24 Nisan 2012, Salı 08:36:49

ATATÜRK HAVALİMANI RÖTAR ŞAMPİYONU

Atatürk Havalimanı’nın yetersizliği THY’yi rötar şampiyonu yaptı. Zarar: Yılda 110 milyon dolar
  • her ay istanbul'a uçuyorum. her dönüşte önümüzde 17 uçak oluyor ve rötar oluyor. bu işkence değildirde nedir?
  • Üçüncü havalimanı umarım dağın başına yapılmaz..Silivri çok uzak bir yerde... Güneyli rüzgarlar o kadar şiddetli olmuyor suç dhmi nin , avrupada birsürü meydanda crosswind de inen uçak var..
  • Atatürk Havalimanı İstanbulun ortasında kalmış. Hiçbir yere kıpırdayamıyorsunuz. Ve son 10 yılın rekorları üst üste kırılınca mecburen rötarlar da yaşanıyor. Kolay değil Cumhuriyet tarihinin toplam yolcu ve uçak trafikleri son birkaç yılda yaşanınca yapacak birşey yok. Allahın izni ile yeni yapılacak havalimanı ile İstanbul rahata kavuşacaktır. 30 milyonlardan 120 milyonlara çıkmak sanırım bir başarının son noktasıdır. Lütfen bunlarıda gözden kaçırmayın. Saygılar
  • anladık, hava kontrolorleri sıkıntılısınız da.. "maaş" işlerinizi alakalı-alakasız her yerde gundeme getirmeniz kabak tadı verdi..
İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki güney rüzgârlarından dolayı meydana gelen rötar ve iptaller, Türkiye’nin dünyaya açılan en önemli ve en büyük kapısı konumundaki havalimanına rekor kırdırdı. Atatürk Havalimanı, Avrupa’nın en çok rötar yapan havalimanı, THY de en rötarlı havayolu oldu. ABD merkezli uçakların iniş-kalkış saatlerini veren Flightstats’ın verilerine göre geçtiğimiz hafta Avrupa’nın en rötarlı havalimanı Atatürk Havalimanı olarak gösterildi. Yayınlanan analize göre geçtiğimiz hafta Atatürk Havalimanı’nda 1437 uçak gecikmeli iniş, 1511 uçak da gecikmeli kalkış yaptı. Gelişlerde 90 ve gidişlerde de 90 olmak üzere Atatürk Havalimanı’nda geçtiğimiz hafta 180 sefer iptali oldu.

RÖTARDA BİRİNCİ OLDU

Lodos nedeniyle zor günler geçiren İstanbul Atatürk Havalimanı toplam 2 bin 948 sefer gecikmesiyle Avrupa’nın en rötarlı havalimanı haline geldi. Atatürk Havalimanı’ndan sonra en çok rötarlı havalimanı 2 bin 618 seferle Londra Heathrow ve 2 bin 415 sefer gecikmesiyle Frankfurt Havalimanı oldu. Frankfurt Havalimanı’nı 2 bin 160 ile Madrid Barajas Havalimanı takip etti. İptal edilen seferlerde de Atatürk Havalimanı 180 seferin iptal olması nedeniyle ikinci olurken, Madrid Barajas Havalimanı 247 sefer iptali ile birinci oldu. Önceki gece Habertürk TV’de Basın Kulübü’ne konuk olan ve “En büyük rakibimiz Atatürk Havalimanı oldu” diyen THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, “Şu an 55 olan saatteki kapasitesi 70’e çıkabilir. Bunun çıkması için teknolojiden faydalanılması, askeri alanın katılması gerekiyor. Gerekirse bir pist yapılabilir. Bu kusurlardan dolayı 2011’de kaybımız 110 milyon dolar. Ben bunu kime fatura edeceğim” diye sorarak tepkisini dile getirdi.

2014’TE AHL SADECE THY’YE BİLE DAR GELİR

Atatürk Havalimanı’nın kapasite sorununa işaret eden Topçu, “2014’te tüm uçuşlar THY’ye verilse bile kapasite yetmez” dedi. Üçüncü havalimanının şart olduğunu anlatan Topçu, burada 5 tane pist olacağını ve 150 milyon yolcuya hizmet verileceğini söyledi.


'GECE UÇUŞLARI KALDIRILIRSA KAOS DAHA DA BÜYÜR'
Avrupa’da bazı havalimanlarının gece uçuşlarına kapatılmasının hatırlatılması üzerine Topçu, İstanbul’da gece uçuşlarının kaldırılmasının mümkün olmadığını belirterek, “Gece uçuşlarını kaldırırsak kaosu yükseltirsiniz. İmkânın kısıtlı olduğu bir dönemde bunu yapmamız doğru değil” diye konuştu. Avrupa Havacılık Emniyeti Kurumu’nun (EASA) Türk şirketleri denetlediğine de dikkat çeken Topçu sözlerine şöyle devam etti: “Şu anda bu denetimlerin birçoğunu taraflı buluyoruz. Denetimlerde kusur arama mantığı var. Ancak bir faydası var mükemmellik peşindeyiz. Biz mükemmel olmamız için bu otoriteler sayesinde her eleştiriyi dikkate alıyoruz. Büyüdükçe emin olun size daha büyük silahlarla ateş ediyorlar. Gövdeniz büyüyor artık küçük silahlar size çalışmıyor.”(Habertürk)
ATATÜRK HAVALİMANI RÖTAR ŞAMPİYONU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
her ay istanbul'a uçuyorum. her dönüşte önümüzde 17 uçak oluyor ve rötar oluyor. bu işkence değildirde nedir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Üçüncü havalimanı umarım dağın başına yapılmaz..Silivri çok uzak bir yerde... Güneyli rüzgarlar o kadar şiddetli olmuyor suç dhmi nin , avrupada birsürü meydanda crosswind de inen uçak var..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Atatürk Havalimanı İstanbulun ortasında kalmış. Hiçbir yere kıpırdayamıyorsunuz. Ve son 10 yılın rekorları üst üste kırılınca mecburen rötarlar da yaşanıyor. Kolay değil Cumhuriyet tarihinin toplam yolcu ve uçak trafikleri son birkaç yılda yaşanınca yapacak birşey yok. Allahın izni ile yeni yapılacak havalimanı ile İstanbul rahata kavuşacaktır. 30 milyonlardan 120 milyonlara çıkmak sanırım bir başarının son noktasıdır. Lütfen bunlarıda gözden kaçırmayın. Saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
anladık, hava kontrolorleri sıkıntılısınız da.. "maaş" işlerinizi alakalı-alakasız her yerde gundeme getirmeniz kabak tadı verdi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000