03 Ekim 2009, Cumartesi 07:39:13

AHL'de pist kapatıldı, uçaklar dakikalarca havada kaldı

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda hava muhalefeti nedeniyle bir pist iniş ve kalkışlara kapatıldı. IMF toplantıları için İstanbul'a gelen özel uçakların meydana getirdiği yoğunluk nedeni ile bazı uçaklar dakikalarca havada tur attı.
  • daha geçen gün, 01 ekim 2009 tarihinde gene burada eurocontrol türk sivil havacılığına övgü yağdırdı... nasıl bir durum bu!!!!. anlaşılabilecek bir durum yok. şu ahl ile ilgili yayınlanan haber ve yorumları ingilizceye çevirip eurocontrole göndermek lazım. belki bir çözüm bulurlar.
  • Onlar kim? Hava muhalefeti? O da nereden çıktı? Havada muhalefet yoktu? Siz nereden çıkardınız. Üç beş tane özel uçak indi, iş yoğunlaştı ha? Helal olsun. Durmak yok, aynen devam. Siz Şura yapıp sallayın daha. Biz kim havacılık kim? Deniz uçağınız var mı? Sene 2009, bir göle ya da ırmağa iniş yapsanıza, bakalım başınıza neler gelecek. Sonra da havacılık, sevsinler sizi.
  • 06 24 neden kullanılmıyor bende anlamıyorum kısa diyen ayıp ediyor kaygan diyen su kacırıyor belliki tk daki abilerden korkan atc hava biraz nane oldumu ceviriyo trafigi 06 24 aslan gibi bir pisttir ve havayolu pilotu olan adam ucagının limitlerinde sorunsuz iner kalkar
  • 24 pıstı nıye kullanılmıyor..biri bana bunun hesabını versın..notamda yok hiç bir şey yok..dun ters bır durum yaratıcak durumda yoktu..araştırılsın bu konu...24 niye kullanılmıyorum

İstanbul'da, akşam saatlerinde etkisini arttırarak sürdüren şiddetli rüzgar nedeniyle bir pist iniş ve kalkışlara kapatıldı.

Atatürk Havalimanı'nın sahip olduğu üç pistten biri olan 06-24 numaralı kısa pisti, akşam saatlerinde şiddetli rüzgar nedeniyle uçuş trafiğine kapatıldı. Rüzgarın uçakların iniş ve kalkışlarında tehlike yaratacağı düşüncesiyle pistin kapatılmasından sonra mevcut iki pist ihtiyaçları karşılayamaz hale geldi. Hava trafik yoğunluğunun artması nedeniyle uçaklar iniş için sıraya girdi.

Uçaklar, 20 dakika ve üzeri İstanbul semalarında tur atarak sıranın kendilerine gelmesini bekledi. Yoğunluk nedeniyle başka meydanlardan kalkıp İstanbul Atatürk Havalimanı'na inecek olan uçaklar da, hava trafiği nedeniyle bulundukları meydanlardan zamanında kalkış yapamadı.

Yaşanan yoğunluk nedeniyle Atatürk Havalimanı'na inmesi gereken THY'nin Kişinev İstanbul uçağı Sabiha Gökçen'e, Suudi Arabistan Havayolları'nın Medine İstanbul uçağı da yakıt kritiğine girmemek için Ankara Esenboğa Havalimanı'na iniş yaptı. Başka meydanlara inen uçaklarda seyahat eden yolcular, bağlantılı uçuşlarını kaçırdı. Bazı yolcular da yaşanan servis sorununa tepki gösterdi.

AHL'de pist kapatıldı, uçaklar dakikalarca havada kaldı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 9 yıl önce
daha geçen gün, 01 ekim 2009 tarihinde gene burada eurocontrol türk sivil havacılığına övgü yağdırdı... nasıl bir durum bu!!!!. anlaşılabilecek bir durum yok. şu ahl ile ilgili yayınlanan haber ve yorumları ingilizceye çevirip eurocontrole göndermek lazım. belki bir çözüm bulurlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Onlar kim? Hava muhalefeti? O da nereden çıktı? Havada muhalefet yoktu? Siz nereden çıkardınız. Üç beş tane özel uçak indi, iş yoğunlaştı ha? Helal olsun. Durmak yok, aynen devam. Siz Şura yapıp sallayın daha. Biz kim havacılık kim? Deniz uçağınız var mı? Sene 2009, bir göle ya da ırmağa iniş yapsanıza, bakalım başınıza neler gelecek. Sonra da havacılık, sevsinler sizi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
06 24 neden kullanılmıyor bende anlamıyorum kısa diyen ayıp ediyor kaygan diyen su kacırıyor belliki tk daki abilerden korkan atc hava biraz nane oldumu ceviriyo trafigi 06 24 aslan gibi bir pisttir ve havayolu pilotu olan adam ucagının limitlerinde sorunsuz iner kalkar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
24 pıstı nıye kullanılmıyor..biri bana bunun hesabını versın..notamda yok hiç bir şey yok..dun ters bır durum yaratıcak durumda yoktu..araştırılsın bu konu...24 niye kullanılmıyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000