uçuşlarımızın oranını yüzde 60’a yükselttik” dedi

Havacılık sektörü özellikle Avrupa başta olmak üzere hayli zor günler geçiriyor. Küresel krizin etkileri dalgalanan döviz kurları bir kenara, artan terör endişeleri son dönemde en çok havayolu şirketlerini vuruyor.

Petrol fiyatlarının da etkisiyle bilet fiyatları görece daha ucuzlarken doluluk oranlarındaki gerileme Avrupalı havayolu şirketlerini zorluyor. Böyle bir ortamda uçuş portföyünü verimli büyüten şirketler ise havadaki türbülanstan en hafif yarayı almayı başarıyor.

Havada yaşanan gelişmeleri konuşmak için Türk Hava Yolları’nın kaptanı İlker Aycı’yla bir araya geldik. Zira THY’nin de ilk çeyrek performansı jeopolitik gelişmelerden etkilenen şirketler arasında. Aycı, ilk çeyrekteki zarara karşın EBIDTA’nın (Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar) ekside olmamasının önemine işaret ediyor: 

“Yüzde 20’lik EBIDTA marjı hedefimizi koruyoruz. Önemli olan da burada tüm gelişmelere rağmen kâr üretebilmek. Turizm sektörünün durumu ortada ama biz bu dönemde transit uçuşlarımızın oranını yüzde 60’a yükselttik. Öyle ki İstanbul’da havalimanı, Paris’i geçti. Önümüzde Avrupa’da bir tek Londra’daki Heathrow kaldı. Bugün transitin çok faydasını görüyoruz. Yarın işler düzeldiğinde asıl işte o zaman göreceğiz pozitif katkısını. Ve durmuyoruz Afrika pazarında derinleşmeye çalışıyoruz. Buradaki fırsatlara bakıyoruz. İşbirliklerini artırıyoruz. Son olarak Senegal ile bir işbirliği yaptık. Bunlar artacak. Pazar payımızı artıracağız bu coğrafyada.”

MATEMATİĞİNE HÂKİM

Nette zarar açıklamasına karşın 50 milyon dolar EBITDA kârı olan THY’nin borcu 9 milyar dolar civarında. Bu hisse senetlerinin performansına elbette etki ediyor. Ancak THY yönetimi de hissenin sonuna kadar arkasında. Zira genel kurulda alınan kararla THY sermayesinin yüzde 10’una kadar hisse geri alımı da gerçekleştirebilir. Hatta yöneticiler bile şirkete duydukları güveni göstermek için yasal sınırlar çerçevesince hisse satın alabilir.

Yatırım Ajansı’ndaki görevinden de yakından takip ettiğim İlker Aycı, havacılık sektöründeki ilk yılını tamamladı. Finans sektörüne hâkimiyeti kadar havacılığın da matematiğine çok kısa sürede hâkim olmuş.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, ilk çeyrekteki zararın geçici olduğu görüşünde: “Bizim borçlarımız hep uzun vadeli farklı döviz cinslerindem bugün kur kaynaklı zarar gibi görünen işlemler yarın kâra dönüşür. Önemli olan faaliyet kârımızdır. İşleri büyütmek pazarlara derinlemesine nüfus etmek. Müşteri memnuniyetini artırmak. Tüm konsantrasyonumuzu buna veriyoruz. Çünkü artık ilk 10’dayız. Bu ligde tutunmak değil ilk sıralara oynamak istiyoruz. Tüm ekip arkadaşlarımız da bu motivasyonda.”

EUROLEAGUE DÖRTLÜ FİNALİ İSTANBUL'A THY GETİRİR

Avrupa’nın en büyük basketbol turnuvası Euroleague’e adını yazdıran THY, Fenerbahçe’nin Final Four finalinde hakem kararlarının da etkisiyle Rus takımı CSKA Moscow’a elenmesi sonucu hayli eleştirildi. Eleştiri boyutu “THY sponsorluktan çekilsin. O parayı Türk takımlarına harcasın” noktasına bile vardı.

İlker Aycı ile bu eleştirileri de konuştuk. Aycı üniversite yıllarında hem basketbol hem futbol takımlarında kaptanlık yapmış spor camiasıyla hem iş hem özel olarak yakından ilgilenen biri. Aycı, Euroleague finalinde de koyu bir Galatasaraylı olmasına karşın Fenerbahçe atkısıyla tribünde yerini almış. Kendi tabiriyle “Sonuna kadar Fenerli olmuş.” Gelelim sponsorluğa... Aycı “Euroleague’e ödediğimiz tutar Galatasaraylı Sabri’nin yıllık bedelinden daha az. Maddi boyutu bir kenara sponsor olarak elbette söz hakkımız var. Örneğin bu yıl 4 takımımız da finallere katıldı. Geçmişte izin verilmiyordu. Ama biz bunu değiştirdik. Karşıyaka’yı da potaya soktuk. Sonra CSKA Moscow 5 yıldır final oyuyor. 4’ünde elendi. Bu yıl kazandı. Ben eminim ki bizim takımlarımız da bu kupayı alacak. Bunu başaracak. Biz de destekleyeceğiz.”

Böyle büyük organizasyonlara sponsor olmak global oyuncu olmanın olmazsa olmazlarının başında gelir. THY’nin de Avrupa’da sesini daha yükseltmesi hatta İstanbul’u havacılığın geçiş noktası haline getirmesi için bu tip mecralarda pazarlama yapması şart. Ben eminim ki sporla iç içe olan İlker Bey’in girişimleriyle Euroleague Dörtlü Finali yakın zamanda İstanbul’a da gelir. Ve hatta bugün hakemlerle ilgili yapılan eleştiriler de azalacaktır. Zira hakem seçimlerine kadar eşitlikçi bir yapı da yine güçlü bir sponsor sayesinde inşa edilir. (Habertürk)

Aycı; 'Transit uçuşlarımızı artırdık'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (43)

SQ ~ 2 yıl önce
Uçaklar tam da kabin ekibinin istediği şekilde boş.Uçak full diye yakınıyorlardı,sosyal medyada capsler yapıyorlardı.Bakalım o boş uçaklar yüzünden firma küçülünce, tekmeyi yiyince de öyle sevinecek misiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ucak fazla ~ 2 yıl önce
300 ucagı dolduramıyorsun..yarısını satman lazım...uçaklar boş valla yazıktır.Örnek Adana uçuşları 2 saatte bır var ama uçaklar boş...2 saate bır yapacağına 6 saatte bır yap dolu git-gel..gecen gun adana uçağında 20 kışı var dı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
meraklı ~ 2 yıl önce
arkadaşlar, burada çok önemli bir yanlış yapılıyor. transit değiş transfer yolcu olacak. ikisi farklı şey. buna dikkat edelim lütfen, bu tarz işler önemli işler, adamı bir noktada şişler. bazılarınızın akın'dan "canını sıkma kafana takma, vur dibine yakışır sana" şarkısını söylediğinizi biliyorum ama öncelikle bir kafama nasıl takmayayım, iki dibine falan vuramam biraz hastayım bu aralar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
meraklı ya ~ 2 yıl önce
iç hattan gelip iç hata veya dış hattan gelip dış hata devam eden yolcuya transit yolcu, iç hattan gelip dış hata veya dış hattan gelip iç hata uçan yolcuya da transfer yolcu denir meraklı arkadaş...Transferden kasıt pozisyon değiştirmektir. Transit ten kasıt zıt diye uğramadan geçmektir. Şimdi vur kafanı taştan taşa veya baştan taşa...
Mdr ~ 2 yıl önce
Neden müdürleri hiç tanımıyorsunuz neden sadece gmy niz ne dediyse uyguluyorsunuzki? Böyle olursa sevilmezsiniz tabi neden topcu seviliyordu düşünün herkese kapınızı açın tanıyın sonra karar verin Müdür başkan gmy ve en sın gm ama sadece gm ile alışveriş olmuyo tabana inmeli ve tanımalı iş yapmalı çünkü işi yapan kişiler hatta müdürlerin altıdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000