26 Ocak 2016, Salı 11:33:18

65'ten 300'e Türk Hava Yolları

70 yılda 65 uçaklık filoya sahip olan Türk Hava Yolları (THY), son 13 yılda ise filosuna 235 uçak ekledi. İşte THY'nin 100'üncü, 200'üncü ve 300'üncü uçağına ilişkin önemli detaylar...
  • git yagdanlıgı başka yerde yap çok degil birkaç yıl sonra bakalım hala böyle düşünecekmisin trol seni
  • sen britanyanın uşağısın pis kuzeyli. kendini bizimle bir tutma!! yaşasın tam bağımsız irlanda!
  • Burası maalesef hayatı boyunca bir baltaya sap olamamış, bunun sebebini hep başkalarında aramış, işi gücü kuru kuruya eleştirmek olan insanlarla dolu. Birçok otomobil, teknoloji ve alışveriş sitesine üyeyim. Buradaki kadar ciddiyetten uzak insanları başka bir yerde görmedim.
  • Büyük gurur ne mutlu siz THY çalışanlarına başarılarınız daim olsun inşallah. Bu yaştan sonra bizlere gururlanacak bir sebep daha verdiniz tebrik ederiz teşekkür ederiz yolunuz açık olsun.

Türk Hava Yolları (THY), 2003 yılı itibariyle başladığı atılımları sonunda 65 uçaklık filosunu 300 uçaklık dev bir filoya dönüştürdü.

Yaptığı sponsorluklar, reklam anlaşmaları ve yeni destinasyonlarıyla 2003 yılında başlayan THY'nin atılım süreci 2016 itibariyle bambaşka bir boyuta ulaştı.

Dünyanın en ünlü sporcularıyla anlaşmalar yapan şirket, dün de yarım milyar dolara yaklaşan dev bir yapımın sponsoru olarak dünyaya adını duyurmuştu.

5 UÇAKTAN 300’E…

Filosunu da dünyadaki rakipleriyle baş edecek seviyeye getirmek için yol belirleyen THY'nin, kurulduğu ilk yılda filosunda; 2 adet King Bird (5 koltuklu), 2 adet Junkers F-13 (4 koltuklu) ve 1 adet ATH-9 (10 koltuklu) olmak üzere 5 uçak bulunuyordu. Kuruluş tarihinden itibaren 70 yıllık süre zarfında 5 uçaklık filosu, 2003 yılı sonunda 65 uçağa yükselmişti.

Bu tarihten sonra Türk Hava Yolları, küresel marka olma yolunda atılımlarına başladı.

2004 yılı sonunda uçak sayısı 65'ten 73'e, yolcu sayısı ise 10 milyondan 12 milyon'a yükselirken 2005 yılı sonunda da uçak sayısı 83'e, yolcu sayısı 14 milyon'a yükseldi. Sonraki yıllarda da THY hem uçak sayısını hem de yolcu sayısını artırmaya devam etti.

THY’nin büyüme planları kapsamında 2023 yılı için 420 uçağın üzerine çıkma hedefi var. Bu hedef doğrultusunda da filosunu her geçen gün büyüten THY, önemli bir kilometre taşını daha tarihine ekleyecek.

Önümüzdeki günlerde test uçuşlarının tamamlanmasıyla İstanbul'a gelecek olan TC-LNC tescilli Airbus A330 tipi uçakla birlikte Türk Hava Yolları üçüncü kez dalya diyerek 300 uçaklık filoya kavuşacak.

THY'NİN 'DALYA'LARI TC-JGU VE TC-JYI

Yakın zamanda yeni bir eşiği daha geçecek olan Türk Hava Yolları, ilk iki dalyasını Boeing tipi uçaklarla gerçekleştirmişti. THY, 100'üncü uçağını 2006 yılı Ağustos ayı sonlarına doğru İstanbul'a getirmişti. TC-JGU tesciline sahip Boeing B737-800 tipi uçağına "100" yazısı giydirilmişti.

İlk dalyadan 6 yıl sonra yani 2012 yılında Türk Hava Yolları ikinci kez dalya diyerek filosunu 200 uçağa çıkardı. TC-JYI tescilli Boeing B737-900ER tipi uçağa ise Tac Mahal, Piramitler, Pisa Kulesi gibi önemli yapıların siluetleri ve 200'üncü uçak yazısı giydirilmişti.©AirportHaber

65'ten 300'e Türk Hava Yolları

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (65)

hobi ~ 2 yıl önce
git yagdanlıgı başka yerde yap çok degil birkaç yıl sonra bakalım hala böyle düşünecekmisin trol seni

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dublinli ~ 2 yıl önce
sen britanyanın uşağısın pis kuzeyli. kendini bizimle bir tutma!! yaşasın tam bağımsız irlanda!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Carlos ~ 2 yıl önce
Burası maalesef hayatı boyunca bir baltaya sap olamamış, bunun sebebini hep başkalarında aramış, işi gücü kuru kuruya eleştirmek olan insanlarla dolu. Birçok otomobil, teknoloji ve alışveriş sitesine üyeyim. Buradaki kadar ciddiyetten uzak insanları başka bir yerde görmedim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cakal carlos ! ~ 2 yıl önce
herkesi kendin gibi goruyorsun demek ki! ve ciddiyetten uzak insanlari baska bir yerde gormediysen, bu siteye girme ve yorum da yapma!
zorla ~ 2 yıl önce
zorla mı tutuyoruz carlos seni? güle güle.
hobi ~ 2 yıl önce
ben anlamadıgım konuda pek yorum yapmam sormak istiyorum bu kanıya nasıl vardın kısmen katılmakla beraber yaptıgın yorum eleştiri sınırını geçmiş
KDS ~ 2 yıl önce
Büyük gurur ne mutlu siz THY çalışanlarına başarılarınız daim olsun inşallah. Bu yaştan sonra bizlere gururlanacak bir sebep daha verdiniz tebrik ederiz teşekkür ederiz yolunuz açık olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000