03 Mart 2012, Cumartesi 11:30:06

346 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ...

3 Mart 1974 tarihinde Türk Hava Yolları uçağının düşmesi sonucu 346 kişi hayatını kaybetmişti...
  • Gerçekten Havacılık tarihinin en trajedik kazası olduğunu düşünüyorum.Mcdonnell douglas firmasının o dönem en prestijli uçağı olan DC 10 kazadan 2 yıl öncesinde American Airlines Havayolları uçağında aynı sorun yaşanmış olup yani kargo kapağı iyi kilitlenmediğinden uçmuştur.Fakat Amerikan Airlines Şanslıydı uçağın pilotu zorda olsa uçağı indirmeyi başarmıştır.Fakat Türk Hava Yolları aynı şansa sahip olamamıştır ne yazıkki.Sonuçta ilk kazadan tedbir almayan ve sorumlu olan Mcdonnell douglas firmasıdır.Belki önceden önlem alınsaydı bunlar yaşanmayacaktı.Malesef şirket o mahsum insanlar öldükten sonra tüm DC 10 larda kargo kapaklarında yeni düzenleme yapmıştır.Zaten 1998 yılında Boeing sirketi almıştır.Ölenleri saygıyla anıyorum.
  • Nejat Berkoz Oral Ulusman Erhan Ozer Hayri Tezcan Engin Ucoklar Ayse Bilgili Rana Altinay Sibel Sahin Nilgun Yilmazer Fatma Barka Naciye Sonmez Sema Hidir Hepsinie Allah'tan Rahmet diliyorum
  • bu kazayı parisde yaşayan bir akrabama net olarak anlatmıştı yaşda çok büyüktür.. dc 10 modeli uçağın düşme sebebi arka cargo kapağının tam olarak kapanmadığını o zamanki sistemlerde gelişmediği içinde pilotun cocpitte ekranlarda herhangi bir uyarı sinyal almaması sonucu kalkıştan hemen sonra yüksek basınçla cargo açılıyor büyük bir cargo kapağıdır açılıyor ve uçak malesef düşüyor pilot mücaleke etmesine rağmen uçağı döndürüp indiremiyor havaalanına paris orly.. hem üretici firma mcdonald douglas firmasının suçu var hem de havalanı yer görevlisinin cargo kapağının tam olarak kapandığını kontrol etmemesinde kaynaklanan son derece üzücü bir kaza..
  • McDonnell Douglas imalatı olan A310-10 uçağımızın kargo kapısının kapanmasında ki; problem gerçekte kilitin dili yerine oturmadığı halde kapının dıştan kapanmış gibi gözüküp pilot mahallinde de kapanmış gibi kapı açık ikazının verilmemesi idi. Douglas modifikasyon ve kapama prosedürü çıkarmış fakat modifikasyonu sanırım kötü reklam olmasın diye Alert( Mod tatbiki için Tarih veya uçuş saati verilerek uçuşun sonlandırılması) yaptırmamıştı. Bu hatası korkunç kazaya ve kendininde verdiği tazminatlar ve itibar kaybı sebebi ile en büyük uçak imalatçısı iken küçülmesine neden oldu. Allah ölenlere rahmet geride kalanlara sabır versin.
Kazanın 38. yıldönümünde akıllara tekrar o zor anlar geldi

Tarih 3 Mart 1974'ü gösterdiğinde Türk Hava Yolları'nın MD tipi 981 sefer sayılı yolcu uçağı İstanbul'dan kalkarak Paris'e uçtu. Buradan da yolcularını alan THY uçağının yeni rotası İngiltere'nin Londra şehriydi. Ancak, uçak rotasına varamadan yük kapısının düşük basınç sonucu patlaması nedeniyle Paris'in kuzeyindeki Ermenonville Ormanı'na düşmüştü.

Bu acı kazada 13'ü mürattebat tam 346 kişi hayatını kaybetmiş ve bugün itibariyle dünya havacılık tarihinin en büyük 5. kazası olarak kayıtlara geçmişti. Uçağın düşmesine üretici firma olan McDonnell Douglas'ın uçağın arka bagaj kapısındaki yapım hatasının neden olduğu anlaşılmıştı. Daha sonra MD DC-10 tipindeki tüm uçaklar kontrol altına alınmıştı.

İşte bu kazanın üzerinden tam 38 yıl geçmesine rağmen ölenlerin ailelerinin akıllarından hiç çıkmadı.

İşte bu acı kazayla ilgili bazı detay ve fotoğrafların olduğu slayt video:


346 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 6 yıl önce
Gerçekten Havacılık tarihinin en trajedik kazası olduğunu düşünüyorum.Mcdonnell douglas firmasının o dönem en prestijli uçağı olan DC 10 kazadan 2 yıl öncesinde American Airlines Havayolları uçağında aynı sorun yaşanmış olup yani kargo kapağı iyi kilitlenmediğinden uçmuştur.Fakat Amerikan Airlines Şanslıydı uçağın pilotu zorda olsa uçağı indirmeyi başarmıştır.Fakat Türk Hava Yolları aynı şansa sahip olamamıştır ne yazıkki.Sonuçta ilk kazadan tedbir almayan ve sorumlu olan Mcdonnell douglas firmasıdır.Belki önceden önlem alınsaydı bunlar yaşanmayacaktı.Malesef şirket o mahsum insanlar öldükten sonra tüm DC 10 larda kargo kapaklarında yeni düzenleme yapmıştır.Zaten 1998 yılında Boeing sirketi almıştır.Ölenleri saygıyla anıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Nejat Berkoz Oral Ulusman Erhan Ozer Hayri Tezcan Engin Ucoklar Ayse Bilgili Rana Altinay Sibel Sahin Nilgun Yilmazer Fatma Barka Naciye Sonmez Sema Hidir Hepsinie Allah'tan Rahmet diliyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
bu kazayı parisde yaşayan bir akrabama net olarak anlatmıştı yaşda çok büyüktür.. dc 10 modeli uçağın düşme sebebi arka cargo kapağının tam olarak kapanmadığını o zamanki sistemlerde gelişmediği içinde pilotun cocpitte ekranlarda herhangi bir uyarı sinyal almaması sonucu kalkıştan hemen sonra yüksek basınçla cargo açılıyor büyük bir cargo kapağıdır açılıyor ve uçak malesef düşüyor pilot mücaleke etmesine rağmen uçağı döndürüp indiremiyor havaalanına paris orly.. hem üretici firma mcdonald douglas firmasının suçu var hem de havalanı yer görevlisinin cargo kapağının tam olarak kapandığını kontrol etmemesinde kaynaklanan son derece üzücü bir kaza..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
McDonnell Douglas imalatı olan A310-10 uçağımızın kargo kapısının kapanmasında ki; problem gerçekte kilitin dili yerine oturmadığı halde kapının dıştan kapanmış gibi gözüküp pilot mahallinde de kapanmış gibi kapı açık ikazının verilmemesi idi. Douglas modifikasyon ve kapama prosedürü çıkarmış fakat modifikasyonu sanırım kötü reklam olmasın diye Alert( Mod tatbiki için Tarih veya uçuş saati verilerek uçuşun sonlandırılması) yaptırmamıştı. Bu hatası korkunç kazaya ve kendininde verdiği tazminatlar ve itibar kaybı sebebi ile en büyük uçak imalatçısı iken küçülmesine neden oldu. Allah ölenlere rahmet geride kalanlara sabır versin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000