20 Kasım 2013, Çarşamba 14:20:01

AHL'DEKİ KAZADA MAHKEME KARARI AÇIKLADI

Atatürk Havalimanı apronunda 2010 yılının başlarında yaşanan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan De-icing kazasına ilişkin devam eden mahkemede son karar verildi. İşte detaylar...
  • Arkadaşlar sözkonusu köşe yazısını bilen varsa yazsın lütfen.
  • habomcu almıştır o takozu onu da biz yaptık suç bizde !!
  • Böyle vahim konu altında bu denli bir mesaj atmanız ne kadar abesle iştigal bir durum farkında mısınız ? Hepsini geçelim hat mekanik teknisyenleri diyorsunuz yazık günah kaç kişi çalışıyor orada ? Neden herkesin günahını alıyorsunuz ? O kadar delikanlıysan hatta hangi ekipte bu durumun olduğunu yazarsın da kıskaç o kadar daralır ve bu kadar insan vebal altında kalmaz.
  • Sn Sefa İnan bey, 200 küsur tonluk bir uçak, takoz alınmadan nasıl hareket eder? Takozu kim aldı, kim okey işareti berdi? Lütfen seviyeni düşürme.

Atatürk Havalimanı apronunda 2010 yılının başlarında yaşanan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan De-icing kazasına ilişkin devam eden mahkemede son karar verildi. İşte detaylar...

Atatürk Havalimanı apronunda 2010 yılının Ocak ayında yaşanan ve bir kişinin hayatını kaybetmesine neden olan elim kazada, mahkeme kararını açıkladı. De-icing yaptığı uçağın kanadının araca çarpması sonucu yere düşen ve üzerine aracın devrilmesi sonucu hayatını kaybeden Apron Techizat Operötürü Güven Alkan’ın davasında, mahkeme uçağın kaptanı Mehmet Yücekol’u 2 yıl hapis cezasına çarptırdı, söz konusu dava nedeniyle 3 ay boyunca tutuklu kalan Follow Me şoförü Süleyman Bozkurt ise beraat etti.

Bakırköy 13. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yaklaşık 3 yılı aşkın bir süredir devam eden ve 11. Duruşması geçtiğimiz günlerde yapılan davanın sonucunda 2 yıl hapis cezası alan THY uçağının kaptanı Mehmet Yücekol’un, denetimli serbestlikten yararlanarak cezasının ertelendiği öğrenildi. Yücekol, bir başka suç işlemesi durumunda cezaevine gönderilecek.

KAZA NASIL OLMUŞTU?

İstanbul-Bangkok seferini yapmaya hazırlanan Türk Hava Yolları’na ait Airbus A340 tipi yolcu uçağına, uçuş öncesi buzlanmaya karşı de-icing işlemi yapılmıştı. İşlem bittikten sonra manevra yapan uçağın kanadı de-icing aracına çarpmış ve çarpmanın etkisiyle aracın sepetinde bulunan Apron Techizat Operatörü Güven Alkan yere düşmüştü. Üzerine araç devrilen Alkan, kaza yerinde hayatını kaybetmiş, yaralanan sürücü Adem Yüksel ise hastaneye kaldırılmıştı.

Kazanın ardından mahkeme süreci başlamış ve uçağın kaptanı Mehmet Yücekol, follow me aracının talimatıyla uçağı hareket ettirdiğini ifade ederken, follow me sürücüsü ise kaptanın, talimat olmaksızın kendi kararıyla hareket ettiğini savunmuştu.

Geçtiğimiz günlerde 11. Duruşması yapılan davada mahkeme heyeti kaptan Mehmet Yücekol’u suçlu bularak 2 yıl hapsine, follow me sürücüsü Süleyman Bozkurt’un ise beraatine karar verdi.

KAZAYA İLİŞKİN HABER İÇİN TIKLAYINIZ

©AirportHaber

AHL'DEKİ KAZADA MAHKEME KARARI AÇIKLADI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

Soru ~ 5 yıl önce
Arkadaşlar sözkonusu köşe yazısını bilen varsa yazsın lütfen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
habomcu ~ 5 yıl önce
habomcu almıştır o takozu onu da biz yaptık suç bizde !!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
habomdanarkadasa ~ 5 yıl önce
Böyle vahim konu altında bu denli bir mesaj atmanız ne kadar abesle iştigal bir durum farkında mısınız ? Hepsini geçelim hat mekanik teknisyenleri diyorsunuz yazık günah kaç kişi çalışıyor orada ? Neden herkesin günahını alıyorsunuz ? O kadar delikanlıysan hatta hangi ekipte bu durumun olduğunu yazarsın da kıskaç o kadar daralır ve bu kadar insan vebal altında kalmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mulayim ~ 5 yıl önce
Sn Sefa İnan bey, 200 küsur tonluk bir uçak, takoz alınmadan nasıl hareket eder? Takozu kim aldı, kim okey işareti berdi? Lütfen seviyeni düşürme.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000