23 Temmuz 2012, Pazartesi 13:37:55

AEROFLOT ŞAM SEFERLERİNİ KALDIRIYOR

Rusya’nın önde gelen havayolu şirketi Aeroflot, 6 Ağustos tarihinden itibaren Moskova-Şam arasındaki tüm uçuşları süresiz kaldırılacağını açıkladı. Bu durum Rusya'nın Suriye'yle ilişkileirni kesebileceğinin işareti olarak algılanıyor.

Şirketin basın sözcüsü tarafından “Praym” ajansına yapılan açıklamada Aeroflot’un Şam seferlerinin güvenlik nedenleriyle değil, bu istikamette yolculuk yapmak isteyen kişi sayısının uçakların yakıtını bile karşılamadığı için ekonomik nedenler dikkate alınarak alındığını söyledi.

Ancak Rusya’daki havacılık sektörü uzmanları, Aeroflot hava yollarının Suriye seferlerini iptal etmesinde güvenliğin ve siyasi kararın birinci neden olduğunu söylüyor. Sovyetler döneminde Aeroflot uçaklarının tek yolcusu olsa bile Küba seferlerini hiçbir zaman kaldırmadığı hatırlatılıyor.

Siyasi gözlemciler ise Rusya’nın bir ülkeyle ilişkisini kesmesinden önce ilk olarak Aeroflot uçak seferlerinin iptal edildiğine dikkat çekiyor.

THY DE UÇMUYOR

Bu arada geçtiğimiz Mart ayında bir ay süreyle Suriye uçuşlarını askıya alan Türk Hava Yolları, sonrasında aralıklarla sefer yaptığı Suriye'ye uçuşları durdurdu.

THY'nin Halep ve Şam'a yaptığı seferler bir süre önce süresiz olarak iptal edildi.

Suriye'deki havaalanlarına uçuş yapmayan THY'nin, Suriye hava sahasından üst geçişlerde ise sorun yaşamadığı kaydedildi.

AEROFLOT ŞAM SEFERLERİNİ KALDIRIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000