05 Nisan 2009, Pazar 09:25:48

Amsterdam kazası dersleri

Türk Hava Yolları Uçuş İşletme Başkanlığı, Amsterdam kazasından sonra 20 Mart’ta yayınladığı bültenle 10 bin feet yani 3 bin 300 metrenin altında kabin memurlarının yerlerine oturarak bağlanmalarını istedi.
  • Koca kazadan çıkarıla çıkarıla sadece bu ders mi çıkartılmış, zaten mevcut ama uygulanmayan kural..Bu kaza dersini Uğur Cebeci mi çıkarmış yoksa bu resmi yazı gerçekten yayınlanmış mı ? Bu elim kazadan çıkan sadece bu ise TK beklesin başına daha neler gelecek..Yazık mum gibi eriyen koca deve...
  • milleti ikram manyağı yapacağını söyleyebildiğine göre sen zaten manyaksın.akıl yoksunu zavallı.
  • kazadan sonra istifa eden hostesler bilmiyorlarmıydı ki asıl işleri böyle bir kaza anında yolcuları kurtarmak yönlendirmek bunlara nasıl bir mantık veriliyor ki uçak kaza yapmaz mı sanıyorlardı ?????
  • Akıllı olun sizi ikram manyagı yaparım ..

Bu kararın kazada hayatını kaybeden Steward Ulvi Murat Eskin’in son ana kadar kulaklıkları topladığının ve vuruş anında kemerlerini bağlayamadığı için hayatını kaybettiğinin ortaya çıkmasıyla alındığı öğrenildi.

Yeni kurala göre tırmanışta 3 bin 300 metreden sonra kabin ekibi ikrama başlıyor. Alçalmada ise pilotlar 3 bin 300 metre geçilirken “Kabin ekibi iniş için yerlerinize” anonsunu yapıyor. Bu yüksekliğe kadar tüm kabin ikramı yapılmış ve kabinin inişe hazır duruma geldiğinin kontrol edilmiş olması gerekiyor. Kabin ekibi kokpite “Kabin okey” bilgisini verdikten sonra bel ve omuz kemerlerini bağlayarak yerlerine oturuyor. 

Kural değişikliği ile birlikte özellikle

1 saatlik uçuşlarda ikram konusunda da değişikliğe gidildi. İkramın daha hızlı yapılarak ve boşlar toplanarak alçalmada 3 bin 300 metreye gelindiğinde kabin iniş için hazır konuma getiriliyor.

Aynı bültende uçakta kapı kapatmadan önce, kabin ekibi ile yer işletme görevlileri arasında yolcu sayımında 3 kez mutabakat sağlanamaması durumunda, yolculara bilet kontrolü yapılması istendi. Bu kararın Amsterdam olayında yolcu sayısının farklı verilmesi nedeniyle alındığı öğrenildi.

Kokpit kapıları ise ilk yolcunun uçağa alınmasıyla kapatılacak ve uçuş sırasında kapalı ve kilitli tutulacak. Kokpit kapısı, son yolcunun uçaktan inmesiyle açılacak. Uçuş sırasında kabin memurları kokpitle interfon sistemiyle konuşacak.

Hürriyet

Amsterdam kazası dersleri

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 9 yıl önce
Koca kazadan çıkarıla çıkarıla sadece bu ders mi çıkartılmış, zaten mevcut ama uygulanmayan kural..Bu kaza dersini Uğur Cebeci mi çıkarmış yoksa bu resmi yazı gerçekten yayınlanmış mı ? Bu elim kazadan çıkan sadece bu ise TK beklesin başına daha neler gelecek..Yazık mum gibi eriyen koca deve...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
milleti ikram manyağı yapacağını söyleyebildiğine göre sen zaten manyaksın.akıl yoksunu zavallı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
kazadan sonra istifa eden hostesler bilmiyorlarmıydı ki asıl işleri böyle bir kaza anında yolcuları kurtarmak yönlendirmek bunlara nasıl bir mantık veriliyor ki uçak kaza yapmaz mı sanıyorlardı ?????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Akıllı olun sizi ikram manyagı yaparım ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000