01 Eylül 2010, Çarşamba 13:19:18

AHL'NİN 3. PİSTİ NEREYE YAPILACAK?

Bakan Yıldırım, Ekonomi Gazetecileri Derneğinin (EGD) toplantısında, Türkiye ekonomisine ilişkin büyüklükleri değerlendirdi.
  • Ayrıca Atatürk havalimanında 3. PİSTE YER YOK! Askeri alanı aldıktan sonra bile Yşilyurt, Ataköy bibiyerlerde ciddi kamulaştırma yapmanız gerekir. İnanmayan haritadan ya da google'dan girip ölçüop biçsin. 760 metre aralıkta olmazsa yeni pist yapmak, o parayı çöpe atmak demektir! Üzgünüm!
  • Evet, Atatürk havalimanında 3 pist var. Birincisi 05-23 pisti, ikincisi 18L-36R ile güya ona paralel üçüncü 18R-36L pistleri. Güya diyorum çünkü pistler, geometrik olarak paralel ama havacılık anlamında parelel DEĞİL! Paralel olabilmesi için birbirinden yanca 760 metre uzakta olmaları gerekiyor. Şimdikiler 200 metre civarında olmalı. Dolayısıyla aynı anda iniş kalkış denen "paralel yaklaşma-kalkış" yapılamaz-yapılamıyor da zaten. Biri indikten sonra yan pistteki kalkıyor, ya da tam tersi.
  • Japonyada denizin ortasına deniz doldurularak havalimanı yapıldı ama hesaba katmadıkları bir şey vardı. O kadar ağır yüke o dolgu dayanamadı. Havalimanı binası sürekli santim santim kumun içine batıyor ve alttan dev krıkolarla yükseltiliyor. Onun tabiki sınırı var. Belki 20 yıl veya 30 yıl sonra havalimanı kullanılamayacak. Teknolojide o kadar gelişmiş japonlar bu hatayı yaparlarsa bizdekini düşünmek bile gaflet olur. Deniz ortasına dolgu yapılarak havalimanı kurmak mantıklı değil...
  • elin japonu osaka havalimanını okyanusun ortasına yapay ada olarak yapmış bizim insanımız da kot farkından bahsediyor.denizi doldurmak şirinevler'i yıkmaktan daha kolay sanki :)

 

Yaptığı sunumda, Türkiye'den üç saatlik uçuş mesafesinde gidilebilen ülke sayısına değinen Yıldırım, Türkiye'nin hem Asya, hem Avrupa, hem Rusya ve hem de Afrika'yı bağlayan geçiş yolları üzerinde bulunan bir ülke olduğuna işaret ederek, Türkiye'nin tarihin eski çağlarından bugüne kadar bu özelliğini, önemini artırarak devam ettirdiğini anlattı.

Havayoluyla ilgili bilgi veren Bakan Yıldırım, ''Havayolu halkın yolu olacak dedik, sloganımız buydu. Hepsi gerçekleşti. Türkiye uçtu, vatandaşımız uçtu, havacılığımız uçtu'' dedi.

Türkiye'de 2003'te iç hatlarda 8,5 milyon olan yolcu sayısının 2009 sonunda 41 milyona ulaştığını, bu yıl da yüzde 23 artış olduğunu, temmuz sonu itibarıyla iç ve dış hat toplamının 56 milyonu aştığını, yıl sonuna kadar 100 milyonu aşacağını söyledi.

İlk defa 10 milyonun üzerinde vatandaşın uçakla seyahat etmenin konforu, rahatlığıyla tanıştığını belirten Yıldırım, ''THY daha önce tekeldi, iki merkezden 25 noktaya uçuş yapılırken şu anda 7 merkezden 46 noktaya uçuş yapılıyor. Havaalanlarımızın toplam kapasitesi 49 milyondu, şu anda 128 milyona çıktı'' dedi.

YEŞİLKÖY'E ÜÇÜNCÜ PİST
Yeşilköy'e üçüncü pist projesiyle de ilgili olarak Bakan Yıldırım, askeri alanla ilgili Genelkurmay ile anlaşıldığını, o bölgede var olan tesislerin bakanlık tarafından askeri makamların tercih ettiği başka alanlara yapılacağını anlattı.

Üçüncü pist için iki alternatif olduğunu belirten Bakan Yıldırım, birinin denize doğru, diğer alternatifin ise Şirinevler'e doğru olduğunu kaydetti.

Geceye, THY Genel Müdürü Temel Kotil, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu da katıldı.

(Star)

AHL'NİN 3. PİSTİ NEREYE YAPILACAK?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

Misafir ~ 8 yıl önce
Ayrıca Atatürk havalimanında 3. PİSTE YER YOK! Askeri alanı aldıktan sonra bile Yşilyurt, Ataköy bibiyerlerde ciddi kamulaştırma yapmanız gerekir. İnanmayan haritadan ya da google'dan girip ölçüop biçsin. 760 metre aralıkta olmazsa yeni pist yapmak, o parayı çöpe atmak demektir! Üzgünüm!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Evet, Atatürk havalimanında 3 pist var. Birincisi 05-23 pisti, ikincisi 18L-36R ile güya ona paralel üçüncü 18R-36L pistleri. Güya diyorum çünkü pistler, geometrik olarak paralel ama havacılık anlamında parelel DEĞİL! Paralel olabilmesi için birbirinden yanca 760 metre uzakta olmaları gerekiyor. Şimdikiler 200 metre civarında olmalı. Dolayısıyla aynı anda iniş kalkış denen "paralel yaklaşma-kalkış" yapılamaz-yapılamıyor da zaten. Biri indikten sonra yan pistteki kalkıyor, ya da tam tersi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Japonyada denizin ortasına deniz doldurularak havalimanı yapıldı ama hesaba katmadıkları bir şey vardı. O kadar ağır yüke o dolgu dayanamadı. Havalimanı binası sürekli santim santim kumun içine batıyor ve alttan dev krıkolarla yükseltiliyor. Onun tabiki sınırı var. Belki 20 yıl veya 30 yıl sonra havalimanı kullanılamayacak. Teknolojide o kadar gelişmiş japonlar bu hatayı yaparlarsa bizdekini düşünmek bile gaflet olur. Deniz ortasına dolgu yapılarak havalimanı kurmak mantıklı değil...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
elin japonu osaka havalimanını okyanusun ortasına yapay ada olarak yapmış bizim insanımız da kot farkından bahsediyor.denizi doldurmak şirinevler'i yıkmaktan daha kolay sanki :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000