12 Şubat 2016, Cuma 11:11:08

Anayasa Mahkemesi'nden THY kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), hava yolunda grev yasağını öngören kanun maddesini protesto edip grev ve basın açıklaması yaptıktan sonra işlerine son verilen Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı (THY) ile Türk Hava Yolları Teknik AŞ çalışanı 97 kişinin hakkının ihlal edildiğine karar verdi.
  • Thy'de isten atilan 305 calisanin davalarinda, su an sendika baskani olan zat isveren sahidi olarak mahkemedeydi ! Dunyada esi benzeri gorulmemis seylerin oldugu ulkemizde dogru olan bir sey var mi acaba?
  • direne direne kazanacağız! ak bıyıklılar titresin!
  • Keske Tgs sirketindeki arkadaslarda haklarini savunabilecek kisiler olsaydida haklarini alabilselerdi!
  • THY TEKNİK AŞ. de çalışan taşeronlara yıllarca asgari ücrete yapılan zam yansıtılıyordu. Bu sene sözde asgari üzrete 300 tl zam yapıldığı söylendi. Ancak 300 tl zam çok gelmiş olacakki gözlerine daha düşük bir rakam zam yapacağı dedikodusunu şimdiden yaymış durumdalar. Bu asgari ücret zamını yansıtmıyorlarsa vereckleri çok daha düşük zam asgari ücrete yapılan zammın yansıması değilse, o neyin zammıdır? Taşeron çalışanlar adına bunu sorabilecek yayın da yaparmısınız?

Anayasa Mahkemesi (AYM), hava yolunda grev yasağını öngören kanun maddesini protesto edip grev ve basın açıklaması yaptıktan sonra işlerine son verilen Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı (THY) ile Türk Hava Yolları Teknik AŞ çalışanı 97 kişinin hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Yaptıkları başvuru sonrası işe iade edilen 97 kişiden 59’una ayrı ayrı 10 bin TL ödenmesine karar veren AYM, 38 kişi hakkında ise yeniden yargılama yapılmasına hükmetti.

Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı (THY) ile Türk Hava Yolları Teknik AŞ'de kabin amiri, kabin memuru, teknisyen gibi unvanlarla işçi olarak çalışmakta olan 97 kişiye hava yolunda grev yasağını öngören kanun değişikliği teklifi Meclis'te görüşüldüğü sırada sendikaları tarafından 03.00 ile 24.00 saatleri arasında çalışma yapmamaları yönünde mesaj geldi.

Bu çerçevede bazı çalışanlar farklı gerekçelerle iş başı yapmayıp bu kişilerin bir kısmı Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen basın açıklamasına da katıldı. THY, başvurucuların da dâhil olduğu 305 işçinin sözleşmesini, yasa dışı eyleme katıldıkları gerekçesiyle feshetti.

YARGITAY: EYLEM SİYASİ AMAÇLI GREV

Yerel mahkemeler, THY’nin kararına karşı işe iade davası açan 97 kişinin işe iadesine karar verdi. Eylemi ‘siyasi amaçlı grev’ olarak nitelendiren Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, kararların bozularak ortadan kaldırılmasına ve açılan davaların reddine kesin olarak karar verdi.

THY ve Türk Hava Yolları Teknik AŞ’den bilgi isteyen AYM, yeniden işe girme talebi olan başvuruculardan bir kısmının kanuni tüm ödemeleri yapılmış olması sebebiyle yeni işçi statüsünde istihdam edildiği, bir kısmının ise değişik sebeplerle istihdam edilmediği cevabını aldı.

Kendisi gibi dava açan 305 işçinin ilk derece mahkemelerince işe iadesine karar verildiğini, bu dosyalardan Yargıtay 7. Hukuk Dairesi'ne tevzi edilen kararların onandığını fakat kendi dosyalarının Yargıtay 22. Hukuk Dairesi tarafından incelendiğini ve bozularak reddedildiğini belirten 97 kişi, AYM’ye bireysel başvuruda bulundu.

AYM, mevcut yapısal mekanizmanın işletilmesindeki eksiklikle birlikte ele alındığında Yargıtay dairelerinin ilamlarında yeterli gerekçeyle desteklenmeyen farklılıkların bulunmasının, başvurucuların açtığı davaların görülmesi bakımından hukuki belirsizliğe neden olduğu ve başvurucular açısından öngörülemez bulunduğu sonucuna varıldığını kaydetti.

Başvurucuların Anayasanın 36. maddesinde güvence altına alınan adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar veren AYM, tekrar işe alınan 59 kişiye ayrı ayrı 10 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi. AYM, işe alınmayan 38 kişi hakkında ise yeniden yargılama yapılması için yerel mahkemeye geri gönderilmesine hükmetti. AYM ayrıca kararın bir örneğinin de Yargıtay’a ve Adalet Bakanlığı’na gönderilmesine karar verdi. (Hürriyet)

Anayasa Mahkemesi'nden THY kararı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

!!! ~ 2 yıl önce
Thy'de isten atilan 305 calisanin davalarinda, su an sendika baskani olan zat isveren sahidi olarak mahkemedeydi ! Dunyada esi benzeri gorulmemis seylerin oldugu ulkemizde dogru olan bir sey var mi acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
para ~ 2 yıl önce
para konuşur kardeş... malesef...
direne direne ~ 2 yıl önce
direne direne kazanacağız! ak bıyıklılar titresin!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs ~ 2 yıl önce
Keske Tgs sirketindeki arkadaslarda haklarini savunabilecek kisiler olsaydida haklarini alabilselerdi!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafir ~ 2 yıl önce
THY TEKNİK AŞ. de çalışan taşeronlara yıllarca asgari ücrete yapılan zam yansıtılıyordu. Bu sene sözde asgari üzrete 300 tl zam yapıldığı söylendi. Ancak 300 tl zam çok gelmiş olacakki gözlerine daha düşük bir rakam zam yapacağı dedikodusunu şimdiden yaymış durumdalar. Bu asgari ücret zamını yansıtmıyorlarsa vereckleri çok daha düşük zam asgari ücrete yapılan zammın yansıması değilse, o neyin zammıdır? Taşeron çalışanlar adına bunu sorabilecek yayın da yaparmısınız?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000