29 Mayıs 2008, Perşembe 09:06:38

AnadoluJet ve İzAir USULSÜZ uçuyor

Türk Havayollarının alt markası AnadoluJet’in Ankara merkezli yaptığı uçuşlarda kullanılan çağrıların usulsüz olduğunu düşünüyorum. İzAir uçuşlarının da usulsüz olduğuna inanıyorum. Peki, neden böyle düşünüyorum?
  • wer lease uçuş diyemeyiz buna çünkü izairin %20si pegasus havayollarına ait bence bu yorumu yapan kişinin önce neyin ne oldugunu iyi bilecek ondan sonra yazısını yazacak..! bugün türkiyede ellini sallasan milyonlarda havacı çıkar kazalar hakkında yorum yapar vs..vs.. ne zaman değiştirecez bu kafayı bilemiyorum
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • yukarda bi yorumda da belirtildiği gibi izair in %20 hissesi pegasus a ait yani bu da demek oluyorki wet lease değil ortak uçuş. izairin de isminin yazmasında herhangi bi mantıksızlık yok......
  • Sayın raikkonen insanlar pegasusdan bilet aldığı zaman eğer İzair uçağı ile seyahat edeceklerse bilette mutlaka uçuşun İzair ile ortak uçuş olduğu yazıyor.Yani insanların bilmeden ilk defa havaalanında izair uçakları ile karşılaşması söz konusu değil.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan İstanbul’a uçmak için bilet check-in işlemlerimi yaptırarak uçağa binmek üzere arındırılmış salona geçtim. Burada uçuş saatimi beklerken bir anons kulaklarımı tırmaladı.

 

Anonsta şöyle deniliyordu. “AnadoluJet Havayollarının Ankara-Adana yolcularından Sayın Mehmet Şahin (Bu isim örnektir) lütfen uçağa gidiniz. Bu sizin için son çağrıdır”. Anons şekli aynen böyle idi. Kulaklarıma inanamadım. “AnadoluJet Havayolları diye bir firma var mı?” diyerek hemen uçuş saatlerini gösteren bilgi ekranının önüne geldim. Tüm uçuş kodları Türk Havayollarını gösteriyordu.

 

Uçuş bilgi ekranında gözlerim bir başka havayolu şirketinin ismine takıldı. Bu şirket resmi olarak kurulu olmasına rağmen iç hatlarda resmen uçma yetkisine sahip değil diye biliyordum. Oysa onlarında ismi uçuş bilgi ekranında yazıyor. Bu şirket İzAir’den başkası değil.

 

İki usulsüz uygulamaya şahit oldum. Biri resmi olarak kurulu olmayan ancak sadece uçaklarının üzerinde AnadoluJet yazan THY uçuşlarının AnadoluJet Havayolları diye anons edilmesi diğeri ise Pegasus Havayollarına wet-lease olarak kiralanmış olan İzAir firmasının isminin uçuş bilgi ekranında yazması.

 

Şimdi soruyorum?

 

1-      Resmi hiçbir varlığı olmayan AnadoluJet markası için AnadoluJet Havayolları demek mümkün müdür?

2-      Bu tür uygulamaların Sivil Havacılık yönetmeliklerinde yeri var mıdır?

3-      AnadoluJet kanunlar çerçevesinde mi uçuş yapmaktadır, yoksa korsan bir uçuş mu yapmaktadır?

4-      Aynı şekilde Pegasus Havayolları adına kiralanmış olan İzAir’in kendi uçuşuymuş gibi uçuş bilgi ekranında yer alması doğru mudur?

5-      Doğru değil ise kim bu uçuşlara bu şekilde göz yumuyor?

6-      Anadolujet’in yapmış olduğu bu anonslar uçak içinde de aynı şekilde mi uygulanıyor?

7-      Birçok şirketimiz yurtdışına uçak kiralıyor. Bu kiralanan uçakların uçuşlarında örneğin Onur Air Suudi Arabistan’a verdiği uçaklarının uçuşlarında da tıpkı İzAir gibi Onur Air uçuşu gibi gösterilebiliyor mu?

8-      Gösteremiyorsa İzAir nasıl oluyor da gösterebiliyor?

 

Bütün bu soruların cevaplarını Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Türk Havayolları, İzAir, Pegasus Havayolları rahatlıkla verebilir. Örneğin Pegasus Havayolları Corendon Havayollarından kiralamış olduğu uçakların uçuşlarında da aynı uygulamayı yaparak Corendon Havayolları uçuşuymuş gibi uçuş bilgi ekranında yer almasını sağlayacak mı?

 

Haber-Yorum: Ali KIDIK

AnadoluJet ve İzAir USULSÜZ uçuyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Halil Ezandemir ~ 10 yıl önce
wer lease uçuş diyemeyiz buna çünkü izairin %20si pegasus havayollarına ait bence bu yorumu yapan kişinin önce neyin ne oldugunu iyi bilecek ondan sonra yazısını yazacak..! bugün türkiyede ellini sallasan milyonlarda havacı çıkar kazalar hakkında yorum yapar vs..vs.. ne zaman değiştirecez bu kafayı bilemiyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pilot ~ 10 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 10 yıl önce
yukarda bi yorumda da belirtildiği gibi izair in %20 hissesi pegasus a ait yani bu da demek oluyorki wet lease değil ortak uçuş. izairin de isminin yazmasında herhangi bi mantıksızlık yok......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
utku ~ 10 yıl önce
Sayın raikkonen insanlar pegasusdan bilet aldığı zaman eğer İzair uçağı ile seyahat edeceklerse bilette mutlaka uçuşun İzair ile ortak uçuş olduğu yazıyor.Yani insanların bilmeden ilk defa havaalanında izair uçakları ile karşılaşması söz konusu değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000