15 Haziran 2014, Pazar 09:49:27

3. HAVALİMANI GEREKLİ MİYDİ?

Star Gazetesi yazarlarından Özay Şendir, 3. havalimanı ve havacılık konusunda bir değerlendirme yaptı ve THY'nin A380 konusuna değindi.
  • a380 boştu diyenler bu uçağın speclerine bir baksınlar. Ahl pistlerinin boyu yada pcn i ile ilgili bir sorun olmadığını görecekler. 60 metre pist genişliği isteniliyor sadece bu karşılamayabilir ama uçak da 45 metrelik piste iniş kalkış yaptı. Burada sıkıntı txy ve park yeri ile yükleme boşaltma kolaylıkları. Atıp tutanlara duyurulur
  • Yeni hava limanı gelirse a380 pist icin yapılırsa. Ben a380 satın alırım yatırımı yaparım
  • Eleştiri herkes yapabilir, doğru ya da yanlış olabilir. Yanlış olduğunda kıymeti olmaz, ciddiye alınmaz. Ruhat Mengi park yerini eleştirdi diye AHL park uygulaması ya da THY değeri değişmez. A380 gerekirse alınır. Teknik servis, hangar, pist hepsi çözülür. Bunun ekonomik bir hesabı vardır. THY karlı görse hemen operasyona başlar. Emirates (48) ve Singapore (19) dışındaki A380 operatörleri az sayıda (Max 12) uçakla pekala operasyon yapabiliyor, THY'de yapar. Tek fizibıl olsun. Atatürk havalimanı, özellikle iç hatlar sefil durumda. Ancak 3. liman yerine birkaç yıllık yenileme çalışması ve S. Gökçen'in daha etkili kullanımıyla sorun çözülebilir. 3. liman bir rant projesidir ve ne Frakfurt ne de Dubai olabilecek bir yerdedir. Takip mesafesini AHL kafaya göre belirlemiyor. Bir güvenli takip aralığı var ve Dünya'da geçerlidir. Ne Haetrow'da ne de AHL'de dışına çıkılamaz. Çıkarsanız uçaklar inmez-inemez. Soru, bilgisi olmadan gazete köşesi sahibi olmanın en kolay olduğu yer neresidir?
  • esenler otogarı sscb yi batırdı.3.hava limanı da almanları batıracak inşallah.

Havacılık sektörünü kaç kişi bilir Türkiye’de hadi onu geçtim ayrıntı bilen kaç gazeteci vardır? Yok denecek kadar azdır. Geçmişten bir örnek, bilgi değil fikir erbabı Ruhat Mengi, Atatürk Havalimanı’na inen uçakların park yerine kadar çok dolaşmasını gerekçe gösterip THY’yi eleştirmişti.

Oysa bir uçağın iniş-kalkış sırasını, park edeceği yeri Devlet Hava Meydanları İşletmesi belirler. Kabin görevlileri var ya, onların asıl işi havada garsonluk değil uçuş emniyetidir.

Mesela hep duyduğunuz cross-check anonsu nedir biliyor musunuz? Acil bir durumda uçağın tahliyesinin slide sisteminin kontrolüdür.

Eğer arıza varsa, çalışmayan sistemin tahliye edeceği kadar yolcu uçaktan indirilir.

***

Hep duyarız, zaman zaman birileri, THY neden A-380 gibi dev uçaklardan almıyor diye sorar. Uçağı alırsınız ama pist uzunluğu ya da bakım hangarının büyüklüğü yeterli değilse uçak süs olur.

Business falan oynamalarla koltuk sayısı azalmış olanlar bile ortalama 500 civarında yolcuyla uçuyor.

Emirates en fazla A-380’e sahip şirketlerden biri ama filoya bu uçakları katarken Dubai Havalimanı’na yeni bir terminal kurdu, salonlarını, hangarlarını büyüttü.

Dubai’nin yaptığı bu yatırım nereyi vurdu biliyor musunuz? Avrupa’nın 3. büyük havalimanı olan ve binlerce kilometre uzaklıkta olan Frankfurt Havalimanı’nı...

Bunu ben değil Havalimanı’nı işletmecisi Fraport şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Stefan Schulte söylüyor. Ve tek söylediği de bu değil adamın.

Adam diyor ki, İstanbul’a yapılacak 3. havalimanı bizim büyümemizi olumsuz etkileyecek, çözmemiz gereken sorunlara bir yenisini ekleyecek.

***

Biz meseleyi nerelerden tartışıyoruz, önce ismi ne olsun üzerinden. Sonra bir haber çıktı göller kurutuluyor diye. Göl değil aslında onlar terk edilmiş maden çukurlarına dolmuş yağmur suları yani bir kaynaktan beslenmiyor aslında. O sular Karadeniz’e dökülmese daha iyi olur mu ayrı bir tartışma, göller kurutuluyor, bambaşka bir tartışma.

3. Havalimanı’na ihtiyaç var mı sorusunun yanıtına gelince... Uçakların iniş sırasında birbirini takip mesafesinin yoğunluktan dolayı kısaltıldığını ve Londra’nın Heatrow havalimanıyla neredeyse eş değer hale geldiğini bilmeden neyin yorumu yapılıyor ki? Bilgisi olmadan fikir eyan etmenin en kolay olduğu ülke Türkiye oldu desem sanırım hata yapmış olmam...

Özay Şendir / Star

3. HAVALİMANI GEREKLİ MİYDİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (42)

A380 ~ 4 yıl önce
a380 boştu diyenler bu uçağın speclerine bir baksınlar. Ahl pistlerinin boyu yada pcn i ile ilgili bir sorun olmadığını görecekler. 60 metre pist genişliği isteniliyor sadece bu karşılamayabilir ama uçak da 45 metrelik piste iniş kalkış yaptı. Burada sıkıntı txy ve park yeri ile yükleme boşaltma kolaylıkları. Atıp tutanlara duyurulur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ok ~ 4 yıl önce
sen ve senin gibi düşünenlerle bir 380'i doldur ve inmeye çalış biz izliyoruz seni zeki çocuk.
Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Yeni hava limanı gelirse a380 pist icin yapılırsa. Ben a380 satın alırım yatırımı yaparım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Me ka ~ 4 yıl önce
Eleştiri herkes yapabilir, doğru ya da yanlış olabilir. Yanlış olduğunda kıymeti olmaz, ciddiye alınmaz. Ruhat Mengi park yerini eleştirdi diye AHL park uygulaması ya da THY değeri değişmez. A380 gerekirse alınır. Teknik servis, hangar, pist hepsi çözülür. Bunun ekonomik bir hesabı vardır. THY karlı görse hemen operasyona başlar. Emirates (48) ve Singapore (19) dışındaki A380 operatörleri az sayıda (Max 12) uçakla pekala operasyon yapabiliyor, THY'de yapar. Tek fizibıl olsun. Atatürk havalimanı, özellikle iç hatlar sefil durumda. Ancak 3. liman yerine birkaç yıllık yenileme çalışması ve S. Gökçen'in daha etkili kullanımıyla sorun çözülebilir. 3. liman bir rant projesidir ve ne Frakfurt ne de Dubai olabilecek bir yerdedir. Takip mesafesini AHL kafaya göre belirlemiyor. Bir güvenli takip aralığı var ve Dünya'da geçerlidir. Ne Haetrow'da ne de AHL'de dışına çıkılamaz. Çıkarsanız uçaklar inmez-inemez. Soru, bilgisi olmadan gazete köşesi sahibi olmanın en kolay olduğu yer neresidir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
avrupanın sonu ~ 4 yıl önce
esenler otogarı sscb yi batırdı.3.hava limanı da almanları batıracak inşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000