04 Mart 2009, Çarşamba 15:52:25

"AÇIKLAMALAR TATMİN EDİCİ DEĞİL"

Pilotlar Derneği İkinci Başkanı Ahmet İzgi, Hollanda Güvenlik ve Araştırma Komisyonu Başkanı Pieter Van Vollenhoven tarafından yapılan açıklamaların tatminkar olmadığını söyledi.
  • Açıklama, ICAO annex 13'te belirtilen kurallara göre yürütülen araştırmalar ışığında, thy ve shgm'nin iştiraki ve bilgisi dahilinde yapılmıştır. Belirtildiği gibi suçlamaya değil gerekli derslerin alınmasına yöneliktir. Siz tatmin olmak zorunda değilsiniz. Ama bütün dünya tatmin olur. Bu sürece akıl dışı tepkiler vererek kendimizi küçük düşürmeyelim.
  • Eğer kazanın nedeni açıklandığı gibi altımetrenin arızalı olması ve bununda 8. kez arızalanmış olmasına rağmen kalıcı bakımının yapılmamış veya değiştirilmemiş olması ise bütün dünyaya rezil olduk. Bu konularda SHGM ile THY arasında çok uzun zamandır sorunların yaşandığını da biliyoruz. SHGM'nin son 5 yıldır THY'de yaptığı denetimler ve THY yönetimiyle yaptığı toplantılar ve bu toplantıların sıklığı ile bu toplantılarda hangi konuların konuşuşulduğu araştırılsın.
  • Sag degil, sadece sol tarafta olani otomatik gaz kolunu kontrol ediyor. Simdi sol taraftakinin bozuk oldugunu 2000 ft. goren pilot nasil olurda ucagi otomatik pilottan cikarmaz? Nasil olurda ucagin hizina uc pilotta dikkat etmez? Nasil olurda bu ariza daha once giderilmez. Bu arada arizanin daha onceden beri oldugu kara kutuda gozukoyormus.
  • adamlar kımseyı tatmın etmek ıcın acıklama yapmadılar zaten.fdr (tabı sımdı bu adamlar thy yı kotulemek ıcın fdr kayıtlarını degıstırdı dıyorsanız ,yada belkı takdırı ılahıdır) cozulumlenen ılk bılgılerı kamuoyu ıle paylastılar.. tatmın sorunu olmayanları ılgılendırır..

Hollanda Güvenlik ve Araştırma Komisyonu Başkanı Pieter Van Vollenhoven, Türk Hava Yolları uçağının İstanbul-Amsterdam seferi yaptığı sırada kırıma uğradığı kazayla ilgili ara raporu açıkladı.

Vollenhoven tarafından yapılan açıklamaların tatminkar olmadığını söyleyen Pilotlar Derneği İkinci Başkanı Ahmet İzgi, şunları söyledi:

"Açıklamaları çok tatmin edici bulmadım. Altimetrede bir hata olduğu ve bunun pilotlar tarafından önemsenmediği  söylendi. Böyle bir olayda amatör bir pilotun bile bu duruma tepkisiz kalması söz konusu olamaz. Daha önce 8 defa bu arızanın meydana geldiği söyleniyor. Bunu nereden öğrenmişler? Türk Sivil havacılığını arayıp sordularsa hiç bir şekilde böyle bir bilgi verilmez. Kaldı ki Türk Hava Yolları'nın teknik biriminin böyle bir arızayı atlaması söz konusu dahi olamaz."

"AÇIKLAMALAR TATMİN EDİCİ DEĞİL"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Misafir ~ 9 yıl önce
Açıklama, ICAO annex 13'te belirtilen kurallara göre yürütülen araştırmalar ışığında, thy ve shgm'nin iştiraki ve bilgisi dahilinde yapılmıştır. Belirtildiği gibi suçlamaya değil gerekli derslerin alınmasına yöneliktir. Siz tatmin olmak zorunda değilsiniz. Ama bütün dünya tatmin olur. Bu sürece akıl dışı tepkiler vererek kendimizi küçük düşürmeyelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Eğer kazanın nedeni açıklandığı gibi altımetrenin arızalı olması ve bununda 8. kez arızalanmış olmasına rağmen kalıcı bakımının yapılmamış veya değiştirilmemiş olması ise bütün dünyaya rezil olduk. Bu konularda SHGM ile THY arasında çok uzun zamandır sorunların yaşandığını da biliyoruz. SHGM'nin son 5 yıldır THY'de yaptığı denetimler ve THY yönetimiyle yaptığı toplantılar ve bu toplantıların sıklığı ile bu toplantılarda hangi konuların konuşuşulduğu araştırılsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sag degil, sadece sol tarafta olani otomatik gaz kolunu kontrol ediyor. Simdi sol taraftakinin bozuk oldugunu 2000 ft. goren pilot nasil olurda ucagi otomatik pilottan cikarmaz? Nasil olurda ucagin hizina uc pilotta dikkat etmez? Nasil olurda bu ariza daha once giderilmez. Bu arada arizanin daha onceden beri oldugu kara kutuda gozukoyormus.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
adamlar kımseyı tatmın etmek ıcın acıklama yapmadılar zaten.fdr (tabı sımdı bu adamlar thy yı kotulemek ıcın fdr kayıtlarını degıstırdı dıyorsanız ,yada belkı takdırı ılahıdır) cozulumlenen ılk bılgılerı kamuoyu ıle paylastılar.. tatmın sorunu olmayanları ılgılendırır..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000