13 Mart 2009, Cuma 08:54:12

"420 liralık ek bagaj ücreti olur mu?"

Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, okuyucularından gelen bir şikayeti köşesine taşımış...
  • İç hatlar bagaj taşıma kuralları; Kayıtlı bagaj : Yolcu biletine kaydedilerek karşılığında bagaj etiketi verilen ve tamamen Havayolu`nun sorumluluğu altına girmiş olan bagajdır. Serbest bagaj hakkı yetişkinler ve çocuklar için 15 kg dır. Bebeklerin bagaj hakkı bulunmamaktadır. Fazla bagaj ücreti Erzurum, Trabzon, Kars, Diyarbakır ve Van için yön başına 6 TL/kg, diğer hatlar için yön başına 4 TL/kg`dir sanırım yeterince açıklayıcı bilgiler SunExpress'in sitesinde mevcuttur. Size verilen kişi başı hak dışında +70kg ile uçuyorsanız 420 TL ek bagaj ücreti ödemeniz gayet doğaldır.
  • yolcu aslında ek bagaj ücreti ödememiş,kayak takımı için ayrı ücret ödemiştir.havayolu şirketlerinin belirtmiş olduğu kurallar var ve bazıı havayolu şirketleri kayak takımı,bisiklet tarzındaki malzemeler için de ek ücret taleb eder.bilginize...
  • Kisi basina alinacak max. yuk miktari her sirkette bellidir.Konusu gecen extra yukun miktarini bilmiyorum ama her sirkette extra yuk icin ucret alinir.Extra yuku olan merak ediyorsa havayolunu arayip yuk limitini ve uzerine odeyecegi ucreti ogrenebilir ve gidip-gitmemeye karar verebilir.Amerika'da yaptigim seyahatte 2 kg. fazla yuk icin 50$ odemek zorunda kalmistim.Ya odiyecektim, ya da ucmayacaktim.Bu bana ders olmustu, daha sonrasinda bagaj toplamina dikkat ederek seyahat etmistim.Bazi firmalar (bilet ucreti yuksek olanlar) 3-5 kg.'mi gormemezlikten gelebiliyor ama low-cost firmalarin bu tip bir luksu yok cunku tum masraflardan kisarak ucuza yolcu tasimaya calisiyorlar.
  • Biz insanlar karnımız aç olduğu kadar gözümüzde aç çünkü kilo olarak verilen hakka dikkat etmiyor elimize bir iki çanta alıyoruzk el bagajı olarak. 420 Tl az bileç

SunExpress ile ailece Sarıkamış’ta kayak yapmak üzere Sabiha Gökçen-Kars gidiş dönüş seferimizle ilgili, özellikle de kayak malzemelerini tartıya alarak (şimdiye dek THY seferlerinde hiç uygulanmayan) şirket politikası gereği, (Batı Anadolu seferlerinden daha yüksek ek bagaj ücreti Doğu Anadolu seferlerinde uygulanmakta) bize ödettirilen 420 TL’lik ek bagaj ücreti için itiraz başvurumu ve aldığım yanıtı size gönderiyorum.

Doğu Anadolu bölgesinin kalkınmasına katkı sağlayacak kış turizmini desteklemek gerekirken, (2001 Kış Olimpiyatları’nın yapılacağı Erzurum, Doğu Anadolu bölgesi önem taşırken) insanların o yörelere gitmesini engelleyen uygulamaların, değerli aracılığınızla tarafınızdan tepkimizin duyurulmasının yararlı olacağı düşüncesiyle size iletiyorum. (Prof. Dr. Bilge Aykut)

Yalçın BAYER
HÜRRİYET

"420 liralık ek bagaj ücreti olur mu?"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Misafir ~ 9 yıl önce
İç hatlar bagaj taşıma kuralları; Kayıtlı bagaj : Yolcu biletine kaydedilerek karşılığında bagaj etiketi verilen ve tamamen Havayolu`nun sorumluluğu altına girmiş olan bagajdır. Serbest bagaj hakkı yetişkinler ve çocuklar için 15 kg dır. Bebeklerin bagaj hakkı bulunmamaktadır. Fazla bagaj ücreti Erzurum, Trabzon, Kars, Diyarbakır ve Van için yön başına 6 TL/kg, diğer hatlar için yön başına 4 TL/kg`dir sanırım yeterince açıklayıcı bilgiler SunExpress'in sitesinde mevcuttur. Size verilen kişi başı hak dışında +70kg ile uçuyorsanız 420 TL ek bagaj ücreti ödemeniz gayet doğaldır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
yolcu aslında ek bagaj ücreti ödememiş,kayak takımı için ayrı ücret ödemiştir.havayolu şirketlerinin belirtmiş olduğu kurallar var ve bazıı havayolu şirketleri kayak takımı,bisiklet tarzındaki malzemeler için de ek ücret taleb eder.bilginize...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Kisi basina alinacak max. yuk miktari her sirkette bellidir.Konusu gecen extra yukun miktarini bilmiyorum ama her sirkette extra yuk icin ucret alinir.Extra yuku olan merak ediyorsa havayolunu arayip yuk limitini ve uzerine odeyecegi ucreti ogrenebilir ve gidip-gitmemeye karar verebilir.Amerika'da yaptigim seyahatte 2 kg. fazla yuk icin 50$ odemek zorunda kalmistim.Ya odiyecektim, ya da ucmayacaktim.Bu bana ders olmustu, daha sonrasinda bagaj toplamina dikkat ederek seyahat etmistim.Bazi firmalar (bilet ucreti yuksek olanlar) 3-5 kg.'mi gormemezlikten gelebiliyor ama low-cost firmalarin bu tip bir luksu yok cunku tum masraflardan kisarak ucuza yolcu tasimaya calisiyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Biz insanlar karnımız aç olduğu kadar gözümüzde aç çünkü kilo olarak verilen hakka dikkat etmiyor elimize bir iki çanta alıyoruzk el bagajı olarak. 420 Tl az bileç

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000