27 Ekim 2012, Cumartesi 17:33:04

ASKER SEVKİYATI CASA'LARLA YAPILACAK

Genelkurmay Başkanlığı’nın asker sevkıyatlarının havadan yapılmasına ilişkin emrinin ardından, asker sevkıyatlarında CASA tipi uçaklar da kullanılmaya başlandı.
  • Devlet ve bu Devleti korumakla yukumlu ordu ! Kanimizi soyumuzu ayaklar altina aldiniz ! BIZ KIMIZ ?
  • Dusunun hakim bir devletin karayolu guvensiz ve askerini ancak havayolu ile sevk edebiliyor!
  • iki gun sonra haber manseti "casa dustu 44 sehit " nazik alet onlar. fazla yuklenmeye gelmez..

Genelkurmay Başkanlığı’nın yeni sevkıyat planlamasına CASA uçaklar da dahil edildi. Planlamaya göre kargo ve nakliye görevi nedeniyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne gelen CASA CN-235 tipi uçaklar, geri döndükleri zaman kapasitelerini aşmayacak sayıda askeri de taşıyabilecek. Helikopter ile ana merkezlere taşınan askerler, Askeri Hava Üssü bulunan Malatya, Bandırma, Konya, Eskişehir, Merzifon ve Ankara’ya CASA’larla da taşınabilecek. Planlamaya göre her CASA uçağına yaklaşık 10-15 arasında değişen sayılarla asker alınabilecek. Uçağın uçuş güzergahı kapsamındaki illerden Güneydoğu’ya gelen askerlerin de bu uçaklardan faydalanabileceği belirtilirken, uçuşların ücretsiz olarak yapılacağı belirtildi.

GENELKURMAY EMİR YAYINLADI

Genelkurmay Başkanlığı geçtiğimiz günlerde bir emir yayınlayarak askeri konvoylara yapılan terör saldırıları nedeniyle kritik bölgelerdeki asker sevkıyatlarının havadan yapılmasını istemişti. Yayınlanan emirde terör olayları nedeniyle riskli olan bölgelerdeki askerlerin, havaalanı olan illere getirilerek buradan da havayoluyla memleketlerine gönderileceği belirtilmişti. Yeni sevkıyat planlaması ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı’nın da askerlerin nakledilmesi için Türk Hava Yolları ile bir anlaşma yaptığı açıklanmıştı.

44 PERSONEL TAŞIYABİLİYOR

Hafif nakliye uçağı olarak kullanılan CASA’lardan Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde 62 uçak bulunuyor. İspanyol ve Endonezyalı IPTN firmalarının ürettiği CASA CN-235 Türkiye’de lisansları alınarak TUSAŞ tarafından üretiliyor.

1991 yılından beri Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan CASA’larda 44 kişiye kadar personel taşıması yapılabiliyor. (Milliyet)

ASKER SEVKİYATI CASA'LARLA YAPILACAK

Facebook Yorum

Yorumlar

Mr. White ~ 6 yıl önce
Devlet ve bu Devleti korumakla yukumlu ordu ! Kanimizi soyumuzu ayaklar altina aldiniz ! BIZ KIMIZ ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aciziyet ~ 6 yıl önce
Dusunun hakim bir devletin karayolu guvensiz ve askerini ancak havayolu ile sevk edebiliyor!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
iki gun sonra haber manseti "casa dustu 44 sehit " nazik alet onlar. fazla yuklenmeye gelmez..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000