04 Aralık 2009, Cuma 15:20:38

APRON RENK CÜMBÜŞÜNE Mİ DÖNECEK?

Havayolu şirketleri maliyetleri azaltmak için her türlü önlemi almaya başlarken, handling şirketleri de kendilerine ek gelir kaynakları yaratmanın peşinde. İşte havalimanı apronlarını renk cümbüşüne çevirmeye yol açacak bir örnek.
  • Kardeşim neden olmasın.Resimlerde göründüğü gibi Körüklerde reklam olduktan sonra niye apron araclarında olmasın.Bir işletmenin var olması nedeni para kazanmaktır tabii bunu başarmak için her yol denilecek!!!
  • bu reklamlar 1 seneden beri var güzel olduğuna inanıyorum neden şimdi konu oldu 1 sene önce olmadı birileri bizmi yapalım diyor acaba avrupa ve uzakdoğudakilere havaalanlarına özeniyordum oralarda bu tür uygulamalar var bizde geliyoruz diyoruz önümüz kapanıyor bırakın renk çümbüşü olsun
  • ne mahsuru var dergiler gazeteler reklam almıyormu nasıl para kazanıyorlar reklam olmassa gelirleri ne olur bence güzel dünyada çok gördüm biz her zamanki gibi arkadan geliyoruz
  • bence güzel olmuş bu gericilik ne zaman bitecek sabiha gökçen yapıldığındada gereksizdi şimdi yetmiyor aynısı avrupada var eleştirenlerin kriteli odur ya daha ne bence devlet de kazanıyordur şirketlerde haberde ismi geçen kim ama tebrikler böyle bir olayda ön ayak olduğu için slmlar

Havacılık sektörü en küçük gelir kapısını bile değerlendirmeye başladı. Özellikle havayolu şirketleri low-cost mantığı çerçevesinde uçak içinde su dâhil her türlü gelir getirici ürünleri satmaya başladı. Pegasus Havayolları bu anlamda tavizsiz bir çizgi izliyor. Uçak üzerine reklam alan ilk havayolu şirketi de Pegasus Havayolları olmuştu. Bu durumun görüntü kirliliğine yol açtığını iddia edenler olsa bile, şirketler uçak içine yâda dışına alınacak olan reklamları gelir kaynağı olarak görüyor.

İşte bu örnekten hareketle handling şirketleri de kendilerine ek gelir kaynağı sağlamaya çalışıyor.  HAVAŞ ve Çelebi’nin yanında TGS’nin de yer hizmeti vermeye başlayacak olması sektördeki pastanın daralmasına neden olacak.

Bu durumu gören Çelebi Handling ek gelir kapısı olarak apron içinde bulunan yolcu otobüslerinin üzerine reklam alma yoluna gitti. Otobüslerin üzerine reklam alabilmek için Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne başvuru yapıldı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü bu konuda Çelebi’den gelen teklifi reddetti. Ancak Çelebi otobüslerin üzerine reklam almak için ısrarlı müracaatlarını sürdürdü.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü de kendi gelir kaynağını artırmak için bu teklifi kabul etti. Şimdi Çelebi Handling’in otobüslerinin üzerine reklam alınmaya başlandı. Ancak bu durum apronun renk cümbüşüne döneceği işaretlerini veriyor.

Çelebi Handling’e verilen bu izin diğer şirketler için emsal teşkil edecek. HAVAŞ ve Türk Hava Yolları da kendi yolcu otobüslerinin üzerine istedikleri takdirde reklam alabilecekler. Apron içinde bulunan araçlara alınacak olan reklamların görüntü kirliliği yaşatacağı ifade ediliyor. Bu araçların üzerine alınacak olan reklamlarla ilgili herhangi bir kural bulunmuyor. DHMİ’nin veya Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün de bu konuda herhangi bir yönetmeliği yok.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin verdiği bu izinle artık aprondaki araçların üzerinde bir mayo reklamı, bir cips reklamı, bir cinsel uyarıcı reklamı görmek mümkün olacak. Bu reklamların apron içindeki sürücülerin dikkatini dağıtıp dağıtmayacağı yapılacak yaşanacak süreç içerisinde görülecek.

Şimdi Airporthaber olarak şunu soruyoruz:

1-Sırf gelir elde etmek için apronda bulunan araçların üzerine reklam alınması doğru bir uygulamamıdır?

2-Her firma aracının üzerine reklam almak isterse verilecek olan izinlerden sonra araçların üzerindeki reklamlar dikkat dağıtmaz mı?

3-Devlet Hava Meydanları İşletmesi bu reklamlardan pay alıyor mu?

4-Apron içerisinde bulunan araçlara reklam alınmasına Ulaştırma Bakanlığı’nda görevli bir bürokratın parmağı olduğu doğru mudur?

İşte aprondaki o araçlar:

HAVAŞ

ÇELEBİ

THY

ÇELEBİ

ÇELEBİ

©AirportHaber.com

APRON RENK CÜMBÜŞÜNE Mİ DÖNECEK?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

Misafir ~ 8 yıl önce
Kardeşim neden olmasın.Resimlerde göründüğü gibi Körüklerde reklam olduktan sonra niye apron araclarında olmasın.Bir işletmenin var olması nedeni para kazanmaktır tabii bunu başarmak için her yol denilecek!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bu reklamlar 1 seneden beri var güzel olduğuna inanıyorum neden şimdi konu oldu 1 sene önce olmadı birileri bizmi yapalım diyor acaba avrupa ve uzakdoğudakilere havaalanlarına özeniyordum oralarda bu tür uygulamalar var bizde geliyoruz diyoruz önümüz kapanıyor bırakın renk çümbüşü olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ne mahsuru var dergiler gazeteler reklam almıyormu nasıl para kazanıyorlar reklam olmassa gelirleri ne olur bence güzel dünyada çok gördüm biz her zamanki gibi arkadan geliyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
bence güzel olmuş bu gericilik ne zaman bitecek sabiha gökçen yapıldığındada gereksizdi şimdi yetmiyor aynısı avrupada var eleştirenlerin kriteli odur ya daha ne bence devlet de kazanıyordur şirketlerde haberde ismi geçen kim ama tebrikler böyle bir olayda ön ayak olduğu için slmlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000