27 Eylül 2010, Pazartesi 08:37:47

AHL'DE M16 PANİĞİ

Sahipsiz görülen bavulun içinden M16 tüfeği ve şarjörleri çıkınca THY görevlileri şok yaşadı.
  • Uçağa binerken donumuza kadar arayan amerikanın hatırına askerin tüfeğini kaybediverselerdi ne güzel olurdu :))
  • Yedi şarjörlü M-16 'dan bahsediyorsunuz!! AHL 'nına kadar nasıl gelmiş ve daha sonrası neler olucak ? Soruşturma açılacak mı ? filan filan..Bu bir piyade tüfeğidir ve yedi şarjörü vardır Bırakın X-Ray cihazını, o çanta metal detektörün yanından geçtiği takdirde dahi,metal dedektörü öttürür nedeni ise çeliktir.Gel gelelim 11 eylül olaylarına,eğer amerikada güvenlik bu kadar zayıf ise ,terör olaylarının olması gayet doğaldır.
  • Silaha şarjör takılı olsun olmasın silah taşınıyorsa bu bavul içinde olamaz. Nihayetinde bavulu aldığın noktaya bakarsan gümrüklü saha içerisinde alıyor ve kimsenin ruhu duymadan çıkartıyorsun. Bu bir güvenlik zaafiyetidir. İstediği kadar Amerikan vatandaşı olsun kendi ülkesi içinde bir kural uyguluyorsa kural orada geçerli. Diğer ülkeleri sıkıntıya sokmamalı. Ya yanlış ellere geçerse ne diyecek o sizin sorununuz deyip işin içinden çıkılacak mı? Her zaman yaptıkları gibi....
  • Amerikada havaalanında federal görevlilere ve havayolu görevlilerine belirttiğiniz takdirde bavulun içinde ve uçağın cargosuna gitmek kaydıyla hiç sorun çıkmaz. Asker bavulunu uçağın içine almıyorki zaten check in yapıyor bavulunu ve kendisinin asker olduğunu belirtmiştir %100 ve bavulun içinde ne olduğunu açıklamıştır San Fransisco da.. Bavulda tüvek de şarjörler takılı olmaması zorunda ayrı ayrıca yerde sabit konur.. Amerika benim kurallarıma uyarsan sorun olmaz ama gideceğin ülkerde kurallara karışmam der o senin sorunun. Bavulda transfer olmayancı ortaya çıkıyor ama hata en baştan olmuş San Frnssisco da check in en son gideceği yere kadar yapılmamış etiketi dolayısıyla istan kalmış bavul..
Bağdat'ta görevli Amerikan Deniz Piyadesi Devin Otto, tatilin ardından 7 arkadaşı ile görev yerine dönmek üzere 15 Eylül'de San Francisco'dan uçağa binmeden önce, kendisine zimmetli M-16 piyade tüfeğini ve 7 şarjörü de bavuluna yerleştirdi. United Airlines uçağıyla Londra'ya gelen Amerikan askeri, burada THY'nin İstanbul uçağına aktarma yaptı. Uçak 16 Eylül gecesi İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi. Otto ve 7 arkadaşı, 17 Eylül sabahı tekrar havalandı ve 3 saatlik yolculuğun ardından Bağdat'a vardı. Bagaj alım bandında bekleyen Otto bavulunu göremeyince THY'ye kayıp bagaj başvurusunda bulundu.

X-RAY'DAN GEÇİRİLDİ
Otto ve arkadaşları Bağdat'a giderken Londra uçağından gelen ve sahipsiz görünen bavul, THY yetkilileri tarafından güvenlik kontrolünden geçirilmek üzere X-RAY cihazına konuldu. Güvenlik görevlileri bavuldaki M-16 Amerikan piyade tüfeği ve 7 dolu şarjörü görünce şaşkınlık yaşadı. Daha sonra, İngiltere'den gelen bavulun Amerikalı askere ait olduğu saptandı. Polis durumu hemen MİT yetkililerine bildirdi. Araştırma sonucunda Devin Otto'nun kayıp eşya başvurusunda bulunan Amerikalı asker olduğu anlaşıldı. Karışıklığa, Otto'nun ilk hareket yeri olan San Francisco'da İstanbul-Bağdat seferi ile ilgili etiketin yapıştırılmaması nedeniyle yaşandığı anlaşıldı. Tüfekle şarjörlerin uçağa nasıl alındığını soruşturan yetkililer ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ni de konuyla ilgili bilgilendirdi. 11 Eylül saldırılarının ardından ABD havalimanlarındaki güvenlik tedbirleri üst seviyeye çıkarılmış, uçak içine sıvı alınması dahi yasaklanmıştı. San Francisco Havalimanı yetkilileri hakkında, bavuldaki silahla ilgili olarak soruşturma başlatıldığı bildirildi. Türkiye'de ruhsatlı olarak silah taşıma hakkı bulunan kişiler ve güvenlik görevlileri de uçağa silahla binemiyor. Havalimanları girişinde bulunan "Silah Teslim Masası"nda silahlar teslim alınıp, güvenli bir şekilde taşınıyor. Uçağın varışının ardından, silahlar teslim masalarından geri alınabiliyor.

(Sabah)
AHL'DE M16 PANİĞİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Misafir ~ 8 yıl önce
Uçağa binerken donumuza kadar arayan amerikanın hatırına askerin tüfeğini kaybediverselerdi ne güzel olurdu :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Yedi şarjörlü M-16 'dan bahsediyorsunuz!! AHL 'nına kadar nasıl gelmiş ve daha sonrası neler olucak ? Soruşturma açılacak mı ? filan filan..Bu bir piyade tüfeğidir ve yedi şarjörü vardır Bırakın X-Ray cihazını, o çanta metal detektörün yanından geçtiği takdirde dahi,metal dedektörü öttürür nedeni ise çeliktir.Gel gelelim 11 eylül olaylarına,eğer amerikada güvenlik bu kadar zayıf ise ,terör olaylarının olması gayet doğaldır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Silaha şarjör takılı olsun olmasın silah taşınıyorsa bu bavul içinde olamaz. Nihayetinde bavulu aldığın noktaya bakarsan gümrüklü saha içerisinde alıyor ve kimsenin ruhu duymadan çıkartıyorsun. Bu bir güvenlik zaafiyetidir. İstediği kadar Amerikan vatandaşı olsun kendi ülkesi içinde bir kural uyguluyorsa kural orada geçerli. Diğer ülkeleri sıkıntıya sokmamalı. Ya yanlış ellere geçerse ne diyecek o sizin sorununuz deyip işin içinden çıkılacak mı? Her zaman yaptıkları gibi....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Amerikada havaalanında federal görevlilere ve havayolu görevlilerine belirttiğiniz takdirde bavulun içinde ve uçağın cargosuna gitmek kaydıyla hiç sorun çıkmaz. Asker bavulunu uçağın içine almıyorki zaten check in yapıyor bavulunu ve kendisinin asker olduğunu belirtmiştir %100 ve bavulun içinde ne olduğunu açıklamıştır San Fransisco da.. Bavulda tüvek de şarjörler takılı olmaması zorunda ayrı ayrıca yerde sabit konur.. Amerika benim kurallarıma uyarsan sorun olmaz ama gideceğin ülkerde kurallara karışmam der o senin sorunun. Bavulda transfer olmayancı ortaya çıkıyor ama hata en baştan olmuş San Frnssisco da check in en son gideceği yere kadar yapılmamış etiketi dolayısıyla istan kalmış bavul..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000