30 Aralık 2009, Çarşamba 09:03:03

Amsterdam kazasının suçlusu bulundu!

Hollanda Güvenlik Araştırma Konseyi'nin raporunda, arızalı yükseklik göstergesinin uçakta kullanılmasının kazanın en büyük nedeni olduğu, pilotların yüzde 10 kusurlu olduğu belirtildi...
  • O havacı adamın adamlığından konuşacak en son kişi sensin kardeşim...Umarım çok bilmişliğinle FCOM vs. kendi adından bahsettirmezsin...hep öyle olur çünkü haberin yok gibi görünür...başına geldiğinde anlarsın genç sivil kaptan...
  • adınız desturla anacakmışım. peki anıyorum FCOM daki prosedürlerden en az 5ini ihmal eden bir ekibi savunacak kadar cahil olduğuna göre eski bir askerle müşerref oluyorum herhalde. havacı adam adamsa hatalarda beslenir. senin gibileri çok gördük. saygılar...
  • RESMI RAPOR GÖRMEDEN INANMIYORUM.UNUTMAYIN SORUMLU OLAN ALTIMETRE SADECE BU UCUSTA DEGIL DAHA ÖNCEKI UCUSLARDA AGRIZALI OLARAK TESPIT EDILMIS.PEKI NEDEN MEL UYGULAMAMIS NEDEN THY TEKNIK BU ALTIMETREYI DEGISTIRMEMIS?SUCU BOEING FIRMASINA ATMAK ACABA BU KADAR KOLAYMI.BUTÜR ALTIMETRE BÜTÜN BOEING 737 LERDE KULANMAKTADIR. PEKI NEDEN DEVAMLI BASKA B737 LER AYNI AGRIZADAN DÜSMÜYOR.
  • Boeingte 10000ft altinda manuelde olsan otopilotta olsan bir el lovyede bir el gaz kollarında olmalıdır prosedur böyledir.Burda neden kimse gaz kollarını tutmuyodu bunu hep merak etmişimdir.Bazen 737 surati tutamayınca otopilotta bile olsa pilot gaz kollarını acıp bunu düzeltir çok normal bir durumdur.Burda neden bu hatayı sadece gaz kollarını açarak düzeltmediler.??

THY'nin Tekirdağ isimli Boeing 737-800 tipi yolcu uçağının Hollanda'da düşmesi ve 9 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili taslak kaza raporu tamamlanarak taraflara gönderildi. Hollanda Güvenlik Araştırma Konseyi, uçağın üreticisi Boeing firmasını irtifa göstergesinin (altimetre) bozuk olması nedeniyle yüzde 80 kusurlu bulurken, THY ve Schiphol Havaalanı idaresinin kusurunu yüzde 10 olarak tespit etti.

Kazayı soruşturan Hollanda Güvenlik Araştırma Konseyi raporla ilgili itirazların 60 gün içinde kendilerine iletilmesini istedi. İtirazların incelenmesinin ardından nihai rapor açıklanacak. Kusurların nihai rapora da aynı şekilde yansıması, ailelere ödenecek tazminatı da etkileyecek. Mağdurların Boeing'den yüksek bir tazminat kazanması mümkün olacak.

SUÇLU BOEING!

Rapor Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne de (SHGM) ulaştı. SHGM de raporu THY'ye teslim etti. Raporun en can alıcı kısmını 'kusurlar' bölümü oluşturdu.
Uçağın üreticisi Boeing'in kusuru yüzde 80 olarak tespit edildi. Arızalı altimetrelerin (irtifa göstergesi) kazanın en büyük nedeni olduğu kaydedildi.

THY'nin İstanbul-Amsterdam seferini yapan Boeing 737-800 tipi Tekirdağ uçağı, 25 Şubat'ta Schiphol Havalimanı'na inişe geçtiği sırada piste 1 kilometre kala tarlaya düşmüştü. Üçe bölünen uçakta 4'ü mürettebat, 4'ü ABD'li 9 kişi hayatını kaybetmişti.

Raporda, inişin otomatik pilotla yapıldığı, altimetrenin yükseklikle ilgili yanlış bilgi vermesi nedeniyle uçağın aniden hız kestiği, pilotların bunu fark ettiğinde ise müdahaleye geç kalındığı belirtildi. Raporda, yoğun sis nedeniyle otomatik pilotla inişe geçilmesinin normal bir uygulama olduğunun altı çizildi.

PİLOTLARDA DA KULEDE DE YÜZDE 10 KUSUR VAR!

Taslak raporda THY'nin kazadaki kusur oranı yüzde 10 olarak gösterildi. Hollanda Güvenlik Araştırma Konseyi, THY kadar uçağın iniş yapmak için alçaldığı Schiphol Havalimanı idaresini de kusurlu buldu. Uçağın fazla alçalmasına rağmen, pilotların uyarılmaması havalimanı idaresine yüzde 10 kusur verilmesinde etkili oldu.

CVR (kokpit ve kule arasındaki konuşmaların bulunduğu kara kutu) kayıtlarına göre pilotlar altimetredeki sorunu son 26 saniyede fark etti ve son 6 sanayideki çabalarıyla faciayı önledi. Kayıtlara göre, kaptan pilot Hasan Tahsin Arısan, arkadaki 'gözlemci koltuğunda' oturan 2. kaptan pilot Olgay Özgür ile sağ koltukta oturan eğitimdeki pilot Murat Sezer'e alçalmaya geçmeden önce brifing verdi. Ardından hava şartları uygun olduğu için otomatik pilotla inişe karar verildi.

"ADALET TECELLİ ETTİ"

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği Genel Sekreteri Musa Alioğlu, raporu, 'hakkın teslimi' olarak yorumladı. Hollanda makamlarının kazanın ardından THY'ye yüklendiğini hatırlatan Alioğlu, "Rapor, saldırıların haksız olduğunu ortaya koyuyor. Adalet tecelli etmiştir. Hem hukuki hem teknik anlamda THY temize çıkmıştır" şeklinde yorumladı.

Amsterdam kazasının suçlusu bulundu!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (46)

Misafir ~ 8 yıl önce
O havacı adamın adamlığından konuşacak en son kişi sensin kardeşim...Umarım çok bilmişliğinle FCOM vs. kendi adından bahsettirmezsin...hep öyle olur çünkü haberin yok gibi görünür...başına geldiğinde anlarsın genç sivil kaptan...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
adınız desturla anacakmışım. peki anıyorum FCOM daki prosedürlerden en az 5ini ihmal eden bir ekibi savunacak kadar cahil olduğuna göre eski bir askerle müşerref oluyorum herhalde. havacı adam adamsa hatalarda beslenir. senin gibileri çok gördük. saygılar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
RESMI RAPOR GÖRMEDEN INANMIYORUM.UNUTMAYIN SORUMLU OLAN ALTIMETRE SADECE BU UCUSTA DEGIL DAHA ÖNCEKI UCUSLARDA AGRIZALI OLARAK TESPIT EDILMIS.PEKI NEDEN MEL UYGULAMAMIS NEDEN THY TEKNIK BU ALTIMETREYI DEGISTIRMEMIS?SUCU BOEING FIRMASINA ATMAK ACABA BU KADAR KOLAYMI.BUTÜR ALTIMETRE BÜTÜN BOEING 737 LERDE KULANMAKTADIR. PEKI NEDEN DEVAMLI BASKA B737 LER AYNI AGRIZADAN DÜSMÜYOR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Boeingte 10000ft altinda manuelde olsan otopilotta olsan bir el lovyede bir el gaz kollarında olmalıdır prosedur böyledir.Burda neden kimse gaz kollarını tutmuyodu bunu hep merak etmişimdir.Bazen 737 surati tutamayınca otopilotta bile olsa pilot gaz kollarını acıp bunu düzeltir çok normal bir durumdur.Burda neden bu hatayı sadece gaz kollarını açarak düzeltmediler.??

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000