22 Kasım 2012, Perşembe 08:33:44

AVRUPA BİRLİĞİ İÇİN VİZE MÜJDESİ

AB Bakanı Egemen Bağış, Avrupa Komisyonu yetkililerinin ‘vize muafiyetinin sağlanmasına yönelik yol haritasının birkaç hafta içinde Ankara'ya sunulacağı’ taahhüdünde bulunduklarını kaydetti.
  • 3 haftada değil, 9 haftada çıkar ben de seni tüm avrupada sırtımda taşıyayım. 3 hafta sonra hani sen 3 hafta önce böyle demiştin, ne oldu? Diye sorabilecek bir gazeteci var mı?
  • hiçbi zaman vermicekler vizesiz geçişi hayal kurmayalım boşuna.He çok kötü ekonomik duruma düşerler o zaman ayrı.Ama şimdi hiç sanmıyorum.
  • canimiz kime emanet? Vizeler kalkinca kim bizi Avrupa'ya ucuruyor olacak?? kimler ucuracak o ucaklari???
  • bırak palavrayı..kandırmayın artık insanları..

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB yetkililerine 'Vizesiz seyahat bize anamızın ak sütü gibi helaldir' dedi.

AB Komisyonu'nun içişlerinden sorumlu Üyesi Cecilia Malmström'le Türkiye'ye vize muafiyeti sürecini görüşen Bağış, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Malmström'ün, 'Türkiye'ye vize muafiyetiyle sonuçlanacak yol haritasını birkaç hafta içinde' sunma sözü verdiğini anlatan Bağış, bu metin ellerine ulaştığında değerlendireceklerini ve AB Komisyonu'yla müzakerelere geçeceklerini söyledi.

Bağış, 'AB'nin Türkiye'den birtakım beklentileri var, Türkiye'nin de AB'den beklentileri var. Bizim en büyük beklentimiz vatandaşlarımıza uygulanan haksız, hukuksuz ve mantıksız vizelerin son bulması' diye konuştu.

Bağış, Malmström'den Türkiye'ye sunulacak vize muafiyeti yol haritasının 'siyasi manevralardan uzak' ve objektif kriterler içereceği sözünü aldıklarını belirtti.

Egemen Bağış, 'Biz 75 milyon insanımızın AB üyelerine, Schengen ülkelerine Türkiye Cumhuriyeti pasaportuyla vizesiz gidebilmesini sağlamak istiyoruz. Bu bizim en temel hakkımız ve beklentimizdir. Vizesiz seyahat bize anamızın ak sütü gibi helaldir' ifadesini kullandı.

Füle'den Türkiye'ye reform teşekkürü

Bağış, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu Üyesi Stefan Füle'nin 4 fasılda kapanış kriterlerini karşılama noktasında atılan önemli adımlar nedeniyle Türkiye'ye teşekkür mektubu gönderdiğini açıkladı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, şunları kaydetti:

'Füle, herkesin Türk-AB ilişkilerinin donmasını beklediği Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin dönem başkanlığında bile AB Komisyonu'yla tarihte ilk defa icat edilen pozitif gündem kavramı altında kaydedilen ilerlemeler hakkında bize teşekkür mektubu gönderdi. Sadece bu 6 ayda 4 ayrı fasılda kapanış kriterlerini yerine getirmeye yönelik çok önemli gelişmeler olduğu bu mektupta dile getiriliyor. Şirketler hukuku, tüketici sağlığı ve mali kontrol fasıllarında önemli gelişmeler sağlandığını, kapanış kriterlerinin yerine getirildiğini belirten resmi bir evrakı bizimle paylaşmış durumda. Önümüzdeki süreçte yine vatandaşlarımızın yaşam standartlarını yükseltecek, Türkiye'nin demokrasisini, şeffaflığını, saygınlığını geliştirecek ve insanlarımızın refah seviyesini artıracak çalışmalarımız devam edecek.'

'Kaplumbağa desenli kravatı AB'nin tavrına göre değiştirebilirim'

Bakan Bağış, AB'ye Türkiye'nin üyelik sürecinin yavaş ilerlemesiyle ilgili mesaj vermek için bugünkü temasları sırasında taktığı kaplumbağa desenli kravatın AB'nin tavrına göre İrlanda dönem başkanlığında THY logolu kravata dönüşebileceğini söyledi.

Bağış, 'Artık THY'ye ortaklık teklif eden Avrupalı şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. THY bizim ulusal gururumuz. İnşallah Türkiye'nin AB sürecine de bu yansır. (THY logolu kravatı) memnuniyetle takarım' diye konuştu.

Temaslarında İsrail'in Gazze saldırısının da gündeme geldiğini belirten Bağış, 'Muhataplarıma şunu söyledim: Biz gerçekten İsrail'de yaşayanların huzurunu istiyorsak onların güvenlik sorunlarının ortadan kalkmasını istiyorsak Ortadoğu'nun genelinde barış istiyorsak ve dünya barışına katkıda bulunmak istiyorsak bir gerçeği görmemiz lazım. İsrail'le birlikte huzur içinde yaşayan bir Filistin devleti kurulmadıkça ne İsrail'e huzur gelir, ne Ortadoğu'ya barış gelir ne de dünyada bir barış projesinin gerçekliği tartışılabilir. Onun için atılması gereken ilk adım bir an önce Filistin devletinin kurulması ve İsrail'le Filistin devletlerinin huzur içinde yaşamasına yönelik adımların atılmasıdır' ifadesini kullandı.

AVRUPA BİRLİĞİ İÇİN VİZE MÜJDESİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

MRA ~ 5 yıl önce
3 haftada değil, 9 haftada çıkar ben de seni tüm avrupada sırtımda taşıyayım. 3 hafta sonra hani sen 3 hafta önce böyle demiştin, ne oldu? Diye sorabilecek bir gazeteci var mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
hiçbi zaman vermicekler vizesiz geçişi hayal kurmayalım boşuna.He çok kötü ekonomik duruma düşerler o zaman ayrı.Ama şimdi hiç sanmıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kime emanet?? ~ 5 yıl önce
canimiz kime emanet? Vizeler kalkinca kim bizi Avrupa'ya ucuruyor olacak?? kimler ucuracak o ucaklari???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
palavra ~ 5 yıl önce
bırak palavrayı..kandırmayın artık insanları..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000