01 Ağustos 2012, Çarşamba 12:28:58

AIRPORTHABER’İ ZİYARET ETTİ

THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, Airporthaber’i ziyaret etti, hem üniversite projesini hem de THK’yı anlattı...
  • Bu güzel ülkemde, herkes öncelikle kendi işini adam gibi yapabilse. Şöyleşiyi yapan şahış THK Genel Başkanı mı? Yoksa bana mı öyle geldi. Bu ne derinlik böyle, yaptık, ettik, sattık, kiraladık. Okuldan çok THK ile ilgili konuşutor... Bir de, "bağışlarla KENDİMİZE KAYNAK yaratıyoruz" demekte. O bağışların toplanmasında emeği geçen bir çok insan bu işlem için vaktini ve varlığını harcamaktadır. Her vakıf üniversinin ardında böyle güçlü bir organizasyon ve kesintisiz gelir kaynağı yok ki, ücretsiz öğretim yapsınlar...
  • Vakıf üniversitelerin yükseklisans program fiyatlarına bakmadan yorum yapan, Türk Hava Kurumunu ve kısa bir sürede çok fazla başarı kazanmış Üniversitesini karalamaya çalışanlara sesleniyorum. En uyduruk üniveristenin yükseklisans programı 7000 ile 13000 TL arasında. Dünya standartlarında 65.000$ - 70.000$ normal fiyatı olan pilotaj eğitimine yüksek lisans diplomasıda eklenmiş olarak 75.000$ denmiş. ne var bunda. Hem ticari bir kuruluş. Master diploması ve ATPL lisansı alıyorsunuz. hemde 2 yıl gibi kısa bir sürede bu lisanslara sahip oluyorsunuz.
  • Neden sürekli yeniliklere öncülük edenler yerilir anlamıyorum. Türk havacılık sektörü için iyi şeyler yapıldığını mı göremiyorsunuz, başka bir derdiniz mi var?
  • Tuhaf tuhaf yorumları okuyorum. Bende bir pilotaj öğrencisiyim. Ve uçuyorum. bilin bakalım niye ? bazı pilot adayları geceleri alkolü fazla kaçırıp sabah ki alkol testinden geçemezse uçamaz tabii. her sınıfta, her okulda yokmudur böyle zengin şımarık alkol seven öğrenciler. pilotların adını karalıyan öğrenciler. okulları bitip iş hayatına girince uçabileceklerinimi sanıyorlar. ister THY, Anadolu,atlas,mng hangisine girerse girsin. bu adamdan pilot olmaz, sonra hiç kimse demesin bana pilotlar işsiz açıkta diye.... Adam akıllı derslerini çalış, bref lerini geç, uçuş öncesi alkol alma, bak bakalım senden iyi pilot varmı. Bana böyle, hayatımı değiştirecek bir şans verdiği için THK ya teşekkür ederim.

Türk Hava Kurumu, son dönemde iki konuyla gündemden düşmüyor. Bunlardan biri THK üniversitesi diğeri de yerli uçak üretimi.

THK, uzun süredir bu iki konuyla sık sık medyanın gündemine geliyor, THK Genel Başkanı Osman Yıldırım ve THK Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Ünsal Ban, medyada sürekli boy gösteriyor,hayata geçirdikleri projeleri ve gelecekteki planlarını anlatıyor.

THK’nın özellikle yerli uçak konusundaki  atılımlarına yönelik bazı çevrelerden ağır eleştiriler gelse de, THK kanadında, “ Biz hayal ettiklerimizi hayata geçireceğiz” düşüncesi hakim.

THK’nin kabuk değiştirmesinde en önemli kişilerden biri olan THK Üniversitesi Rektörü Ünsal Ba n, dün Airporthaber’i ziyaret ederek projelerini anlattı.

THK Üniversitesi olarak ikinci yılına girdiklerini kaydeden Ban, talepten oldukça memnun olduklarını söyledi. Vakıf üniversitelerinin ücretsiz eğitim vermeleri gerektiğini kaydeden Ban, “ Amacımız yüzde 100 ücretsiz eğitim vermek. Vakıf üniversitelerinin para kazanma amacı olmamalı bu yüzden eğitimler tamamen ücretsiz verilmeli. Bunun için de çalışmalarımız sürüyor. Şu anda yüzde 70 burslu eğitim veriyoruz. Öğrenci taleplerinden memnunuz. Örneğin 60 kişilik pilotaj eğitim programında şu anda 52 öğrencimiz var. 8 kişi de sağlık sorunları sebebiyle kabul edilmedi. Bu öğrencilerin tamamı Türk. Gelecekte uçaklarda görev yapması içinTürk pilotlar yetiştirilmesi açısından da bu çok önemli. Kabin memuru yetiştirme programına da ilgi oldukça yoğun. İki yıllık İngilizce yoğunluklu eğitim sonrası kabin memurları yetiştiriyoruz. Türk Hava Yolları ile iş garantisi verilmesi konusunda yakında anlaşma imzalayacağız. Havacılık alanındaki bölümlerimizi de yaygınlaştıracağız, yeni bölümler açacağız. Sivas’ta da teknik lise açağız” dedi.

THK’nın sadece deri toplayan bir kurum imajından kurtularak sivil havacılık sektörüne yetişmiş insan gücü sağlayan ve kendi uçağını üreten bir kurum kimliğine kavuştuğunu kaydeden Ban,  “ THK’daki değişimi her fırsatta her mecrada anlatıyoruz. Yıllardır atıl bırakılan bir kurumu yeniden canlandırmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bağışlarla kendimize kaynak yaratıyoruz” dedi.

THK’nın son dönemde bazı gayrimenkulleri satarak  kaynak sağladığı iddialarını da değerlendiren Ban, “ THK’nın elinde şu anda 1760 taşınmaz var. Bizim bu taşınmazları satarak kaynak yaratmamız sözkonusu değil. Bazen satışlar yapılıyor ancak onlara da değerinin çok üzerinde fiyat verildiği için satışlar gerçekleşiyor.  Laleli’deki eskiden misafirhane olarak kullanılan Ramada Otel’i satışa çıkardığımız iddiaları da doğru değil. Hatta bir kaç yıl öncesine kadar oradan komik olarak nitelendirilebilecek kira alınıyordu. Biz o kirayı artırdık ve yıllık 1 milyon TL olan kira bedelini 8 milyon 600 bine yükselttik” diye konuştu.

Prof. Dr. Ünsal Ban, Airporthaber Yayın Koordinatörü Ali Kıdık ve Haber Koordinatörü Murat Herdem ile sohbet etti.

 

©AirportHaber Özel

AIRPORTHABER’İ ZİYARET ETTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Sevdalı ~ 5 yıl önce
Bu güzel ülkemde, herkes öncelikle kendi işini adam gibi yapabilse. Şöyleşiyi yapan şahış THK Genel Başkanı mı? Yoksa bana mı öyle geldi. Bu ne derinlik böyle, yaptık, ettik, sattık, kiraladık. Okuldan çok THK ile ilgili konuşutor... Bir de, "bağışlarla KENDİMİZE KAYNAK yaratıyoruz" demekte. O bağışların toplanmasında emeği geçen bir çok insan bu işlem için vaktini ve varlığını harcamaktadır. Her vakıf üniversinin ardında böyle güçlü bir organizasyon ve kesintisiz gelir kaynağı yok ki, ücretsiz öğretim yapsınlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Masterlı Pilot ~ 5 yıl önce
Vakıf üniversitelerin yükseklisans program fiyatlarına bakmadan yorum yapan, Türk Hava Kurumunu ve kısa bir sürede çok fazla başarı kazanmış Üniversitesini karalamaya çalışanlara sesleniyorum. En uyduruk üniveristenin yükseklisans programı 7000 ile 13000 TL arasında. Dünya standartlarında 65.000$ - 70.000$ normal fiyatı olan pilotaj eğitimine yüksek lisans diplomasıda eklenmiş olarak 75.000$ denmiş. ne var bunda. Hem ticari bir kuruluş. Master diploması ve ATPL lisansı alıyorsunuz. hemde 2 yıl gibi kısa bir sürede bu lisanslara sahip oluyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorumcu ~ 5 yıl önce
Neden sürekli yeniliklere öncülük edenler yerilir anlamıyorum. Türk havacılık sektörü için iyi şeyler yapıldığını mı göremiyorsunuz, başka bir derdiniz mi var?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
en doğrusu ~ 5 yıl önce
Tuhaf tuhaf yorumları okuyorum. Bende bir pilotaj öğrencisiyim. Ve uçuyorum. bilin bakalım niye ? bazı pilot adayları geceleri alkolü fazla kaçırıp sabah ki alkol testinden geçemezse uçamaz tabii. her sınıfta, her okulda yokmudur böyle zengin şımarık alkol seven öğrenciler. pilotların adını karalıyan öğrenciler. okulları bitip iş hayatına girince uçabileceklerinimi sanıyorlar. ister THY, Anadolu,atlas,mng hangisine girerse girsin. bu adamdan pilot olmaz, sonra hiç kimse demesin bana pilotlar işsiz açıkta diye.... Adam akıllı derslerini çalış, bref lerini geç, uçuş öncesi alkol alma, bak bakalım senden iyi pilot varmı. Bana böyle, hayatımı değiştirecek bir şans verdiği için THK ya teşekkür ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000