29 Temmuz 2012, Pazar 09:18:44

ATLANTİK ÖTESİ UÇUŞLAR THY'Yİ ZARARA GÖTÜREBİLİR

Akşam gazetesinin havacılık yazarı Tolga Turgut, bu haftaki köşe yazısında United Airlines'ın Newark-İstanbul hattına başlamasından sonra THY'nin Atlantik ötesi uçuşlarda zarar edebileceğini yazdı. İşte Turgut'un yazısı...
  • yolcu haklısın kardeşim, hal'deki salatalıkların pahalı olması sebebiyle united airlines türkiye'de başarılı olamaz.
  • Teknik arkandan eksik olmasın.
  • istanbul newark ucuslarındakı uçaklar cok kötü...servis kötü,hersey berbat...thy tek geçerim..
  • zaten başımıza ne geldiyse bilgisiz teknisyenlerin yüzünden geldi. Diyecek bişey bulamıyorum. Ayıp.

Continental Havayolları ile birleştikten sonra United Group adını alarak güçlenen United Havayolları, 2 Temmuz itibarı ile Newark Liberty International Havalimanı’ndan İstanbul Atatürk Havalimanına tarifeli seferlere başladı. Bu gelişme, tüketiciler için alternatiflerin çoğalması, rekabetin artması ve fiyat avantajları yaratması açısından pek olumlu oldu. Zira bundan böyle İstanbul-New York arasında direkt tarifeli olarak THY, Delta ve United gibi üç alternatifimiz var. United Havayolları’nın ABD’de, Newark, Chicago O’hare ve Houston havalimanları olmak üzere toplam 3 ana aktarma merkezi (hub) bulunuyor.

2011 yılı itibarı ile başlayan United-Continental birleşmesi kısmi sıkıntılara rağmen başarı ile süregeliyor. Kesin ve opsiyonlu olmak üzere 319 adet 737Max9 ve 737-900ER, 110 adet de 787-8 ve  787-9 uçak siparişleri mevcut. Bu siparişlerin teslimatını takiben 1000 adetten daha fazla ölçeği ile kanımca THY için ciddi bir rekabet unsuru olacaktır. United son mali verilerinde olumlu sinyaller verirken, arz edilen koltuk başı mil olarak (PRASM) cirosunda bir önceki yıla oranla %5-6’lık artış kaydetmiştir. Ek olarak grubun üst yöneticisi Jeff Smisek’in, Continental’ın efsanevi eski yöneticisi Gordon Bethune’ın öğrencisi olduğunu hesaba katarsak THY’nin bundan böyle ABD hatlarında eskisi kadar rahat at koşturamayacağı sonucuna varabiliriz. Evet, United ile THY Star Alliance ittifakında ortakdır.

Ve evet, THY-United İstanbul-Newark uçuşlarında code-share anlaşması yapmıştır. Ne var ki sektörde tüm havayolları birbirinin rakibidir ve THY bundan böyle ABD uçuş noktalarında United faktörünü hesaplayarak büyümek için çabalamalıdır. Aksi halde Atlantik ötesi uçuşlar THY’yi ciddi zararlara sürükleyebilir.
 

Tolga Turgut

ATLANTİK ÖTESİ UÇUŞLAR THY'Yİ ZARARA GÖTÜREBİLİR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

yolcu'ya ~ 6 yıl önce
yolcu haklısın kardeşim, hal'deki salatalıkların pahalı olması sebebiyle united airlines türkiye'de başarılı olamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yolcuya ~ 6 yıl önce
Teknik arkandan eksik olmasın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kötü uçaklar ~ 6 yıl önce
istanbul newark ucuslarındakı uçaklar cok kötü...servis kötü,hersey berbat...thy tek geçerim..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yolcu ~ 6 yıl önce
zaten başımıza ne geldiyse bilgisiz teknisyenlerin yüzünden geldi. Diyecek bişey bulamıyorum. Ayıp.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000