20 Temmuz 2008, Pazar 07:40:15

"Air France yolcuları MAHVETTİ"

Bugün Gazetesi yazarlarından Nurdan Tümbek Tekeoğlu, Air France ile İstanbul'a gelmeye çalışan arkadaşının ailesiyle birlikte düştüğü durumu köşesine taşımış...
  • thy şirketi adı altında turuzim acentası nasıl açabilirim
  • tazminat başlıklı yorumu yazan arkadaş,bir ingiliz dedi diye aksaklıklarda 1 numara mı oluyor milli havayolu şirketimiz bu nasıl saçma bir yorum ?
  • Acentadan bilet alinmis sanirim. Is iyice karismis... Temiz temiz ya TK dan ya da AF den bilet alinsaydi; uçaklari kaçsa bile bir sonraki ilk uçakla gelirlerdi. Bu arada Swiss de Lufthansa nin. Ne alaka simdi. Ayrica bu tur olaylarin, sirketlerin hizmet kalitesiyle alakasi oldugunu dusunmuyorum.Swiss Air ve Air France guzel ve kaliteli sirketler. Tamamen insanlar arasi kulturel unsurlar yuzunden, tatsiz ve gergin dakikalar yasandigini dusunuyorum.
  • IST-CDG gibi bir yolculugu SwissAir / AF aktarmali olarak alacaklarina non-stop TK ya da AF alsalarmis. Iki kurus daha az verecegiz diye eziyete degmez.

Arkadaşım bir şirkette üst düzey yönetici. Çocukları ile tatil döneminde Paris- Disneyland'a yolculuk etmek istedi ve ailesine Swissair'den nispeten ekonomik bilet aldı

Geçenlerde aradım ve güzel anılarını benimle paylaşmasını beklerken üzüntü, kızgınlık ve stres ile karşılaştım. Paris'i terk etmeye hazırlandıkları gün erkenden havalimanına gitmişler. Uçakları Paris'ten Cenevre aktarmalı İstanbul şeklinde. Swissair, Air France ile anlaşmalı olduğundan Paris -Cenevre arasını Air France ile uçacaklarmış. İlk şoku Air France'in 1 saat gecikmeli olduğunu duyunca yaşamışlar. Zira 1 saat gecikme onların Cenevre-İstanbul Swissair uçağını kaçırmalarına neden olmuş.

Cenevre'ye varınca onları meşhur transfer masasında karşılayan memur karşısında 4 kişiyi görünce son derece agresif bir şekilde bir gece Cenevre'de otel masrafını karşılayacaklarını ve ertesi öğlen 12:00'de KLM ile Amsterdam' uçacaklarını ve buradan da 17:30 THY uçağı ile İstanbul'a varacaklarını iletmiş. Bu işlemleri tam 2 saatte yapmış. Otel servisi onları havaalanından almış otele bırakmış. Bu otel Cenevre Havaalanı'nın Fransa tarafındaki bir mevkisinde.

Arkadaşım ve ailesi her işte bir hayır vardır diyerek uykuya dalmışlar. Ertesi sabah erkenden kahvaltılarını etmiş ve yine otel servisi ile havaalanına doğru yola koyulmuşlar. Derhal uçağa biniş işlemlerini yaptırıp, beklemeye koyulmuşlar. Tedbirli olan arkadaşım THY ofisine uğrayıp Amsterdam- İstanbul uçağındaki yerlerini kontrol etmek istemiş ve Türk yetkiliden isimlerinin orada olmadığını görünce şok olmuş.

Air France yetkilisi ile THY Bürosu’na gidip, stres ile yerleri rezerve etmişler. Derken bir anonsla karşılaşmışlar ve KLM uçağının 2 saat gecikmeli kalkacağını ve bu gecikmenin 2 saati de aşabileceğini öğrenmişler. Bunun üzerine arkadaşım hışımla Air France ofisine gitmiş ve THY Amsterdam-İstanbul uçağına yetişemeyeceğini ve akşam muhakkak İstanbul'da olması gerektiğini zira büyük kızının Amerika'ya ertesi gün bileti olduğunu iletmiş.

Yetkili özür dilemeden, sanki bu olanlar Air France şirketinin suçu değilmiş gibi aheste aheste bu sefer Alitalia ile Roma'ya oradan da İstanbul'a uçmayı önermiş. Çaresi olmayan arkadaşım OK demiş. Tabii ikinci defa bavulları geri almak gerektiğinden Air France yetkilisi eşinin bir kat yukarı çıkıp, transfer masasına gitmesini ve bavullarını almasını tavsiye etmiş.

Arkadaşımın eşi ve büyük kızı anlatılan yere gitmiş, fakat ne bavulları alabilmiş ne de eşinin ve küçük kızının bulunduğu yere gelebilmiş. Zira arkadaşımın bulunduğu yer Cenevre Havaalanı'nın İsviçre Bölümü, eşinin bulunduğu yer Fransa Bölümü. Air France yetkilisi arkadaşıma dönüp, ne hakla vizesiz İsviçre Bölümü'ne girdiğini ve kanunsuz bir eylem yaptığını söylemiş.

Arkadaşım artık o dakikadan sonra soğukkanlılığını kaybedip, hıçkırarak bir önceki gün Air France'ın 1 saat gecikmeli kalkmasından dolayı Cenevre transfer masasındaki hanımın kendilerini havaalanının İsviçre ve Fransa tarafları olduğu konusunda bilgilendirmeden otele gönderdiğini ve otel servisinin kendilerini sabah İsviçre tarafına bıraktığını ve bu gerçeği tam da o anda Air France yetkilisi sayesinde kavradığını anlatmış.

Ağlama ve haykırma nöbetleri sonrasında ismi David olan Cenevre İsviçre Air France yetkilisi, müdürünü çok şükür devreye sokarak, arkadaşım ile küçük kızını eşine ve büyük kızına kavuşturmuş. Bavullarını da vermişler. Alitalia'da uçağa biniş işlemlerini yaptıran arkadaşım ve ailesi üçüncü defa bavullarını vermişler. Fakat o da ne?

Alitalia yetkilisi tam da bavulları aldıktan sonra arkadaşıma uçağa biniş kartı verdiklerini, fakat uçakta yer olmadığını ve ancak biniş noktasında boş yer olup olmayacağını tespit edebileceklerini söylemiş. Bunun üzerine arkadaşım İstanbul'daki acentası Kırsan'ı aramış ve bu işe derhal çözüm bulmasını avaz avaz bağırarak istemiş.

Swissair İstanbul ile görüşen Kırsan, arkadaşıma ve ailesine business Cenevre- Frankfurt-İstanbul Lufthansa biletlerini temin etmiş ve aile de sinirleri harap bir vaziyette ve havaalanında yitirdikleri 2 boş anlamsız ve had safhada stresli günün ardından ülkemize kavuşmuşlar. Lufthansa'ya, sistemine, dakikliğine Allah razı olsun demişler. Demişler de Swissair ve Air France ile bir daha mecbur olmadıkça asla uçmayacaklarına dair de birbirlerine söz vermişler. Yetkililere önemle duyurulur.

Bugün / Nurdan Tümbek Tekeoğlu

"Air France yolcuları MAHVETTİ"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

degg ~ 10 yıl önce
thy şirketi adı altında turuzim acentası nasıl açabilirim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güray Özdemir ~ 10 yıl önce
tazminat başlıklı yorumu yazan arkadaş,bir ingiliz dedi diye aksaklıklarda 1 numara mı oluyor milli havayolu şirketimiz bu nasıl saçma bir yorum ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Air ~ 10 yıl önce
Acentadan bilet alinmis sanirim. Is iyice karismis... Temiz temiz ya TK dan ya da AF den bilet alinsaydi; uçaklari kaçsa bile bir sonraki ilk uçakla gelirlerdi. Bu arada Swiss de Lufthansa nin. Ne alaka simdi. Ayrica bu tur olaylarin, sirketlerin hizmet kalitesiyle alakasi oldugunu dusunmuyorum.Swiss Air ve Air France guzel ve kaliteli sirketler. Tamamen insanlar arasi kulturel unsurlar yuzunden, tatsiz ve gergin dakikalar yasandigini dusunuyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pinti ~ 10 yıl önce
IST-CDG gibi bir yolculugu SwissAir / AF aktarmali olarak alacaklarina non-stop TK ya da AF alsalarmis. Iki kurus daha az verecegiz diye eziyete degmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000