15 Aralık 2013, Pazar 11:08:44

305 İŞE GERİ Mİ DÖNÜYOR?

“Avrupa’da uçamadığımız bir Vatikan kaldı, orada da havaalanı yok” diyen Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu büyüme stratejilerini, şirket içi kavgaları, grevi ve işten çıkarılan 305 personelin geleceğini anlattı.
  • ZeynelAbidin...305 çalışanın mağduriyeti günün koşulları ve onların müsbet talepleri doğurltusunda tez elden giderilir inşallah...
  • bütün kötülüklerin bir insanda böylessi birikmiş olduğuna inanamıyorum yazıkböyle insanların insanlığından utanır hale geldim Allah seni ıslah etsin. gülme komşuna gelir başına sen bile inanamassın ne olduğuna ağzın açık bakar kalırsın.
  • Burda kimseye laf yetistirmeyecegim, yazdıklarımı düzgün okuyun. Greve çıkmanın da bir ADABI olur dedim. İsin suyunu çıkarttınız, anarşi boyutuna getirdiniz ne bekliyordunuz yani? Grev süresince sokakta gördüğünüz üniformalı personele bile bulaştınız, edepsizlikte tavan yaptınız, şirket yoneticilerine ve greve katılmayan personele etmediğiniz hakareti bırakmadınız. Hiç kusura bakmayın haklı iken haksız durumuna dustunuz. Atılanlara hiç üzülmüyorum oh iyi oldu size. Hak sizin aradığınız gibi aranmaz, sizin anarşist ve taşkın tarzınız neden oldu bunlara. Rüzgar ektiniz, fırtına biçtiniz. Hadi başka kapıya, sizin gibilere ihtiyacı yok THY nin.
  • sayın hamdı bey 2010da atılan ıscılerın kabatı neydı thy yuksetmekmıydı en azı kırkın uzerındeydı bu ınsanlar bu yasta ısmı bulacaklar sız yonetımı cenabı allaha havale ettık sızlerde goremessınız

 "Avrupa’da uçamadığımız bir Vatikan kaldı, orada da havaalanı yok" diyen Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu büyüme stratejilerini, şirket içi kavgaları, grevi ve işten çıkarılan 305 personelin geleceğini anlattı.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, dünyanın en çok ülkeye uçan hava yollarından biri olduklarını özellikle Avrupa’da uçulmadık nokta bırakmadıklarını anlattı. Topçu, “Avrupa’da bir tek Vatikan’a uçmuyoruz orada da havalimanı yok. Pazar üzerinden kimseyle kavga etmek istemiyoruz. Tercihi yolcuya bırakmak istiyoruz. Tercih edilme oranı bizim lehimize genişliyor” dedi.

DERİNLEMESİNE BÜYÜME

105 ülke 243 noktada 7/24 hız kesmeden yaşayan THY, yeni uçak siparişleriyle yeni noktalardan daha çok, var olan noktalara daha fazla uçarak “derinlemesine büyüme” hedefliyor. Şu andaki transit yolcu sayısının 2003’teki toplam yolcu sayısına eşit olduğunu söyleyen Topçu, “THY, 2013-2017 yılları arasında da take off (uçuşa geçmek) pozisyonunda devam edeceğiz. 2018’e kadar her yıl ortalama yüzde 20 büyümeyi hedefliyoruz. Şu anda en zayıf olduğumuz bölge orta Amerika bölgesi. Kolombiya, Venezuela, Küba ve Meksika için yönetim kurulu kararlarımız çıktı. Ayrıca Boston ve San Francisco için de kararlarımız alındı. Sipariş uçaklar geldikçe bu noktalara uçuşlara başlayacağız” dedi.

AFRİKA’NIN LİDERİ

Gelecek yıl büyük olasılıkla Afrika’ya en çok uçan havayolu şirketi ünvanını alacaklarını açıklayan Topçu, Afrika’da havayolu almak için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Topçu, “Görüşmeler henüz teklif düzeyine gelemedi. Bu tür ülkelerde iş yapmak biraz zor. Hukuksal sıkıntılar karşımıza çıkıyor. Aşmaya çalışıyoruz. Fazla bagaj hakları gibi kolaylıklarla iş dünyasının Afrika ticaretini de kolaylaştırdığımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

İstanbul CIP iki katlı oluyor

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, dış hatlar gidişte bulunan CIP salonunun daha da genişletileceğini anlatarak, “Alt katını da aldık. Böylece iki katlı CIP çok daha konforlu olacak” dedi. Topçu aynı zamanda İstanbul’daki CIP salonunun benzerini Moskova’da da yapacaklarını sözlerine ekledi.
2014 yılında 11 geniş gövdeli uçağın filoya katılacağını anlatan Topçu, “Geniş gövdeli 777 modelinden 2 tanesini 2015 yerine 2014 alacağız. 2-3 ay içinde on yeni uçak kiralayarak bünyemize katmayı düşünüyoruz. Her geçen gün artan pilot ihtiyacımız için de çalışmalarımız hızlandı” dedi. 

Topçu “THY 11 yıldır hiç olmadığı kadar demokratik bir şekilde yönetiliyor. Devletten hiç kaynak kullanmadan, kar ederek üstelik uçak alımındaki anlaşmalar haricinde 1 kuruş borcu olmadan ayakta duruyor. Devlete verdiğimiz vergi, 3 yıl üst üste sigorta primi ödemelerindeki şampiyonluklarımız da ortada. Bu hem çalışanlarımızın ve yönetimin eseri” diye konuştu.

Çıkarılan 305 personele umut ışığı!

Hava İş’te geçtiğimiz hafta yapılan seçimde 211 delegenin 133’ünün oyunu alan Ali Kemal Tatlıbal başkanlığında yeni yönetim iş başına geçmişti. Hamdi Topçu, önceki yönetimin aldığı grev kararı nedeniyle 305 kişinin işini kaybettiğini hatırlatarak, “Hava-İş sendikasında ne istediğini bilmeyen bir yönetim vardı. Onların yanlışı yüzünden personelimizden zor durumda kalanlar oldu. Geçtiğimiz hafta yeni bir yönetim iş başına geçti. Onlarla müzakereye açığız. 305 personelin durumu da dahil herşeyi görüşürüz” diye konuştu.

Aile içinde tartışma normal

Topçu, “THY Genel Müdürü Temel Kotil ile aralarındaki sorun” iddialarına ilişkin de, “Her aile içinde tartışma olur. THY çok demokratik bir kuruluş. Doğal olarak farklı görüşlerde vardır. Ama bunlar yönetim zaafiyetine yol açmamıştır. Açmasına da müsaade etmem“ yanıtını verdi.

Ruj eleştirileri haksızdı

Kadın kabin memurlarının kırmızı ruj sürmesinin yasaklanmasının ardından gelen eleştirileri de değerlendiren Hamdi Topçu, “Kendimizi anlatamadık. Uçağın iç dizaynı, döşemeninin koltuğun rengi vs. danışmanlarla belirleniyor. Hosteslerimizin kılık kıyafeti makyajı da bu strateji ile belirleniyor. Örneğin hiç ruj sürmemekte yasak. Estetik açıdan eleştirilere açığız. Ama bu yönde bir eleştiri görmedik. 

(Hürriyet)

305 İŞE GERİ Mİ DÖNÜYOR?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (39)

ZeynelAbidin ~ 4 yıl önce
ZeynelAbidin...305 çalışanın mağduriyeti günün koşulları ve onların müsbet talepleri doğurltusunda tez elden giderilir inşallah...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vatandaş ~ 4 yıl önce
bütün kötülüklerin bir insanda böylessi birikmiş olduğuna inanamıyorum yazıkböyle insanların insanlığından utanır hale geldim Allah seni ıslah etsin. gülme komşuna gelir başına sen bile inanamassın ne olduğuna ağzın açık bakar kalırsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Crew ~ 4 yıl önce
Burda kimseye laf yetistirmeyecegim, yazdıklarımı düzgün okuyun. Greve çıkmanın da bir ADABI olur dedim. İsin suyunu çıkarttınız, anarşi boyutuna getirdiniz ne bekliyordunuz yani? Grev süresince sokakta gördüğünüz üniformalı personele bile bulaştınız, edepsizlikte tavan yaptınız, şirket yoneticilerine ve greve katılmayan personele etmediğiniz hakareti bırakmadınız. Hiç kusura bakmayın haklı iken haksız durumuna dustunuz. Atılanlara hiç üzülmüyorum oh iyi oldu size. Hak sizin aradığınız gibi aranmaz, sizin anarşist ve taşkın tarzınız neden oldu bunlara. Rüzgar ektiniz, fırtına biçtiniz. Hadi başka kapıya, sizin gibilere ihtiyacı yok THY nin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2010da atılan thy ~ 4 yıl önce
sayın hamdı bey 2010da atılan ıscılerın kabatı neydı thy yuksetmekmıydı en azı kırkın uzerındeydı bu ınsanlar bu yasta ısmı bulacaklar sız yonetımı cenabı allaha havale ettık sızlerde goremessınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000